Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древни създания и вождове оживяват в Археологическия музей във Варна

| обновено на 14.10.21 в 16:22

Екип от IT специалисти и археолози разработва първата по рода си игра с подсилена реалност. Нарича се „Повелителят на златото“ и ще излезе до края на годината. Засега ще може да се играе само в Археологическия музей във Варна, където е най-старото обработено злато в света. Варненецът Валентин Милков е част от екипа, който работи по играта.

Играчът не само решава загадки, води битки с мамути и създания от други светове, но и се сблъсква с обществени порядки на различни цивилизации и богове. Това представлява играта „Повелителят на златото“. А този повелител е вожда Согатур, който е свързван с най-старото обработено злато в света.

"Согатур е използвал брадва за да покаже на хората как да правят обредни предмети от злато, но разгневен от тази постъпка, баща му Ладед, скрива брадвата в омагьосан лабиринт и до ден днешен Согатур си търси брадвата и играчите могат да му помогнат като я намерят."

Виртуален гид на играчите ще бъде Доби. Тя е изработена по образ и подобие на майката на Валентин Милков. Тя е починала при нещастен случай:


"Доби е дух на красива млада жена. Учила е в девическата гимназия „Мария Луиза“, в момента това е Археологическия музей във Варна. Посветила е живота си в търсене на древни улики, на съкровища като еликсира на безсмъртието. За съжаление търсенето й продължава в отвъдното след трагичен инцидент, катастрофа в близост до музея."

Първоначално „Повелителят на златото“ ще може да се играе само в Археологическия музей във Варна с добавена реалност през смартфон. Планът е следващата година тя да се играе с очила за виртуална реалност в цял свят. По играта работят археолози, IT и 3D специалисти, както и Красимир Воденичаров, който е бил в екип на филм спечелил Оскар за визуални ефекти:

"В цял свят съществува сериозна липса на ангажираност от страна на тийнейджърите към музеите. Затова една от основните ни цели е да привлечем тийнейджърите като превърнем музеите в привлекателни и грандиозни места за развлечение и знание. Ние ще създаваме приключения, както за деца, така и за възрастни."

Варна е само първата спирка на тази игра. Към нея вече има проявен интерес от Саудитска Арабия, но потребителите ще са тези, които ще определят следващата дестинация, допълни Валентин Милков.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-та се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа днес, 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 01.08.24 в 08:00

Поливно земеделие - възможно ли е в България?

От началото на тази година вече няколко пъти бяха подобрявани дневните рекорди за високи температури от времето, в което са били извършени първите измервания. Високите температури през зимата и екстремно горещото време през лятото, започнало още през месец юни, повдигнаха на дневен ред отново темата за поливното земеделие и огромната нужда от неговото..

публикувано на 31.07.24 в 17:15