9 студенти от Икономическия университет във Варна представиха авторски доклади, фокусирани върху актуалните теми и проблеми в потребителската култура на гражданите.
Младежката инициатива „Потребителската култура – гаранции за избор на качество” беше организирана от Центъра за качество на стоките и потребителска защита към Научно-изледователския център в ИУ-Варна. Разработките бяха оценявани от тричленна експертна комисия.
Най-висока оценка получи докладът на тема „Потребителски избор на защитни предпазни маски” с автор Даниела Йорданова. Тя е студент в 4-ти курс, специалност „Стокознание и митническа дейност”.
„В моето проучване обърнах внимание доколко са запознати потребителите със специфичните свойства и предназначение на предпазните маски. Проведохме онлайн анкета за нагласите на хората и 64% от анкетираните смятат, че маските са ефективни. Резултатите показват още, че 56% от респондентите предпочитат да използват маска за многократна употреба, което е добре за околната среда. Много по-голям обаче е процентът на тези, които използват еднократната маска повече от веднъж и това е притеснително”, каза Даниела Йорданова.
„Изводът от проучването е, че нивото на информираност на потребителите относно предпазните маски е ниско”, поясни още авторът на доклада.
Проучването показва още, че повече от 50% от анкетираните си купуват предпазни защитни маски от аптеки, около 20% от магазини и други търговски обекти, а само 4% от гражданите си поръчват маска по интернет.
Валентина Петрова, която е студентка в 4 курс в специалност „Стокознание и митническа дейност” представи доклад на тема „Заместители на кафето: По-добата алтернатива”. Нейната разработка беше класирана на второ място в конкурса.
„Моето проучване обхваща млади хора на възраст между 20 и 30 години. Целта беше да проучим нагласите на потребителите относно здравословните заместители на кафето в търговската мрежа”, обясни Валентина.
Голям процент от анкетираните предпочитат да пият обикновено кафе, вместо заместители като кафе от цикория, чай матча, печен смлян лимец и други.
„Тези продукти са по-скъпи от кафето, но цената не беше определяща за резултатите от проучването, тъй като анкетираните нямаха финансови проблеми”, коментира още Валентина.
Според нея, слабият интерес към заместителите на кафето се дължи на липсата на достатъчна информираност, както и на факта, че българите не са толкова отворени към новостите. Това заключение се потвърждава и с цифрите - 67 % от анкетираните не биха заменили кафето, въпреки че са наясно с ползите от алтернативните продукти.
На трето място в конкурса беше класирана разработката на Цветелина Стършелска, студент 4 курс в специалност „Маркетинг”. Тя беше избрала темата „Как се информират кандидат-студентите при избор на университет".
„Ползите от подобни форуми са многобройни. Радвам се, че успяхме да разнообразим работата на нашите студенти, да ги приобщим към темата за потребителската култура”, каза доц. Събка Пашова, ръководител на Центъра за качество на стоките и потребителска защита и на катедра „Стокознание” в ИУ-Варна.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
10 % ръст на австрийските туристи, посетили Варна, са отчетени през изминалата година. Очаква се през лято 2025-а интересът на гостите от Австрия, посетили Варна с цел туризъм, да бъде засилен. Директните полети до австрийската столица са една от предпоставките за успех в това отношение, а от месец април още една авиолиния дава възможност за директни..
Близо 200 ученици от Професионалната гимназия по туризъм участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите. Инициативата „Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение „Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева..
Автомобил, спрял до знак "Stop" на паркинга пред сградата на Регионалната здравна инспекция, възпрепятства преминаването на линейки към Спешна помощ, видя репортер на Радио Варна. Подаден е сигнал до органите на реда, неправилно паркираната кола ще бъде репатрирана.
С пресъздаване на народния обичай и тази година в Каварна беше отбелязан Бабинден. Новосъздадената фолклорна група "Шевица" изпълни ритуала по измиване на ръцете на акушерката Иванка Бабадалева. Певческа фолклорна група "Жарава" и акордеонистът Христо Маринов се включиха със свои изпълнения в празника. Акушерката Светлана Емилова и нейните колежки..
Цената остава 15 лева за възрастни, но учащите и пенсионерите ще плащат с левче повече спрямо предходната година, по 7 лева. Безплатно остава посещението за деца под 4 години и за хората с увреждания. За малките посетители от 4 до 7 години ще се плаща по 3 лева вход. Семейният пакет (родители с деца до 18 год.) е без промяна – 30,00 лв. Зимното..
108 бебета, от които четири двойки близнаци, са се родили от началото на годината в Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф. д-р Димитър Стаматов" във Варна. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главната акушерка в лечебното заведение Светлана Радева. Отбелязваме Бабинден по стар стил 21..
На 21 януари по стар стил отбелязваме празника на родилната помощ, който е по-известен като Бабинден. На този ден изказваме благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките. Празникът е обявен официално за "Ден на родилната помощ” през 1951..