Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голям процент от българите вярват в ефективността на маските според проучване на варненски студенти

Снимка: Ани Петрова

9 студенти от Икономическия университет във Варна представиха авторски доклади, фокусирани върху актуалните теми и проблеми в потребителската култура на гражданите.

Младежката инициатива „Потребителската култура – гаранции за избор на качество” беше организирана от Центъра за качество на стоките и потребителска защита към Научно-изледователския център в ИУ-Варна. Разработките бяха оценявани от тричленна експертна комисия.


Най-висока оценка получи докладът на тема „Потребителски избор на защитни предпазни маски” с автор Даниела Йорданова. Тя е студент в 4-ти курс, специалност „Стокознание и митническа дейност”.

„В моето проучване обърнах внимание доколко са запознати потребителите със специфичните свойства и предназначение на предпазните маски. Проведохме онлайн анкета за нагласите на хората и 64% от анкетираните смятат, че маските са ефективни. Резултатите показват още, че 56% от респондентите предпочитат да използват маска за многократна употреба, което е добре за околната среда. Много по-голям обаче е процентът на тези, които използват еднократната маска повече от веднъж и това е притеснително”, каза Даниела Йорданова.

„Изводът от проучването е, че нивото на информираност на потребителите относно предпазните маски е ниско”, поясни още авторът на доклада.

Проучването показва още, че повече от 50% от анкетираните си купуват предпазни защитни маски от аптеки, около 20% от магазини и други търговски обекти, а само 4% от гражданите си поръчват маска по интернет.

Валентина Петрова, която е студентка в 4 курс в специалност „Стокознание и митническа дейност” представи доклад на тема „Заместители на кафето: По-добата алтернатива”. Нейната разработка беше класирана на второ място в конкурса.

„Моето проучване обхваща млади хора на възраст между 20 и 30 години. Целта беше да проучим нагласите на потребителите относно здравословните заместители на кафето в търговската мрежа”, обясни Валентина.

Голям процент от анкетираните предпочитат да пият обикновено кафе, вместо заместители като кафе от цикория, чай матча, печен смлян лимец и други.

„Тези продукти са по-скъпи от кафето, но цената не беше определяща за резултатите от проучването, тъй като анкетираните нямаха финансови проблеми”, коментира още Валентина.

Според нея, слабият интерес към заместителите на кафето се дължи на липсата на достатъчна информираност, както и на факта, че българите не са толкова отворени към новостите. Това заключение се потвърждава и с цифрите - 67 % от анкетираните не биха заменили кафето, въпреки че са наясно с ползите от алтернативните продукти.

На трето място в конкурса беше класирана разработката на Цветелина Стършелска, студент 4 курс в специалност „Маркетинг”. Тя беше избрала темата „Как се информират кандидат-студентите при избор на университет". 

„Ползите от подобни форуми са многобройни. Радвам се, че успяхме да разнообразим работата на нашите студенти, да ги приобщим към темата за потребителската култура”, каза доц. Събка Пашова, ръководител на Центъра за качество на стоките и потребителска защита и на катедра „Стокознание” в ИУ-Варна.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Винаги верни!": Един ден с Морската пехота на Украйна

Получаваме първата локация малко след 9 сутринта. Два часа по-рано сме потеглили от Одеса към Миколаив.  „Момчетата молят да идем по-рано“, казва Саша, докато намества GPS-a за мястото, откъдето трябва да вземем връзката ни за деня – Костя. Момчетата са част от самостоятелна компактна механизирана-ремонтна част на 88-ми батальон на 35-та бригада на..

обновено на 02.07.24 в 15:07

Деца ще изваят пясъчни скулптури в Балчик

На 6 юли 2024г. (събота) на плаж "Двореца" между красивите морски вълни на град Балчик и "Тихото гнездо" - в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, Белият град ще бъде домакин на осмото издание на детския фестивал "Пясъчни творения”.  Фестивалът „Пясъчни творения” е безплатен за участие, целта му е да насърчи децата към изкуството и да..

публикувано на 02.07.24 в 12:20

Земеделски имот край Игнатиево е превърнат в сметище за строителни отпадъци

Земеделски имот край Игнатиево е превърнат в сметище заради нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци. За проблема алармира собственикът на терена Стамен Иванов. Купчината вече добива сериозни размери  - висока е над 15 метра, и има опасност да затрупа съседна къща, оплаква се Иванов. Освен към община Аксаково е подавал сигнали и на телефон 112...

публикувано на 02.07.24 в 14:30

Жителите на местността Добрева чешма няколко дни са без вода

Жителите на местността Добрева чешма край Варна съобщиха, че от миналия петък нямат вода и ситуацията е критична. Те казаха, че имат проблеми с водоснабдяването всяко лято, но такъв случай да нямат нито капка вода за толкова дълъг период досега не помнят. Опитите им да се свържат с оператор на дежурните телефони са били безуспешни, а никъде не е..

публикувано на 01.07.24 в 14:04
Плаж

Плаж „Черноморец“ – устроен за хора с двигателни затруднения

22 български плажа са отличени с престижния Син флаг за 2024 година. Един от тях е плаж Черноморец, който се намира близо до местността Ракитника. Международното отличие за чист и поддържан плаж получава за втора поредна година, каза за Радио Варна неговият управител Станко Стоянов. Наемат плажа преди около 4 години и с всяка година го..

публикувано на 01.07.24 в 07:30
Изгрев, Варна

Къде да посрещнем Джулай морнинг?

Готови ли сте за посрещането на поредното първоюлско утро? Село Камен бряг ще спази за поредна година традицията за посрещане на първото юлско утро. Неформалният празник Джулай морнинг / Юлско утро/ ще бъде предшестван от музикален рок маратон, организиран от Община Каварна. Концертът започва в 22.30 часа на 30 юни, като на сцената ще се..

публикувано на 29.06.24 в 15:09
Светите равноапостоли Петър и Павел

Празнуваме Петровден

На 29 юни Православната църква почита едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Най-важните обстоятелства от техния живот са описани в книгата "Деяния на апостолите" (Нов завет), а за апостол Петър четем и в евангелията. Петър се наричал отначало Симон и бил син на рибар от Витсаида Галилейска. Брат му..

обновено на 29.06.24 в 13:47