Земеделските производители в Добруджа са притеснени от липсата на торове на пазара у нас, съобщиха за радио Варна от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. От завода в Девня отказват да дадат цена за тон на амониев нитрат, заради увеличението на цената на тока и газта, а заводът за минерални торове в Димитровград не работи и тор на практика в България не се произвежда, коментират от съюза. Сега е важно да се наторят есенниците – пшеница, ечемик и рапица. Възможно е това да се направи с различни торове от амониев нитрат, като NPK торовете, но и тяхната цена е увеличена с от 50 до 100 процента и няма същия ефект, като подхранването с азот, което е изключително важно и трябва да се случи сега.
В момента цената за тон амониев нитрат е около 1300 лева, миналата година беше 320 лв, информират от Добруджанския съюз. Заради драстичното увеличение земеделските производители ще торят много предпазливо и със сигурност ще намалят количеството на торовете, които ползват. Това ще доведе до рискове при презимуването на есенниците. А от там и риск за реколтата.
Ако земеделските производители са правили правилно торене до сега, направили са точни анализи и са дали това, което трябва на растенията, можем да си позволим една година, която ще бъде по-скоро по надолнище, но поне няма да е пагубна и да се намалят леко торовите норми, коментират специалисти от съюза. Но ако става въпрос за земеделие, в което земеделците торят без да са наясно със запасеността на почвата, тогава има риск добивите да бъдат по-ниски.
На фона на всичко това, единствената добра новина, е че някои от добруджанските арендатори предвидливо са закупили амониев нитрат виждайки бързите темпове на увеличение на цените, и са успели да наторят. Това, обаче, не решава проблема с високата цена на торовете, защото догодина отново трябва да се тори.
От Добруджанския съюз силно се надяват решение да се вземе на европейско ниво, защото причина за шоковото поскъпване на торовете е затварянето на много заводи в Европа, които произвеждат тор. Трябва да се стабилизира цената на газта, което ще доведе до стабилизиране и цената на торовете.
Зимното почистване на Варна е обезпечено. Това каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция. Община Варна приключва процедурата за удължаване на анекса за зимно поддържане и почистване на града, допълни той. Подготвят нова процедура, която ще бъде обявена в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени..
Заседанието на Експертния съвет за устройство на територията в община Варна приключи с разменени остри реплики между председателя на съвета архитект Кристиан Саралиев и присъстващите гости на заседанието - общинските съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов и арх. Стоян Петков, както и представители на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите...
Община Варна обмисля вдигане на размера на такса "Смет" . Местните данъци ще се запазят същите, каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че трябва да бъдат заложени повече средства от бюджета за функция "Чистота" догодина. Таксата за битовите отпадъци е една от най-ниските в страната, каза зам.-кметът по финансови въпроси Христо Рафаилов. Ще..
Министерският съвет одобри 21 648 730 лв. за финансиране на част от обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура. Средствата са предназначени за научни изследвания на българската Антарктическа база „Св. Климент Охридски" и разработки на Института за научни изследвания в областта на компютърните науки (INSAIТ) към Софийския университет..
Община Варна е внесла над 42 проекта за финансиране от държавата по инвестиционната програма за подпомагане на общините, каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция, на която отчете свършеното от администрацията за една година. Варна има привилегията да разполага с 100 млн. лева. Работата, която бе свършена, е огромна, каза той и посочи, че..
През нощта на 14 ноември - от 00:30 ч. до 2:30 ч., са възможни затруднения при купуването на е-винетки и маршрутни карти с банкови карти. Актуализацията на системите няма да повлияе на автоматичното отчитане чрез бордови устройства и GPS тракери на изминатото разстояние от тежкотоварни автомобили над 3,5 тона, съобщават от Агенция "Пътна..
Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер 18,5 млн. лв. по бюджета на Централната избирателна комисия (ЦИК) за 2024 г. 17,4 млн. лв. от тях са за финансово обезпечаване на извършени дейности, свързани с произвеждането на изборите за народни представители за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. Останалите 1,1 млн. лв. са за финансово..