Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страсбург събра 200 европейци на Конференция за бъдещето на континента

Участници в Конференцията за бъдещето на Европа в Страсбург
Снимка: europarl.europa.eu

Миграцията на хора от трети страни е тема на четвъртия панел от Конференцията за бъдещето на Европа в Страсбург. Той продължава до 17.10 включително, а в него участват 200 души, определени на случаен принцип с различна възраст, професия и националност. Днес те се събират, за да изразят своето виждане за световната роля на ЕС и миграционния натиск по външните му граници. В основата на конференцията е цифровата платформа. На нея вече няколко месеца се събират мнения и становища на хора от цяла Европа. До момента идеите на тема миграция са 306, 827 коментара и 24 прояви. „Платформата е първият основен компонент на Конференцията”, казва италианката Рафаела Де Марте, която оглавява отдел за медийно обслужване в Генерална дирекция „Комуникации”.

„Платформата е отворена за всички, които искат да споделят своята идея по различни теми като миграция, икономика и т.н, а те се превръщат в основа на реалните дискусии. Идеята е след това гражданите да излязат с препоръки и предложения, които ще бъдат представени на конференцията. Всеки панел ще избере 20 представители за участие в пленарната сесия заедно с представители на ЕП. Заключенията ще бъдат готови през пролетта на 2022 година по време на френското председателство на ЕС.

Мненията, публикувани в цифровата платформа по темата миграция до момента са диаметрално противоположни. От категорично против допускането на всякаква миграция до защита правата на мигрантите, които търсят убежище на европеайска територия. В първия случай миграцията се възприема като заплаха за собствената културна идентичност, а във втория се поставя въпросът за улесняване интеграцията на мигрантите чрез образование.

За Йоаким от Люксембург проблемът с икономическата миграция и връщането на границата е изключително сложен въпрос."Европа трябва да запази своите културни ценности и да намери единно решение, смята той.

Според Николета Буса от Румъния мигрантите трябва да бъдат интегрирани чрез допълнителна квалификация и използване на техните умения и познания. Тя е на 36 години, но споделя своя опит в управлението на собствен бизнес, успешен по думите й въпреки пандемията.

Те трябва да се научат да правят много нови неща. Трябва да се квалифицират или преквалифицират, за да намерят своето място. Биха могли да работят като електротехници, пекари, водопроводчици. Но затова те трябва да получат диплома.

В трета група могат да бъдат обособени мненията, свързани с премахване на първопричините за миграцията, намаляването на мигрантите чрез селективен подбор и засилен граничен контрол за справяне с нелегалното придвижване.

Войната се превърна в изходна точка за разбирането на бежанския проблем за някои от участниците в дискусията. Това провокира бившия Върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Федерика Могерини да отговори в онлайн участието си на въпроса защо ЕС е най-големият донор на оръжие за Африка и Близкия изток и като такъв форсира бежанските потоци към Европа.

„Има износ на оръжие от отделни държави, но това е национален, а не европейски въпрос. Това е една от областите, в които трябва да работим, за да има координирани мерки, когато става въпрос за оръжейно ембарго при износа.

Федерика Могерини с онлайн участие в Конференцията за бъдещето на Европа

Що се отнася до сигурността тя призова за нуждата да се споделят повече  разузнавателни данни за онези, които пресичат европейските граници с оглед на сигурността. Идея, която отдавна обикаля коридорите на Европа, но винаги провокира дебат за границата между страха и безопасността що се отнася за личните данни и националната сигурност.

Ако все още има мигрантска криза в Европа, то тя е налице заради липсата на обща европейска мигрантска политика. Проблемите в една или друга държава могат да бъдат решени само с общи действия, а не с 27 отделни политики, обобщи ситуацията Ги Верхофстад в качеството си на съпредседател на Ипълнителния съвет на конференцията и депутат от Обнови Европа в Европейския парламент.

Всеки панел има по три заседания на гражданските съвети. Следващото заседание от този панел ще е през ноември, но ще се проведе онлайн. След което предстои трета част през декември и януари във Варшава, Дъблин, Флоренция и Маастрихт. Идеите и предложенията ще бъдат обобщени и включени в окончателния доклад на конференцията, който ще бъде представен през пролетта на 2022 г.

Вашето мнение и идея за бъдещето на Европа можете да публикувате на страницата на Конференцията за бъдещето на Европа futureu.europa.eu.
Първия ден от работата на участниците в заседанието /вкючително с превод на български/ можете да проследите тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

АМ "Хемус" остава затворена около село Слънчево, няма опасност за жителите на село Припек

Магистрала "Хемус" остава затворена в участъка до село Слънчево, където от вчера бушува пожар. Затворен е и старият път през местността Побити камъни. Няма опасност за жителите на село Припек, пожарникарите са направили широка просека, за да не се прехвърлят пламъците към селото. Непрекъснато се правят обходи по трасето, за да се прецени..

публикувано на 15.07.24 в 21:05

ПП-ДБ публикува декларацията си

На среща с президента Румен Радев лидерите на коалиция Продължаваме Промяната – Демократична България споделиха своя план за излизане от политическата криза. Първо антикорупционни закони и решения, после разговори за правителство. Ето го и пълният текст на Декларация за излизане от политическата криза в България на ПП-ДБ: "Ние, народните представители..

публикувано на 15.07.24 в 20:08

Участъкът от АМ „Хемус“ до село Слънчево остава затворен, пожарът се разраства към село Припек (обновена)

Участъкът от магистрала „Хемус“ до село Слънчево остава затворен, съобщиха от полицията във Варна. Затворен е и старият път през местността Побити камъни, обходът е по Крайезерния път. Д евет екипа на пожарната насочват усилията си към осигуряване на безопасността на село Припек, накъдето се разраства пожарът, вятърът обаче непрекъснато сменя..

публикувано на 15.07.24 в 17:30

ПП-ДБ поискаха отлагане на втория мандат

От "Продължаваме промяната – Демократична България" поискаха от президента да забави с три месеца връчването на втория проучвателен мандат за съставяне на правителство, който коалицията предстои да получи, предаде БНР. ПП-ДБ ще изпратят декларация до всички депутати и ще търсят широка политическа подкрепа в 50-ото Народно събрание за приемането на..

публикувано на 15.07.24 в 16:17

Как новите ERP системи помагат на логистиката?

Как новите ERP системи помагат на логистиката? Колкото повече се развива дигиталният свят, толкова повече онлайн търговията се разраства и стоки от цял свят достигат до входните врати на всеки краен потребител. Но това налага някои нови изисквания пред бизнеса – особено в сферата на логистиката. Тя се превръща във все по-важен фактор, който движи..

публикувано на 15.07.24 в 15:00
Снимката е илюстративна

Ограничиха движението в двете посоки по АМ "Хемус"

Магистрала "Хемус" отново е затворена в участъка до село Слънчево, където пожарът пак се е разгорял. Екипи на пожарната са на мястото. Няма опасност за населените места. Ограничено е движението в двете посоки по автомагистрала "Хемус" в участъка пътен възел "Слънчево"- пътен възел "Повеляново" между 407-и км и 412-и км в област Варна поради..

публикувано на 15.07.24 в 14:49

Заради жегите утре отново раздават вода и мерят кръвно на три места във Варна

Разкритите от Община Варна мобилни медицински пунктове във връзка с обявения оранжев код и очакваните високи температури ще работят и утре, 16 юли. От 12:30 ч. до 15:30 ч. на три локации в града ще се измерва безплатно кръвното налягане и ще се предоставя минерална вода през цялото време или до изчерпване на количествата, съобщават от общинския..

публикувано на 15.07.24 в 14:39