Миграцията на хора от трети страни е тема на четвъртия панел от Конференцията за бъдещето на Европа в Страсбург. Той продължава до 17.10 включително, а в него участват 200 души, определени на случаен принцип с различна възраст, професия и националност. Днес те се събират, за да изразят своето виждане за световната роля на ЕС и миграционния натиск по външните му граници. В основата на конференцията е цифровата платформа. На нея вече няколко месеца се събират мнения и становища на хора от цяла Европа. До момента идеите на тема миграция са 306, 827 коментара и 24 прояви. „Платформата е първият основен компонент на Конференцията”, казва италианката Рафаела Де Марте, която оглавява отдел за медийно обслужване в Генерална дирекция „Комуникации”.
„Платформата е отворена за всички, които искат да споделят своята идея по различни теми като миграция, икономика и т.н, а те се превръщат в основа на реалните дискусии. Идеята е след това гражданите да излязат с препоръки и предложения, които ще бъдат представени на конференцията. Всеки панел ще избере 20 представители за участие в пленарната сесия заедно с представители на ЕП. Заключенията ще бъдат готови през пролетта на 2022 година по време на френското председателство на ЕС.
Мненията, публикувани в цифровата платформа по темата миграция до момента са диаметрално противоположни. От категорично против допускането на всякаква миграция до защита правата на мигрантите, които търсят убежище на европеайска територия. В първия случай миграцията се възприема като заплаха за собствената културна идентичност, а във втория се поставя въпросът за улесняване интеграцията на мигрантите чрез образование.
За Йоаким от Люксембург проблемът с икономическата миграция и връщането на границата е изключително сложен въпрос."Европа трябва да запази своите културни ценности и да намери единно решение, смята той.
Според Николета Буса от Румъния мигрантите трябва да бъдат интегрирани чрез допълнителна квалификация и използване на техните умения и познания. Тя е на 36 години, но споделя своя опит в управлението на собствен бизнес, успешен по думите й въпреки пандемията.
Те трябва да се научат да правят много нови неща. Трябва да се квалифицират или преквалифицират, за да намерят своето място. Биха могли да работят като електротехници, пекари, водопроводчици. Но затова те трябва да получат диплома.
В трета група могат да бъдат обособени мненията, свързани с премахване на първопричините за миграцията, намаляването на мигрантите чрез селективен подбор и засилен граничен контрол за справяне с нелегалното придвижване.
Войната се превърна в изходна точка за разбирането на бежанския проблем за някои от участниците в дискусията. Това провокира бившия Върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Федерика Могерини да отговори в онлайн участието си на въпроса защо ЕС е най-големият донор на оръжие за Африка и Близкия изток и като такъв форсира бежанските потоци към Европа.
„Има износ на оръжие от отделни държави, но това е национален, а не европейски въпрос. Това е една от областите, в които трябва да работим, за да има координирани мерки, когато става въпрос за оръжейно ембарго при износа.
Що се отнася до сигурността тя призова за нуждата да се споделят повече разузнавателни данни за онези, които пресичат европейските граници с оглед на сигурността. Идея, която отдавна обикаля коридорите на Европа, но винаги провокира дебат за границата между страха и безопасността що се отнася за личните данни и националната сигурност.
Ако все още има мигрантска криза в Европа, то тя е налице заради липсата на обща европейска мигрантска политика. Проблемите в една или друга държава могат да бъдат решени само с общи действия, а не с 27 отделни политики, обобщи ситуацията Ги Верхофстад в качеството си на съпредседател на Ипълнителния съвет на конференцията и депутат от Обнови Европа в Европейския парламент.
Всеки панел има по три заседания на гражданските съвети. Следващото заседание от този панел ще е през ноември, но ще се проведе онлайн. След което предстои трета част през декември и януари във Варшава, Дъблин, Флоренция и Маастрихт. Идеите и предложенията ще бъдат обобщени и включени в окончателния доклад на конференцията, който ще бъде представен през пролетта на 2022 г.
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..