Зимата наближава и е време шофьорите да сложат зимните гуми на своите автомобили. Тъй като в последните месеци в България се наблюдава сериозно повишение на цените на всички видове стоки и услуги, идва и въпросът дали и смяната на гумите ще ни излезе по-скъпо ако трябва да купуваме нови гуми?
Проверка на "Радио Варна" в големите търговски вериги и в центровете за гуми показа, че засега цените са като миналогодишните. Най-евтините гуми са около 70-80 лева, а по-скъпите достигат до 100-120 лева. Т.е. за един комплект от 4 чисто нови гуми ще платим средно между 400 до 480 лева, в зависимост и от класа на автомобила. Гумите втора ръка са далеч по-евтини. Според автомобилния експерт Георги Янчев от Съюза на българските автомобилисти във Варна, те не са добра алтернатива.
"В никакъв случай не трябва да се прави компромис със сигурността заради цената. Продължителността на живота на една зимна гума е около 4-5 години. След това тези гуми вече са негодни и дори могат да са опасни", коментира Янчев. Той напомни, че дълбочината на грайфера на зимната гума трябва да е най-малко 4 мм., а зимните гуми трябва да сложим докато времето е още хубаво.
"Около Димитровден е най-подходящото време за смяна на летните гуми със зимни", каза още Георги Янчев.
Анкета сред варненци показа, че някои шофьори вече са сложили зимните гуми. За да ви сменят гумите в някой от специализираните центрове и сервизи, ще ви вземат между 20 и 40 лева. Има шофьори, които все още не бързат с "обуването" на автомобила със зимни гуми, а някои предпочитат т.нар. всесезонни сликове. Според Георги Янчев, те не са подходящи за условията в България.
"Всесезонните гуми ще спестят пари от бюджета ни, но те са подходящи повече за Средиземноморските страни, където зимата е по-топла и температурите не падат под 14-16 градуса. През зимата в България времето е променливо и при рязко застудяване, всесезонните гуми не са подходящи", коментира Георги Янчев.
Световен ден за борба с диабета отбелязваме днес по инициатива на Международната федерация за борба с диабета от 1991 г. През 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 г. При диабет..
Денят преди Коледните пости /15 ноември/ е последният ден, в който може да се блажи - т.е. да се яде месо, яйца, млечни продукти. Днес са Рождественските Заговезни - последният ден, в който може да се яде месо преди 40-дневния Рождественски пост (коледни пости), от утре, 15 ноември. Преди Рождество Христово вярващите християни постят, за да се..
Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той. Да си подводен фотограф крие и своите..
На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура..
Студенти от Техническия университет във Варна завоюваха с един златен, три бронзови медала и второ място в Националната студентска олимпиада по компютърна математика. 11-ото издание на форума за проведе във Велико Търново, а домакин на събитието беше факултетът по „Математика и информатика“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“...
На 13 ноември е Световният ден на добротата. Той се отбелязва съвместно с Международния ден на слепите хора и това не е случайно. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се. Отбелязването на 13 ноември като Световен ден на добротата е свързано с това, че на..
Във Варна от години се говори за по-добри условия за незрящите, за тактилни пътеки по тротоарите, за „говорещи“ светофари и автобуси, но действителността е доста различна от първоначалните намерения, коментира за Радио Варна Христо Шипанов, председател на Регионалната организация на слепите за Варна и Добрич. В регионалната организация..