Зимата наближава и е време шофьорите да сложат зимните гуми на своите автомобили. Тъй като в последните месеци в България се наблюдава сериозно повишение на цените на всички видове стоки и услуги, идва и въпросът дали и смяната на гумите ще ни излезе по-скъпо ако трябва да купуваме нови гуми?
Проверка на "Радио Варна" в големите търговски вериги и в центровете за гуми показа, че засега цените са като миналогодишните. Най-евтините гуми са около 70-80 лева, а по-скъпите достигат до 100-120 лева. Т.е. за един комплект от 4 чисто нови гуми ще платим средно между 400 до 480 лева, в зависимост и от класа на автомобила. Гумите втора ръка са далеч по-евтини. Според автомобилния експерт Георги Янчев от Съюза на българските автомобилисти във Варна, те не са добра алтернатива.
"В никакъв случай не трябва да се прави компромис със сигурността заради цената. Продължителността на живота на една зимна гума е около 4-5 години. След това тези гуми вече са негодни и дори могат да са опасни", коментира Янчев. Той напомни, че дълбочината на грайфера на зимната гума трябва да е най-малко 4 мм., а зимните гуми трябва да сложим докато времето е още хубаво.
"Около Димитровден е най-подходящото време за смяна на летните гуми със зимни", каза още Георги Янчев.
Анкета сред варненци показа, че някои шофьори вече са сложили зимните гуми. За да ви сменят гумите в някой от специализираните центрове и сервизи, ще ви вземат между 20 и 40 лева. Има шофьори, които все още не бързат с "обуването" на автомобила със зимни гуми, а някои предпочитат т.нар. всесезонни сликове. Според Георги Янчев, те не са подходящи за условията в България.
"Всесезонните гуми ще спестят пари от бюджета ни, но те са подходящи повече за Средиземноморските страни, където зимата е по-топла и температурите не падат под 14-16 градуса. През зимата в България времето е променливо и при рязко застудяване, всесезонните гуми не са подходящи", коментира Георги Янчев.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..