Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синдикат „Образование“: Училищата трябваше да бъдат затворени на база броя заболели в тях, а не в цялата община или област

Юлиян Петров
Снимка: Петя Генова, БНР



Действията на министерството на здравеопазването са хаотични и това създава брутално напрежение сред образователната система, коментира за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. По неговите думи социалните партньори постоянно дават предложения, но нямат добър диалог с министъра на здравеопазването.

Според него е важно да се върнат децата от първи до четвърти клас в училище, но все още не се знае кой ще плати въпросните тестове тип близалки, които МЗ предлага да въведе. Учители от 10 градове в страната са споделили със синдиката, че не се наемат да правят тези тестове.

„Нека министърът на здравеопазването да обясни кой ще плаща. Защото всички насоки, които са изработени с неговото съгласуване са насочени не към локалния принцип и положението в училищата, където имаме само около 2,5 % карантинирани учители, а те са насочени към ситуацията в съответната община, което ощетява образователната система.

Не се прави рисърч /бел.авт. – изследване/ на училищата, точно какво е състоянието там, а се прави рисърч на цялата община или на цялата област.

Пак не е честно спрямо децата, тъй че може би трябва нови насоки, но на този етап няма как да се случи.То ще мине и вълната, или мандата на тези, които са направили тези насоки. Но следващия път, дай Боже, другите да са научили тоя урок и да се вслушат в мнението на учителите.“, коментира още Юлиян Петров.

Увеличение на средствата за образование, което да бъде отразено в бюджета за следващата година, искат от Синдикат Образование към КТ Подкрепа и отправят 15 искания до всички политически партии, които ще се явят на избори.  По икономически анализ на КТ „Подкрепа“ инфлацията до този момент за 2021г. е 14,8%. Тя води до повече приходи в бюджета, но за учителите, училищата и детските градини и до допълнителни разходи и обедняване. В този смисъл първа стъпка за 2022 г. според синдиката трябва да е да се компенсира инфлацията. Ако  сегашното правителство не направи това, то  ще е първото от над 7 г., което ще е намалило реално доходите на учителите, вместо да ги е увеличило, предупреждават оттам.

В момента най-ниската учителска заплата в страната е 1260 лв., уточни Юлиян Петров. Има учителски и директорски заплати, които преминават 2000 лв., но това не прави учителите богати, а им дава шанс поне малко да живеят достойно, каза още той.

Ето и всички искания на синдиката отправени към политическите партии:

1. Компенсиране на инфлацията и изпреварващ ръст на учителските заплати чрез увеличаване на единните разходни стандарти с 25 на сто. Това ще позволи да се постигне задържане на достигнатото ниво на ръст на учителските заплати в съотношение 125% от СБРЗ за страната. Само ако имаме мотивирани учители, ще имаме качествено образование.
2. Увеличаване на средствата за национални програми за образование, в т.ч. за възстановяване на обезщетенията при пенсиониране и за  неколкократно разширяване на обхвата на Национална програма за профилактика и рехабилитация.
3. Закупуване на въздухопречистватели за всички учебни помещения в училищата и детските градини.
4. Увеличаване на финансирането за Центровете за подкрепа на личностното развитие
5. Двойно увеличаване на средствата за дейности по интереси и спортни дейности.
6. Увеличаване с 50 % на средствата за ресурсна, психологическа и логопедична подкрепа и назначаване на още специалисти.
7. Увеличаване на средствата за профилирани и професионални гимназии заради по-многочасовия учебен план.

8. Планиране на средства за образователни медиатори с цел запазване на щат на всички медиатори, назначени по проекти.
9. Двойно увеличаване на средствата за ученически закуски и обедно хранене с цел подобряване на качеството на храната. 
10. Бързо преминаване към едносеменен режим на работа на всички училища чрез строеж и надграждане на училищни сгради.
11. Бързо изграждане на детски градини за преодоляване на недостига. Програма за закупуване на дидактически материали за детските градини.
12. Бързо построяване на физкултурни салони във всички училища, в които няма такива.
13. Бързо изграждане на достъпна архитектурна среда във всички образователни институции, в които липсва.
14. Модернизация на всички класни стаи и кабинети със съвременни мебели и техника за фронтално обучение.
15. Стартиране на програма за обновяване на всички училищни дворове и спортни площадки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличават се заповедите за защита от домашно насилие в Добрич

Увеличава се броят през настоящата година на издадените заповеди за защита, свързани със случаите на домашно насилие, на територията на област Добрич. Извършилите престъпления от този характер от 1 януари до 31 октомври са 136 мъже и 18 жени. При издадените 146 заповеди за защита от домашно насилие потърпевши са били 35 деца, 128 жени и..

публикувано на 25.11.24 в 13:06

Варна посреща Коледа с нова украса в центъра, запалват светлините на 6 декември

Изцяло нова, енергоспестяваща празнична украса ще освети центъра на Варна за предстоящите коледни и новогодишни празници, съобщават от общинския пресцентър. От няколко дни се извършва монтажът на новите елементи, които ще красят дърветата, стълбовете за улично осветление, както и пешеходните зони. Пространството между Градската градинка до Театъра и..

публикувано на 25.11.24 в 12:30

Бойко Борисов: Ако аз съм премиер, през март можем да успеем за еврозоната

Ако аз съм министър-председател, март месец можем да успеем за еврозоната. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг в централата на партията, цитиран от БНР.  "На 12 декември ни е прозорецът, в който можем да влезем с 3% дефицит и ако съм аз премиер, можем за март 2025 г. да говорим за еврозоната да ни приемат", каза той. Борисов посочи,..

публикувано на 25.11.24 в 12:17
 главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор

За седмица: 3 824 шофьори са глобени за превишена скорост във Варна и областта

46 са катастрофите, предизвикани за седмица във Варна и областта, за периода от 18 до 24 ноември. Нито едно от пътнотранспортните произшествия не е тежко, 13 души са леко пострадали, при 33 инцидента щетите са материални, отчетоха на редовния си брифинг от Областната дирекция на МВР във Варна.  2 268 са актовете, съставени в отчетения период. За шофиране..

публикувано на 25.11.24 в 11:53

10 години затвор заради смъртоносна катастрофа, водачът - с 216 км/ч, без книжка и пиян

Варненският апелативен съд увеличи от 7 на 10 години наказанието „лишаване от свобода“ на мъж, умишлено причинил смъртта на водач на друг автомобил при пътно-транспортно произшествие. Инцидентът е станал на 1 март 2023 г. Изменението на присъдата на Окръжния съд в Търговище се наложи след констатация на втората инстанция, че нарушението на Закона за..

публикувано на 25.11.24 в 11:30
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Президентският вот в Румъния: Балотаж между Калин Джорджеску и Елена Ласкони

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде Агенция Франс Прес, цитирана от БНР.   Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат..

публикувано на 25.11.24 в 11:01

Двама седнаха зад волана под въздействието на метамфетамин, кокаин и амфетамин

Екипи на Първо районно управление на полицията във Варна и колегите им от Аксаково, след извършена проверка на два леки автомобила в събота, 23 ноември, са задържали двама под въздействието на наркотични вещества. Това са 31-годишна водачка от Игнатиево и 33-годишен шофьор от Нидерландия.  При контрола с техническо средство става ясно, че двамата са..

публикувано на 25.11.24 в 10:32