Действията на министерството на здравеопазването са хаотични и това създава брутално напрежение сред образователната система, коментира за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. По неговите думи социалните партньори постоянно дават предложения, но нямат добър диалог с министъра на здравеопазването.
Според него е важно да се върнат децата от първи до четвърти клас в училище, но все още не се знае кой ще плати въпросните тестове тип близалки, които МЗ предлага да въведе. Учители от 10 градове в страната са споделили със синдиката, че не се наемат да правят тези тестове.
„Нека министърът на здравеопазването да обясни кой ще плаща. Защото всички насоки, които са изработени с неговото съгласуване са насочени не към локалния принцип и положението в училищата, където имаме само около 2,5 % карантинирани учители, а те са насочени към ситуацията в съответната община, което ощетява образователната система.
Не се прави рисърч /бел.авт. – изследване/ на училищата, точно какво е състоянието там, а се прави рисърч на цялата община или на цялата област.
Пак не е честно спрямо децата, тъй че може би трябва нови насоки, но на този етап няма как да се случи.То ще мине и вълната, или мандата на тези, които са направили тези насоки. Но следващия път, дай Боже, другите да са научили тоя урок и да се вслушат в мнението на учителите.“, коментира още Юлиян Петров.
Увеличение на средствата за образование, което да бъде отразено в бюджета за следващата година, искат от Синдикат Образование към КТ Подкрепа и отправят 15 искания до всички политически партии, които ще се явят на избори. По икономически анализ на КТ „Подкрепа“ инфлацията до този момент за 2021г. е 14,8%. Тя води до повече приходи в бюджета, но за учителите, училищата и детските градини и до допълнителни разходи и обедняване. В този смисъл първа стъпка за 2022 г. според синдиката трябва да е да се компенсира инфлацията. Ако сегашното правителство не направи това, то ще е първото от над 7 г., което ще е намалило реално доходите на учителите, вместо да ги е увеличило, предупреждават оттам.
В момента най-ниската учителска заплата в страната е 1260 лв., уточни Юлиян Петров. Има учителски и директорски заплати, които преминават 2000 лв., но това не прави учителите богати, а им дава шанс поне малко да живеят достойно, каза още той.
Ето и всички искания на синдиката отправени към политическите партии:
1. Компенсиране на инфлацията и изпреварващ ръст на учителските заплати чрез увеличаване на единните разходни стандарти с 25 на сто. Това ще позволи да се постигне задържане на достигнатото ниво на ръст на учителските заплати в съотношение 125% от СБРЗ за страната. Само ако имаме мотивирани учители, ще имаме качествено образование.
2. Увеличаване на средствата за национални програми за образование, в т.ч. за възстановяване на обезщетенията при пенсиониране и за неколкократно разширяване на обхвата на Национална програма за профилактика и рехабилитация.
3. Закупуване на въздухопречистватели за всички учебни помещения в училищата и детските градини.
4. Увеличаване на финансирането за Центровете за подкрепа на личностното развитие
5. Двойно увеличаване на средствата за дейности по интереси и спортни дейности.
6. Увеличаване с 50 % на средствата за ресурсна, психологическа и логопедична подкрепа и назначаване на още специалисти.
7. Увеличаване на средствата за профилирани и професионални гимназии заради по-многочасовия учебен план.
8. Планиране на средства за образователни медиатори с цел запазване на щат на всички медиатори, назначени по проекти.
9. Двойно увеличаване на средствата за ученически закуски и обедно хранене с цел подобряване на качеството на храната.
10. Бързо преминаване към едносеменен режим на работа на всички училища чрез строеж и надграждане на училищни сгради.
11. Бързо изграждане на детски градини за преодоляване на недостига. Програма за закупуване на дидактически материали за детските градини.
12. Бързо построяване на физкултурни салони във всички училища, в които няма такива.
13. Бързо изграждане на достъпна архитектурна среда във всички образователни институции, в които липсва.
14. Модернизация на всички класни стаи и кабинети със съвременни мебели и техника за фронтално обучение.
15. Стартиране на програма за обновяване на всички училищни дворове и спортни площадки.
Рекламен билборд падна на крайбрежната алея във Варна в района на четвърта буна. Основата му е корозирала. Няма пострадали. Представителят на концесионера на варненските плажове Андрей Василев каза за Радио Варна, че веднага е задействал аварийна група, която е обезопасила съоръжението. Премахнат е електрически кабел, за да се избегнат евентуални..
Към настоящия момент оперативната обстановка е нормална за сезона. Това заяви директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) гл. комисар Александър Джартов...
Агенция „Пътна инфраструктура“ призова шофьорите през следващите дни да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Областните пътни управления са в готовност да предприемат необходимите действия за обработка на настилките във високопланинските райони и проходите, където има предпоставки за образуване на хлъзгави и заледени участъци...
Генералното консулство на България в Лос Анджелис съобщи в своята страница във Facebook за въвеждането на вечерен час в кварталите Палисейдс и Ийтън. „Окръжният шериф Робърт Луна обяви на пресконференция, че в засегнатите от пожарите райони Палисейдс и Ийтън е въведен полицейски час, който ще бъде в сила във времевия диапазон от 18:00 ч. до..
След рекордните стойности регистрирани вчера днес средните температури са малко над 0-та. Във Варна бе отчетен температурен рекорд от 17.8 вчера, а тази сутрин термометрите показват едва 6. Рекорди бяха отчетени още в Русе, Разград, Силистра и Добрич, където за по-малко от 12 часа температурата падна от 16.4 на 3 градуса, съобщават от..
От 13 януари тролейбусна линия 83 ще обслужва до "Владиславово" спирка "Бл. 407", съобщават от Градски транспорт. След спирка "Детелина" тролейбусите ще завиват по бул. "Св. Елена", надясно по ул. "Янко Мустаков" и ще обслужват двупосочно спирки "Стадиона", "Мусала", "Богдан".
Варна за втори път през седмицата отчита температурен рекорд. Днес термометрите достигнаха до 17,8 °C. Последно най-топло на 10 януари е било през 2016 година, когато са измерени 16,5 °C. Рекорди са отчетени и в Русе, Разград, Силистра, Добрич, съобщават от НИМХ-Варна. Тази вечер обаче температурите рязко ще се понижат. През нощта вятърът от..