Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Свилен Стоянов: Сцената е вълшебно пространство за души

Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и варненската културна общественост отбелязват 40-годишния творчески път на Свилен Стоянов на сцената на Варненския театър

Актьорът е обичан от варненци както заради изявите си на сцената, така и заради успехите си като художествен ръководител на Театрална формация „Феникс“, в която участват и млади хора в неравностойно положение. Един от най-заетите актьори на Варненския театър, само през този месец той играе, освен в „Бащи лъжи и още нещо“, също в „Тютюн“, „Амадеус“ и „Само за жени“. С ролята, която репетира сега в предстоящата премиера на „Вечеря за глупаци“, пресъздадените от него образи стават 111. „Всички те са в моя любим, единствен и неповторим Варненски драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Щастлив съм, че целият ми творчески път протича тук. Пожелавам на нашия театър да съхрани своята самобитност и оригиналност, да преведе във времето здравите послания от нашите предци, да пренесе традицията в съвременен изказ. Вярвам в бъдещето на Варненския театър“, категоричен е Свилен. Актьорът, който е познат на публиката и като блестящ рецитатор, също свири на цигулка и китара, композира песни за деца и възрастни, които изпълнява сам, пише поезия.

Светлана Вълкова разговаря с актьора в предаването за култура "Гравитация нула":

40 години на варненска сцена. По различен начин ли тече времето в живота и на сцената?

Сцената е едно невероятно увлечение, един друг живот, този живот, който е изпълнен с амбицията да го постигнеш, от там нататък да го споделиш с публиката, е едно чистилище. Ние сме от онези професии, в  които можем да се самозареждаме, благодарение и на публиката - тогава обратните импулси са невероятни. 40 години не е толкова много - ако ролите ми са 110, значи това са само 110 странички. 

А времето, както в живота, така и на сцената, тече неусетно. Може би в живота в различни периоди се случват изпитания и предизвикателства, с които ние трябва да се справяме все по-силно и по-добре организирани със себе си и с трезвата си мисъл за правилното и полезното. Но сцената е вълшебно пространство за души.

Това ли беше твоят мотив да се занимаваш с театър – да осмислиш, да разбереш живота и себе си?

Сега за пръв път се замислям. Да, може би е това, но може би първото е било – да сме заедно. Поне с един човек, един зрител. В моя домашен театър в детството баба или мама и тати бяха моята първа публика, но споделеното е изключително важно, особено днес, да не загубим потребността да сме човеци и да общуваме. Сцената ми дава възможността да дишаме заедно, да чувстваме заедно, ако щеш и въпросите, които ние задаваме на публиката, те са въпроси към нас, човеците, които в момента сме се превъплътили в даден образ, но излизайки от него, ние продължаваме да мислим върху тези въпроси, които сме задали в един театрален спектакъл. 

Всеки има трудни моменти, ти как ги преодоляваш, кое ти дава импулс да вървиш напред?

Разбира се, близките ми хора. Но има и други измерения на човешкото живеене – трябва да има у всеки човек повече вяра, повече надежда и повече любов. Не бива да слизаме под някакви нива, от които е трудно човек да се изправи. В първите години след промените, например, имаше много проблеми, свързани с политически и икономически сривове. Човек трябва да намери божествената светлина в себе си, той в никакъв случай не трябва да се обезвери.  Да, понякога е много трудно... Дори и днес, когато гледах тази великолепна природа около сградата на Радио Варна, с толкова багри – Господи, каква красота! Дали я виждаме? Дали успяваме да я видим?

Какво ти се играе? Има ли нещо специално, което ти се играе?

Вероятно да и то е в социално-психологически план, свързано с онова, което нас ни боли и то стои недоизказано, нашите неслучили се срещи, нашите недоизказаности, нашите недореализирани полети, прегръдки, пропуснати мигове... Разбира се публиката иска и да се смее, но мисля, че може да задаваме и тези въпроси.

Понеже предаването е „Гравитация нула”, искам да те попитам: Кое те кара да летиш?

Смисълът на нашия живот е любов. Любовта е най-големият енергиен двигател за полети.


Цялото интервю със Свилен Стоянов може да чуете тук:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05