Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Мигащият зелен сигнал на светофарите е незаконен и неефективен

Снимка: БГНЕС

Светофарите на много възлови кръстовища във Варна са с функцията "зелен мигащ сигнал". Неговата роля е да предупреди водачите няколко секунди преди светването на жълтата светлина и след това червеното. Целта е  да се ограничи риска от пътно-транспортни произшествия.

Функцията беше въведена експериментално за първи път в София през 2016 година, а след това постепенно и на светофарите в другите големи градове в страната. Преди няколко дни, мигащият зелен сигнал беше премахнат от светофарните уредби в столицата. Оказва се, че той е незаконен, тъй като не е регламентиран в Закона за движение по пътищата и в Наредбата, регулираща светлинните сигнали.

Приносът на мигащата зелена светлина за намаляване на пътните инциденти предизвика сериозни дискусии между организации и експерти. От Европейския център за транспортни политики не одобряват тази функция, а преди няколко дни заедно с още 15 организации излязоха с официална позиция срещу мигащото зелено.

"Няма как да определим тази функция като експериментална. Когато се прави експеримент, той трябва да бъде предварително обявен от съответната община. Аз не съм чула нито една община да обяви официално експерименталното пускане на мигащия зелен сигнал. За първи път той се появи в София през 2016 година, когато постепенно започнаха да изчезват броячите на секунди на светофарите", коментира в интервю за "Радио Варна" председателят на Европейския център за транспортни политики Диана Русинова. Тя допълни, че няма никакви доказателства, подкрепени с цифри, че броят на пътните инциденти е намалял след въвеждане на функцията.

Диана Русинова и нейните колеги са против и промяна на Наредбата за светлинните сигнали, след като от Министерството на регионалното развитие и благоустройството загатнаха за подобен ход, който да регламентира "зеленият мигащ сигнал".

Според експерта, освен че е незаконна, тази функция противоречи и на Виенската конвенция от 1968 година в направление организация на движението.

"Виенската конвенция и другите международни спогодби категорично определят зелената светлина като сигнал за преминаване. С мигащия зелен сигнал на практика се обезмисля жълтата светлина. Защо не се помисли за увеличаване на времето на жълтия сигнал?", попита Диана Русинова.

Тя поясни, че зеленият мигащ сигнал се използва само в няколко държави-членки на Европейския съюз - Австрия, Естония, Литва и Словакия. Според нея обаче, тези страни нямат особено големи успехи по отношение на пътната безопасност.

"В държавите, в които пътната безопасност е развита до много високи нива като Германия, Франция и Белгия например, не използват мигащ зелен сигнал", каза още Диана Русинова.

Мненията на шофьорите са противоречиви. Някои одобряват мигащото зелено, което според тях им помага отдалеч да намалят скоростта, тъй като скоро ще светне жълто, а след това и червено. Има и водачи, които не виждат смисъл в мигащия зелен сигнал, а предпочитат светофарите с броячи.

Чуйте подробностите в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненските ученици във ваканция от 5 до 7 февруари

Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 6 и 7 февруари (четвъртък и петък) за неучебни дни за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи за началото на втория срок на 10 февруари (понеделник) 2025 г. Припомняме, че по-рано днес от Регионална здравна инспекция (РЗИ) във Варна предложиха учениците от всички училища..

публикувано на 27.01.25 в 16:39

Германия също се включва в разследването на повредите на подводни кабели в Балтийско море

Германия ще участва в разследването на последния случай на повреда на подводен кабел между Швеция и Латвия, съобщи днес говорител на правителството в Берлин, цитиран от ДПА, предаде БТА. Говорителят посочи, че Германия участва в операцията на НАТО "Балтийски страж", и каза, че Берлин допринася за разследването. Операцията бе одобрена в Хелзинки на 14..

публикувано на 27.01.25 в 16:27
Товарният кораб „Вежен“, закотвен край Карлскрона, Швеция на 27 януари 2025 г.

Специалист по морско право за кораба "Вежен": Вариантът инцидентът с кабела да е саботаж граничи с нула

Вариантът инцидентът със скъсания оптичен кабел в Балтийско море от кораба "Вежен" да е саботаж граничи с нула. Трябва да се провери техническата пригодност на котвата. Това коментира специалистът по морско право д-р Деян Димитров. Припомняме, Шведската прокуратура започна разследване в неделя за "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства. Оптичният..

публикувано на 27.01.25 в 16:10

Кибератака блокира системата на ВАС и административните съдилища в страната

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната, предаде БНР.  Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че..

публикувано на 27.01.25 в 14:35

Рекордните 100 550 лева събра благотворителният концерт "Моряците за повече варненчета"

Рекордната сума от 100 550 лева са събрани на благотворителния концерт, организиран от клуба за народни танци "Моряците". Това съобщи за Радио Варна  Силвия Матева от "Моряците".  "Това е чудовищно голяма сума. Миналата година успяхме да съберем 60 хиляди, сега са почти двойно. Благодаря от сърце на всички, които допринесоха това да се случи. Няма да..

публикувано на 27.01.25 в 14:25

Над 3000 нарушения за превишена скорост във Варна за седмица

Над 50 катастрофи са регистрирани във Варна и региона за седмица. В периода 20 януари - 26 януари на територията на областта са възникнали 53 пътнотранспортни произшествия, от които 9 тежки. Зад волана са заловени 10 дрогирани шофьори, съобщават от полицията. Пияните с над 1,2 промила са шестима. 3257 са нарушенията за превишена скорост.

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Варненските ученици си остават вкъщи заради грипа

Учениците от всички училища на територията на област Варна си остават вкъщи  от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително.  Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения.  Регионалната здравна инспекция във..

публикувано на 27.01.25 в 11:55