Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF-България: Близо една трета от дърводобива в горските територии е незаконен

Скритите приходи, придобити от нерегламентирани сечи у нас, възлизат на 150 милиона лева годишно. Това отчита последният доклад на Световния фонд за дивата природа WWF-България. Сравнително трайна е тенденцията, която наблюдаваме – близо една трета от дърводобива в горските територии в България е незаконен. Като от трябва да уточним, че чисто бракониерския дърводобив, който е единствения незаконен, възприеман от държавните предприятия и Регионалните дирекции по горите, всъщност е само една част от реално незаконния дърводобив. Другата част, която е около половината от тези 30%, е прикрит незаконен дърводобив под формата на привидно легален.  Това каза за Радио Варна Добромир Добринов, експерт по природозащитно законодателство във WWF-България.

Става въпрос за множество разпоредби във вторичното законодателство, които в нарушение на Закона за горите дават на възможност постоянно да се променят планираните сечи и да се извършват сечи дори без позволително. Те дават възможност дори многократно да се превишава обема на даден в позволителното за сеч, каза Добринов.

Освен финансовите щети, нелегалното изсичане на гори води и до загуба на местообитания на дивите животни.Темата е част от традиционната Коледна кампания на WWF-България „Отвори очи”, посветена на борбата с престъпленията срещу дивата природа.

Предстои изработването на четвърти анализ за обема на незаконния дърводобив у нас. Според последния доклад скритите приходи, придобити от нерегламентирани сечи, възлизат на 150 милиона лева годишно. Но освен финансовите щети, нелегалното изсичане на гори води и до загуба на местообитания на дивите животни.

Тази Коледа WWF надига глас против престъпленията срещу дивата природа. Всеки, който иска, може да се включи в борбата с незаконната търговия с диви животни, бракониерството, нелегалния улов, използването на забранени ловни и риболовни принадлежности като подкрепи кампанията на wwf.bg/koleda.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

РЗИ: Водата в селата Бояна и Зорница е негодна за пиене

Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково)  не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна.  Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи  13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи  8 КОЕ/100мл,..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

Седем нарушения при проверките на НАП в страната

Служителите от „Фискален контрол“ на Националната агенция за приходите провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения ,..

публикувано на 21.02.25 в 17:35
Ангел Забуртов

Инж. Ангел Забуртов е новият заместник-министър на транспорта

Инж. Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от 2014 до 2021 г., е новият заместник-министър на транспорта с ресор "Въздушен и морски транспорт", потвърди самият той за Радио Варна. Ангел Забуртов има над 10-годишен опит в сферата на пристанищата. Бил е директор на дирекция, а по-късно и главен секретар на..

публикувано на 21.02.25 в 17:07
доц. Диана Петкова

Българските пулмолози подкрепят мерките за регулация на вейп устройствата

Българското дружество по белодробни болести и Националният експертен борд внесоха в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на законопроекта, в който се предвижда пълна забрана на продажбата и употребата на вейпове в страната.  Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат научни..

публикувано на 21.02.25 в 16:46

Трети бойкот на търговските вериги обявиха на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари, съобщава БНР.  Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова.  "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите..

публикувано на 21.02.25 в 16:35

19-годишният, обвинен в полово посегателство над непълнолетен край Каменар, остава в ареста

Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 19-годишния, привлечен като обвиняем за грабеж на мобилен телефон и посегателство срещу половата неприкосновеност на непълнолетно момче в гориста местност в близост до село Каменар. Инцидентът е от 14 февруари тази година.  Обвиняемият е имал 30..

публикувано на 21.02.25 в 16:16

Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна

Съюзът на екскурзоводите в България вече е пълноправен член на Световната федерация на асоциацията на екскурзоводите. Това съобщи във Варна Христина Неделчева - председател на Съюза на екскурзоводите в България, по време на конференция, посветена на Международния ден на екскурзовода.  По повод днешния празник варненските екскурзоводи организират..

публикувано на 21.02.25 в 15:10