Животът на някои от убитите жени в България, станали жертва на домашно насилие, можеше да бъде спасен, ако проблемът с домашното насилие и насилието над жени не беше неглижиран години наред от партии, институции и политици и бяха взети навременни мерки. Това коментира за Радио Варна Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на Български фонд за жените.
В момента в Министерството на правосъдието отлежава проектозаконът за промени в Закона за защита от домашно насилие, каза още тя. Промените са готови и надеждите на Български фонд за жените е той да бъде внесен възможно най-скоро от министъра на правосъдието в Народното събрание, за да се гласува. Като една от основните причини това да не се е случило досега, Дерменджиева посочи необходимостта от финансови средства, които трябва да бъдат вложени в разкриването на Кризисни центрове, обучение на социални работници, юристи, психолози, съдебни лекари, съдии и прокурори по темата с домашното насилие. Липсва и чувствителност у политиците, допълни още тя.
В българското законодателство липсват дефиниции за насилие, основано на пола, престъпления от омраза, извършени на основата на пола и фемицид, заявяват от Български фонд за жените. Няма ги нито в Закона за защита от домашно насилие, нито в Наказателния кодекс. Няма ги, въпреки убитите 15 жени през тази година, и въпреки стотиците убити жени през последните няколко години. За истинските мащаби на проблема можем единствено да гадаем, тъй като държавата не събира статистика, но по данни на Световната здравна организация и Европейската агенция за човешки права, всяка трета жена е жертва на насилие, посочват още от организацията.
През изминалите три години от Български фонд за жените са формулирали серия от искания, сред които превантивни, рехабилитативни, образователни, институционални и информационни мерки. Много от тях не са изпълнени, въпреки заявките и обещанията на отделни парламентарни групи, затова тази година от фонда настояват още по-категорично за незабавни мерки срещу насилието над жени в контекста на Covid-19 и създаване на кризисни и консултативни центрове във всяка област на България. Настояват още да се вземат мерки срещу домашното насилие като част от насилието основано на пола, както и повече фокус върху превенцията, да има възстановително правосъдие и равен достъп до безплатна правна помощ. Нужни са гласност за проблема, сексуално образование и репродуктивни права, както и борба за справедливост за маргинализираните жени.
От фонда са изпратили отворено писмо до бъдещото правителство за предприемане на незабавни мерки за борба с насилието над жените и домашното насилие.
На 25 ноември от 18.30 часа пред Съдебната палата в София ще се проведе Протест срещу насилието над жени под надслов „Нито една повече!“. Протестът може да бъде подкрепен с местни инициативи в цялата страна, каза Надежда Дерменджиева.
При случай на домашно насилие жертвата не трябва да мълчи, а веднага да се свърже с полицията или да потърси помощ на горещата безплатна телефонна линия за хора пострадали от насилие – 0 800 1 86 76 или в полицията на тел. 112.
Пороен дъжд се изля над Варна за половин час. На места дъждът бе придружен с градушка. Ледени късове, големи колкото грахови зърна, се изсипаха в района на жп гарата, а улиците побеляха. Довечера на места все още не е изключено да превалява, но валежите бързо ще спрат и през нощта ще е ясно. В часовете след полунощ и сутринта ще има условия за..
Държавната агенция за закрила на детето започва проверка спазват ли се правата на децата, търсещи международна закрила у нас в регистрационно-приемателните центрове, в които се настаняват. Проверките ще продължат два месеца. При наблюдението и контрола ще се проследи гарантират ли се висшите интереси на детето, осигурена ли е защита от всички форми..
Замърсяването на околната среда и водите е проблем, с който човечеството се сблъсква от години. Тази тема е и във фокуса на международната работна среща "Сътрудничество за намаляване на отпадъците в Черно море", която се провежда днес във Варна. Във форума участват експерти от България, Румъния, Турция и Грузия, а целта е обмяната на информация и опит..
До края на годината ще бъде факт проектът за електронна идентификация на стойност 1,8 милиона лева, който ще дава възможност с приложение на мобилния си телефон да се идентифицираме, за да ползваме електронни административни услуги. Това съобщи във Варна министърът на електронното управление Божидар Божанов, който участва в национална кръгла маса..
Общият доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2022 г. е 2 006 лв. и нараства с 9.6% спрямо същото тримесечие на 2021 година. А общият разход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2022 г. е 1 821 лв. и се увеличава с 13.3% спрямо същото тримесечие на 2021 година. Това показват данните на националната..
Днес обсъдихме реалните компенсации, които ще се случат през май, юни и дългосрочно. Разговорът беше много конструктивен и се обединихме за под от 200 лева и всичко над 200 лева на мегават , да бъде компенсирано на 80% от държавата. Така бизнесът няма да има притеснение за май и за юни. Едновременно с това се договорихме, цените за природен газ за май,..
Национална кръгла маса на тема: „Иновации и дигитализация – технологиите на успеха“ организира във Варна днес Технически университет-Варна /ТУ-Варна/. Кръглата маса има за цел да сподели успехите и напредъка на висшите учебни заведения по пътя към дигитализация на процесите в образованието и научноизследователската дейност, каза за Радио Варна..
Сезонът край морето започна за Клиниката на д-р Емилова . Много от пациентите постъпват, за да се възстановят след коронавирус. Постковид синдром – така медиците наричат хроничното заболяване, което..