Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Кожухаров: Хората престанаха да вярват на щабове и на експерти

| обновено на 26.11.21 в 09:16
Снимка: Медицински университет-Варна

Професор Христо Кожухаров е психоаналитик и психотерапевт с над 30-годишна практика. В момента той оглавява Втора психиатрична клиника към УМБАЛ "Света Марина" във Варна, ръководител е на Катедра "Психиатрия и медицинска психология" в Медицинския университет във Варна и е председател на регионалната организация на Българската психиатрична асоциация. Повод за срещата ни с професор Кожухаров е пандемията и нейното отражение върху психичното здраве на хората.

По данни на Световната здравна организация от началото на пандемичната обстановка броят на хроничните тревожни разстройства, особено сред по-младите хора, нараства с бързи темпове. И България не прави изключение.

Пандемията се дели на няколко етапа

"Разделям пандемията на два основни етапа. Първият е от началото на извънредното положение през март до края на 2020 година. Тогава основният проблем беше в абсолютната неизвестност. Там се появи и вторият проблем - тотално противоположните послания, които даваха специалистите. Според мен именно там е "заровено кучето", казано образно. Оттам започва основният проблем", смята проф. Кожухаров

Хората престанаха да вярват на експертите

По думите на специалиста противоречията между медицинските специалисти, членовете на оперативните щабове и политиците са довели до тотален отлив на доверието на обществото.

"Хората спряха да вярват на експертите, защото в щабовете и експертните съвети започнаха да говорят почти всички специалисти, които даваха много противоположни послания. В психологическата наука противоположните послания водят до две неща. Едното е тревожност, а другото е състояние на ступор, в което човек не прави нищо, защото каквото и да направи - все ще е грешно", поясни още проф. Христо Кожухаров.

Вярваме на непроверени източници на информация

Според проф. Христо Кожухаров живеем във време, в което хората масово вярват на информации от непроверени източници.

"В необятната мрежа на интернет вече всичко може да се публикува. И тези публикации стават толкова меродавни за някои хора, колкото прочетеното от вярващия в Библията", коментира специалистът.

Без щабове, но отново в напрегната обстановка

"След нормализирането на ситуацията през летните месеци наесен отново влязохме отново в една напрегната фаза. За щастие сега вече ги няма тези оперативни щабове и съобщения, които лично на мен ми действаха доста негативно. Аз не съм преживявал войни, но съм чел, че хората са вярвали на това, което им съобщят от бюлетина от фронта. Ако ти съобщят хиляда загинали, значи са хиляда загинали, ако ти кажат десет хиляди - значи са десет хиляди", каза още проф. Кожухаров.

Вирусът влияе негативно на мозъка

"Както в острата си фаза, така и след това вирусът има преки психологични и психиатрични последици върху хората. Виждам го и аз в болницата. Има много пациенти, които са с тревожно-депресивна симптоматика", поясни началникът на Втора психиатрична клиника в УМБАЛ "Света Марина".

Страхът ни завладява

Според проф. Христо Кожухаров, пандемията засяга психиката не само на преболедувалите, но и на здравите.

"Страхът, че можеш да се заразиш, че няма да има място в болницата, той засяга много здрави хора. Това води до стрес и нарушения на съня. Много хора прибягват към прекомерна употреба на алкохол и наркотици, други злоупотребяват със сънотворните или преяждат с храна, за да се освободят от стреса", обясни проф. Кожухаров по повод зачестилите случаи на самоубийства, насилие и депресии.

Добра информираност

Проф. Кожухаров е на мнение, че е необходимо да има по-мащабна информационна кампания за ваксините. Той ги сравни с наркокомуните.

"Когато се строиха първите комуни за наркозависими, тогава хората не гледаха с добро око, защото фактът, че в близост до тях ще има наркозависими, ги притесняваше и плашеше. Тогава западните специалисти съветваха да се информират повече хора за комуните. Не можеш да направиш комуна някъде, без да обясниш на хората какво представляват. Така е и с ваксините. Не можеш да искаш от хората да се ваксинират, без да си ги информирал достатъчно", обясни проф. Кожухаров.

"Не можеш да започнеш ваксинационния процес, когато някой министър или възрастен лекар се ваксинира. Българинът няма този тип мислене. Той не се асоциира с някой политик или лекар-доайен", допълни специалистът.

Той стои твърдо зад идеята да се създаде телефонна линия, на която хората да се обаждат и да получават отговори на въпроси, свързани с тяхното здраве и ваксините.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15