Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Кожухаров: Хората престанаха да вярват на щабове и на експерти

| обновено на 26.11.21 в 09:16
Снимка: Медицински университет-Варна

Професор Христо Кожухаров е психоаналитик и психотерапевт с над 30-годишна практика. В момента той оглавява Втора психиатрична клиника към УМБАЛ "Света Марина" във Варна, ръководител е на Катедра "Психиатрия и медицинска психология" в Медицинския университет във Варна и е председател на регионалната организация на Българската психиатрична асоциация. Повод за срещата ни с професор Кожухаров е пандемията и нейното отражение върху психичното здраве на хората.

По данни на Световната здравна организация от началото на пандемичната обстановка броят на хроничните тревожни разстройства, особено сред по-младите хора, нараства с бързи темпове. И България не прави изключение.

Пандемията се дели на няколко етапа

"Разделям пандемията на два основни етапа. Първият е от началото на извънредното положение през март до края на 2020 година. Тогава основният проблем беше в абсолютната неизвестност. Там се появи и вторият проблем - тотално противоположните послания, които даваха специалистите. Според мен именно там е "заровено кучето", казано образно. Оттам започва основният проблем", смята проф. Кожухаров

Хората престанаха да вярват на експертите

По думите на специалиста противоречията между медицинските специалисти, членовете на оперативните щабове и политиците са довели до тотален отлив на доверието на обществото.

"Хората спряха да вярват на експертите, защото в щабовете и експертните съвети започнаха да говорят почти всички специалисти, които даваха много противоположни послания. В психологическата наука противоположните послания водят до две неща. Едното е тревожност, а другото е състояние на ступор, в което човек не прави нищо, защото каквото и да направи - все ще е грешно", поясни още проф. Христо Кожухаров.

Вярваме на непроверени източници на информация

Според проф. Христо Кожухаров живеем във време, в което хората масово вярват на информации от непроверени източници.

"В необятната мрежа на интернет вече всичко може да се публикува. И тези публикации стават толкова меродавни за някои хора, колкото прочетеното от вярващия в Библията", коментира специалистът.

Без щабове, но отново в напрегната обстановка

"След нормализирането на ситуацията през летните месеци наесен отново влязохме отново в една напрегната фаза. За щастие сега вече ги няма тези оперативни щабове и съобщения, които лично на мен ми действаха доста негативно. Аз не съм преживявал войни, но съм чел, че хората са вярвали на това, което им съобщят от бюлетина от фронта. Ако ти съобщят хиляда загинали, значи са хиляда загинали, ако ти кажат десет хиляди - значи са десет хиляди", каза още проф. Кожухаров.

Вирусът влияе негативно на мозъка

"Както в острата си фаза, така и след това вирусът има преки психологични и психиатрични последици върху хората. Виждам го и аз в болницата. Има много пациенти, които са с тревожно-депресивна симптоматика", поясни началникът на Втора психиатрична клиника в УМБАЛ "Света Марина".

Страхът ни завладява

Според проф. Христо Кожухаров, пандемията засяга психиката не само на преболедувалите, но и на здравите.

"Страхът, че можеш да се заразиш, че няма да има място в болницата, той засяга много здрави хора. Това води до стрес и нарушения на съня. Много хора прибягват към прекомерна употреба на алкохол и наркотици, други злоупотребяват със сънотворните или преяждат с храна, за да се освободят от стреса", обясни проф. Кожухаров по повод зачестилите случаи на самоубийства, насилие и депресии.

Добра информираност

Проф. Кожухаров е на мнение, че е необходимо да има по-мащабна информационна кампания за ваксините. Той ги сравни с наркокомуните.

"Когато се строиха първите комуни за наркозависими, тогава хората не гледаха с добро око, защото фактът, че в близост до тях ще има наркозависими, ги притесняваше и плашеше. Тогава западните специалисти съветваха да се информират повече хора за комуните. Не можеш да направиш комуна някъде, без да обясниш на хората какво представляват. Така е и с ваксините. Не можеш да искаш от хората да се ваксинират, без да си ги информирал достатъчно", обясни проф. Кожухаров.

"Не можеш да започнеш ваксинационния процес, когато някой министър или възрастен лекар се ваксинира. Българинът няма този тип мислене. Той не се асоциира с някой политик или лекар-доайен", допълни специалистът.

Той стои твърдо зад идеята да се създаде телефонна линия, на която хората да се обаждат и да получават отговори на въпроси, свързани с тяхното здраве и ваксините.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10