Kaмпания за набиране на средства започват от единствения у нас спасителен център за костенурки в днешния т.нар. „Щедър вторник” – 30 ноември. (Денят е в противовес на т.нар. черен петък).
Центърът се намира в обзорското с. Баня, работи от 2007 г., и до момента през него годишно минават между 200 и 800 костенурки.
Искаме да изградим по-специализирана костенуркова лечебница, за ранените и недоизлекувани костенурки, които не могат да заспят зимен сън, каза управителят и създател на центъра и на фондацията "Гея Челония" – Иво Иванчев.
Средства за кампанията се събират в platformata.bg – порталът, създаден от фондация BCouse - в помощ на благотворителността в България.
Какво научихте за костенурките, откакто е създаден центърът? Освен всичко което сте знаели отпреди.
Колкото повече научавам, толкова повече неща виждам, че трябва да науча. Те ме въведоха в един съвсем различен и до голяма степен по-добър свят. Научих много неща от тях. Научих как да не бързам и че нашата сприхавост и нервност много ни пречат в ежедневието ни. От тях човек много неща може да научи в тази насока.
Това е единственият спасителен център за костенурки, вероятно и на Балканите?
Да. Това не е някаква странна идея, която е възникнала в моята глава, тъй като костенурките като група са изключително уникални животни и като биология и като анатомия. Има необходимост от такива центрове, които се занимават само с проблемите на костенурките, защото и техните проблеми са изключително специфични и изискват определени умения и знания. Има много такива по света, но на Балканите мисля, че сме единствените.
Костенурките екзотично животно ли са за българите?
Тази дума я избягвам, защото това, което е екзотично за нас, не е екзотично там, където се среща в природата и за други хора в друга част на света. Те са уникални животни и за съжаление, това е групата гръбначни животни, която е най-застрашен от изчезване. Близо 50 процента от видовете, които съществуват на земята, са на границата на пълното изчезване. За съжаление ние хората сме причината.
Тяхното оцеляване зависи от нашата помощ
Говорим много често за различни видове заплашени животни, но костенурките някак си остават встрани. Ние сме държавата с доста костенурки. Не ги виждаме ли?
Хубавата новина за нас е, че все още има какво да направим. Има места, в които костенурките, са в стабилни популации. За жалост, опитът е такъв, че хората се сещат и започват да предприемат действия, когато вече е твърде късно, преди това не обръщат внимание на проблемите. Но ние все още имаме какво да направим за нашите костенурки, за да можем да им се радваме , да се радват и нашите внуци. Ще бъде изключително срамно и жалко за нас като топ на еволюцията, както ние се считаме, да загубим заради нашата глупост и неразбиране това изключително животно, което няма аналог в живата пророда. Те са едни от много малкото, които са видели динозаврите да идват и да си отиват.
За жалост не могат да ни разкажат за динозаврите?
Не, те могат. Ние трябва да се научим да слушаме.
Цялото интервю на Доротея Николова с Иво Иванчев:С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..
Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..
Колумбия е един от новите световни туристически хитове. Туризмът в тази южноамериканска държава се развива от едва 10-12 години и все още не е толкова популярна като дестинация, но предлага много повече от това, което очаквате. Страната сякаш е изчистила реномето си на една от най-опасните дестинации в целия свят и готова да заеме важно място в..
Десетметров светещ кръст ще бъде монтиран на възвишението в местност „Ментеше“ до кв. "Владислав Варненчик“ във Варна. Кръстът ще бъде поставен до параклиса с аязмо на Св. равноапостоли Константин и Елена. Инициативата е на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в квартала, на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ и на Георги Манолов. С..
Чистотата никога не е била въпрос на просто естетика – тя е свързана с вашето здраве, комфорта ви и поддържането на изрядност в дома и офиса. Именно затова специалистите на Luxct препоръчват да се доверите на услугите на професионална фирма за почистване, която гарантира безупречни резултати, спестява усилия и време и в същото време ще ви предоставя..
Варненският мотоклуб "Диви деца" отново организира благотворителен коледен обяд за възрастни и нуждаещи се. Мястото традиционно е клуб „Усмивка“ на бившата Цирковата площадка. Датата – 22 декември, тази неделя, а началото е от 11 часа. В момента рокерите събират трайни продукти , които ще бъдат разпределени между възрастните и нуждаещите се. Дори..