След обстойна проверка на 29 брегоукрепителни съоръжения по Северното Черноморие в разпореждане на Дирекция Морска администрация-Варна от 14 април тази година е записано, че всички те са в опасно от експлоатационна гледна точка състояние. На база на установените технически проблеми е издадена и заповед за преустановяването на швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора. Няколко месеца по-късно забранителния режим за част от тях е отменен, без да става ясно дали са предприети действия по отстраняването на проблемите.
Темата за състоянието на брегоукрепителните съоръжения по Северното Черноморие е широко дискутирана през последните години, но като че ли и тя по-скоро се превърна в горещ картоф, прехвърлян от институция на институция, без това и до този момент да е довело до конкретни действия. От Сдружението с нестопанска цел „За туризма на Калиакра“ от години се опитват да настроят лампата за тревожност в червено по отношение на буните на залива „Болата“, намиращ се в община Каварна. „Болата“ попада в територията на резерват „Калиакра“ и по тази причина там са забранени всякакъв тип строителни и рехабилитационни дейности. Многократно е обръщано внимание за това, че пътят и брегоукрепителните съоръжения би следвало да бъдат извадени от обхвата на резервата, за да могат съответно да бъдат и ремонтирани. През 2020 година са извършени проверки от Държавното дружество Геозащита и Басейнова дирекция –Черноморски район, които потвърждават необходимостта от спешен ремонт на съоръженията.
Преди около месец от Сдружението „За туризма на Калиакра“ са изпратили писма до редица институции, обръщайки отново внимание на спешната нужда от ремонт на буните в залива. Те са се обърнали към Областния управител на Добрич Васил Карапанчев, към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, председателя на Общинския съвет на Каварна – Йордан Стоянов, МОСВ и това на регионалното развитие и благоустройството и други, като уточняват, че от тях именно зависи дали в следващите месеци или години ще станем свидетели на унищожаването на залива, категоричен е председателят на Сдружението Стелиан Томов.
Ако до няколко месеца не се пристъпи към конкретни действия, от Сдружението са категорични, че ще сезират прокуратурата за безстопанственост. На писмото им от ноември месец тази година до този момент отговор е получен единствено от областния управител на Добрич Васил Карапанчев, в който той информира, че хидротехническите съоръжения на залива „Болата“ с решение на Министерски съвет от 2013 година са отнети от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и „Пристанищна инфраструктура“ и са прехвърлени за управление към МОСВ.
Обърнахме се за становище по темата и към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, която заяви, че ремонтните дейности са от изключително значение и те трябва да бъдат извършени, но за целта трябва на законодателно ниво да бъдат разрешени дейности по ремонт и реконструкция на съществуващите брегоукрепителни съоръжения и пътя, водещ до залива.
Изпратихме въпросите си и до Областната администрация в Добрич, за да разберем какво е предприето по отношение на техническото състояние на буните. Оказва се, че от тяхна страна е извършена проверка единствено за или не наличието на обозначителни табели, забраняващи швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора на буните в залива Болата, както и на тези край Бялата лагуна, община Балчик. В отговора си от администрацията посочват също, че Морска администрация Варна е уведомила за техническото състояние на хидротехническите съоръжения чрез протоколи ресорните министерства.
В проверката, извършена от Дирекция „Морска администрация-Варна“ прави впечатление липсата на обекти в община Шабла, която в същото време разполага с най-много плажна територия. Причината за това е, че там пък изобщо няма брегоукрепителни съоръжения, въпреки огромната нужда от тях. Само ще припомня, че ремонтът на Естакадата край Шабла започна преди седем години и все още не е завършен, въпреки че трябваше дейностите да приключат в рамките на две години. В така красивото и диво Северно Черноморие оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в изключително компрометирано състояние и не отговарят на изискванията. Районът спешно се нуждае от ударни инвестиции в пристанищна инфраструктура и брегоукрепване. Въпросът е кога ще бъде направено това и дали няма за залива „Болата“ например, да е вече късно.
Какво е състоянието на брегоукрепителните съоръжения в област Добрич и по-специално с буните на един от най-красивите заливи в света „Болата“ провери кореспондентът ни Мая Щърбанова.Втори ден на Конференцията по сигурността в Мюнхен, която събра световния политически елит. Очаквано преговорите за мир в Украйна се превърнаха в най-важната тема на форума. Очаква се на днешния втори ден на Конференцията да говори украинският президент Володимир Зеленски. Участие ще вземе и германският канцлер Олаф Шолц. Зеленски обяви, че мирни..
Днес и утре БСП провежда своя 51-ви партиен конгрес. Очаква се временният председател Атанас Зафиров да направи отчет за изминалия период. Делегатите трябва да гласуват и промени в Устава на партията, с които да се върне старото положение - председателят да се избира от Конгреса, а не чрез пряк вот. Предвижда се и дискусия дали да бъде..
Днес с умерен, преди обяд по северното Черноморие и временно силен вятър от север и североизток ще започне да нахлува студен въздух. Ще бъде предимно облачно, след обяд със слаби валежи от дъжд, които към края на деня в Лудогорието ще преминат и в слаб сняг. Максималните температури ще са в широк интервал- от 2°-7° в Североизточна България и по..
Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..
Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура". Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..
Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха. Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..