След обстойна проверка на 29 брегоукрепителни съоръжения по Северното Черноморие в разпореждане на Дирекция Морска администрация-Варна от 14 април тази година е записано, че всички те са в опасно от експлоатационна гледна точка състояние. На база на установените технически проблеми е издадена и заповед за преустановяването на швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора. Няколко месеца по-късно забранителния режим за част от тях е отменен, без да става ясно дали са предприети действия по отстраняването на проблемите.
Темата за състоянието на брегоукрепителните съоръжения по Северното Черноморие е широко дискутирана през последните години, но като че ли и тя по-скоро се превърна в горещ картоф, прехвърлян от институция на институция, без това и до този момент да е довело до конкретни действия. От Сдружението с нестопанска цел „За туризма на Калиакра“ от години се опитват да настроят лампата за тревожност в червено по отношение на буните на залива „Болата“, намиращ се в община Каварна. „Болата“ попада в територията на резерват „Калиакра“ и по тази причина там са забранени всякакъв тип строителни и рехабилитационни дейности. Многократно е обръщано внимание за това, че пътят и брегоукрепителните съоръжения би следвало да бъдат извадени от обхвата на резервата, за да могат съответно да бъдат и ремонтирани. През 2020 година са извършени проверки от Държавното дружество Геозащита и Басейнова дирекция –Черноморски район, които потвърждават необходимостта от спешен ремонт на съоръженията.
Преди около месец от Сдружението „За туризма на Калиакра“ са изпратили писма до редица институции, обръщайки отново внимание на спешната нужда от ремонт на буните в залива. Те са се обърнали към Областния управител на Добрич Васил Карапанчев, към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, председателя на Общинския съвет на Каварна – Йордан Стоянов, МОСВ и това на регионалното развитие и благоустройството и други, като уточняват, че от тях именно зависи дали в следващите месеци или години ще станем свидетели на унищожаването на залива, категоричен е председателят на Сдружението Стелиан Томов.
Ако до няколко месеца не се пристъпи към конкретни действия, от Сдружението са категорични, че ще сезират прокуратурата за безстопанственост. На писмото им от ноември месец тази година до този момент отговор е получен единствено от областния управител на Добрич Васил Карапанчев, в който той информира, че хидротехническите съоръжения на залива „Болата“ с решение на Министерски съвет от 2013 година са отнети от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и „Пристанищна инфраструктура“ и са прехвърлени за управление към МОСВ.
Обърнахме се за становище по темата и към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, която заяви, че ремонтните дейности са от изключително значение и те трябва да бъдат извършени, но за целта трябва на законодателно ниво да бъдат разрешени дейности по ремонт и реконструкция на съществуващите брегоукрепителни съоръжения и пътя, водещ до залива.
Изпратихме въпросите си и до Областната администрация в Добрич, за да разберем какво е предприето по отношение на техническото състояние на буните. Оказва се, че от тяхна страна е извършена проверка единствено за или не наличието на обозначителни табели, забраняващи швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора на буните в залива Болата, както и на тези край Бялата лагуна, община Балчик. В отговора си от администрацията посочват също, че Морска администрация Варна е уведомила за техническото състояние на хидротехническите съоръжения чрез протоколи ресорните министерства.
В проверката, извършена от Дирекция „Морска администрация-Варна“ прави впечатление липсата на обекти в община Шабла, която в същото време разполага с най-много плажна територия. Причината за това е, че там пък изобщо няма брегоукрепителни съоръжения, въпреки огромната нужда от тях. Само ще припомня, че ремонтът на Естакадата край Шабла започна преди седем години и все още не е завършен, въпреки че трябваше дейностите да приключат в рамките на две години. В така красивото и диво Северно Черноморие оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в изключително компрометирано състояние и не отговарят на изискванията. Районът спешно се нуждае от ударни инвестиции в пристанищна инфраструктура и брегоукрепване. Въпросът е кога ще бъде направено това и дали няма за залива „Болата“ например, да е вече късно.
Какво е състоянието на брегоукрепителните съоръжения в област Добрич и по-специално с буните на един от най-красивите заливи в света „Болата“ провери кореспондентът ни Мая Щърбанова.Изпълнителният директор на болница "Света Анна" във Варна д-р Красимир Петров призова за намиране на институционално решение, което да съхрани отделението по детска хирургия в лечебното заведение и да осигури балансиран режим на натоварване за екипа. Имаше съобщение от болницата, че отделението по детска хирургия преустановява приема на пациенти от 17..
Община Варна напомня на районните кметства задълженията им да следят спазват ли се правилата от собствениците на домашни любимци. Гражданите, които притежават куче, трябва да имат ветеринарномедицински паспорт с отразени всички ваксини, както и удостоверение за деклариране на животното в съответното районно кметство. Това заяви по време на оперативката..
Министерството на външните работи предупреди българите в Япония да следват препоръките на местните власти и да следят сайта на Японската метеорологична агенция заради издадено предупреждение за цунами за префектурите Миядзаки и Кочи. Препоръчваме на българските граждани, пребиваващи в Япония или планирали пътуване до Япония, да спазват препоръките на..
33-годишен жител на село Яребица, област Силистра, е попаднал в полицейския арест за срок до 24 часа. При извършена проверка служителите на Първо Районно управление на полицията установили, че задържаният е шофирал, след като е консумирал значително количество алкохол, над 2 промила. Инспекцията на водача е извършена вчера, два часа след полунощ. По..
Размерът на средния осигурителен доход за страната за месец ноември 2024 г. е 1712,53 лв., информира Националният осигурителен институт. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 1 февруари 2023 г. до 30 ноември 2024 г. е 1639,49 лева. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при..
Жители на местността Добрева чешма край Варна настояват за промяна в маршрута и разписанието на автобус номер 30. Те обобщиха своите искания в подписка, подкрепена от близо 300 души и внесена до отговорните институции преди години, отговор обаче от тях не получават. Проблемът остава висящ, остава обаче и надеждата, че някой може да го разреши. Росица..
120 000 българи на възраст от 18 до 30 години са задлъжнели и има образувани изпълнителни дела срещу тях. Длъжниците между 18 и 20-годишна възраст са 4000, 36 000 са тези между 20 и 25 години, а 80 000 са теглилите кредити до 30-годишна възраст. Това съобщи в предаването на Радио Варна Post Factum Станимира Данова, частен съдебен изпълнител в район Варна...