Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е състоянието на буните пред залива Болата

След обстойна проверка на 29 брегоукрепителни съоръжения по Северното Черноморие в разпореждане на Дирекция Морска администрация-Варна от 14 април тази година е записано, че всички те са в опасно от експлоатационна гледна точка състояние. На база на установените технически проблеми е издадена и заповед за преустановяването на швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора. Няколко месеца по-късно забранителния режим за част от тях е отменен, без да става ясно дали са предприети действия по отстраняването на проблемите. 

Темата за състоянието на брегоукрепителните съоръжения по Северното Черноморие е широко дискутирана през последните години, но като че ли и тя по-скоро се превърна в горещ картоф, прехвърлян от институция на институция, без това и до този момент да е довело до конкретни действия. От Сдружението с нестопанска цел „За туризма на Калиакра“ от години се опитват да настроят лампата за тревожност в червено по отношение на буните на залива „Болата“, намиращ се в община Каварна. „Болата“ попада в територията на резерват „Калиакра“ и по тази причина там са забранени всякакъв тип строителни и рехабилитационни дейности. Многократно е обръщано внимание за това, че пътят и брегоукрепителните съоръжения би следвало да бъдат извадени от обхвата на резервата, за да могат съответно да бъдат и ремонтирани. През 2020 година са извършени проверки от Държавното дружество Геозащита и Басейнова дирекция –Черноморски район, които потвърждават необходимостта от спешен ремонт на съоръженията.

Преди около месец от Сдружението „За туризма на Калиакра“ са изпратили писма до редица институции, обръщайки отново внимание на спешната нужда от ремонт на буните в залива. Те са се обърнали към Областния управител на Добрич Васил Карапанчев, към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, председателя на Общинския съвет на Каварна – Йордан Стоянов, МОСВ и това на регионалното развитие и благоустройството и други, като уточняват, че от тях именно зависи дали в следващите месеци или години ще станем свидетели на унищожаването на залива, категоричен е председателят на Сдружението Стелиан Томов.

Ако до няколко месеца не се пристъпи към конкретни действия, от Сдружението са категорични, че ще сезират прокуратурата за безстопанственост. На писмото им от ноември месец тази година до този момент отговор е получен единствено от областния управител на Добрич Васил Карапанчев, в който той информира, че хидротехническите съоръжения на залива „Болата“ с решение на Министерски съвет от 2013 година са отнети от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и „Пристанищна инфраструктура“ и са прехвърлени за управление към МОСВ.

Обърнахме се за становище по темата и към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, която заяви, че ремонтните дейности са от изключително значение и те трябва да бъдат извършени, но за целта трябва на законодателно ниво да бъдат разрешени дейности по ремонт и реконструкция на съществуващите брегоукрепителни съоръжения и пътя, водещ до залива.

Изпратихме въпросите си и до Областната администрация в Добрич, за да разберем какво е предприето по отношение на техническото състояние на буните. Оказва се, че от тяхна страна е извършена проверка единствено за или не наличието на обозначителни табели, забраняващи швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора на буните в залива Болата, както и на тези край Бялата лагуна, община Балчик. В отговора си от администрацията посочват също, че Морска администрация Варна е уведомила за техническото състояние на хидротехническите съоръжения чрез протоколи ресорните министерства.

В проверката, извършена от Дирекция „Морска администрация-Варна“ прави впечатление липсата на обекти в община Шабла, която в същото време разполага с най-много плажна територия. Причината за това е, че там пък изобщо няма брегоукрепителни съоръжения, въпреки огромната нужда от тях. Само ще припомня, че ремонтът на Естакадата край Шабла започна преди седем години и все още не е завършен, въпреки че трябваше дейностите да приключат в рамките на две години. В така красивото и диво Северно Черноморие оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в изключително компрометирано състояние и не отговарят на изискванията. Районът спешно се нуждае от ударни инвестиции в пристанищна инфраструктура и брегоукрепване. Въпросът е кога ще бъде направено това и дали няма за залива „Болата“ например, да е вече късно.

Какво е състоянието на брегоукрепителните съоръжения в област Добрич и по-специално с буните на един от най-красивите заливи в света „Болата“ провери кореспондентът ни Мая Щърбанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Аварирал тир затвори пътя Варна - Добрич на Аксаковска панорама

Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация.  Към 21 часа пътят е още затворен..

публикувано на 17.02.25 в 20:28

Няколко аксаковски села останаха без ток заради скъсан далекопровод

В община Аксаково град Игнатиево и селата Припек, Слънчево, Доброглед са без ток поради скъсан далекопровод. По всяка вероятност без ток е и с. Баново, община Суворово ( захранва се от същия далекопровод) работи се по отстраняване на аварията. Втори скъсан далекопровод  пък остави на тъмно селата Въглен и Яребична.

публикувано на 17.02.25 в 19:56

До края на месеца България ще поиска конвергентните доклади от ЕК

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за..

публикувано на 17.02.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Трябват промени в учебните програми по математика, децата не могат да я прилагат в живота

Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция".  Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..

публикувано на 17.02.25 в 19:15
Снимката е илюстративна.

Водачите в Добричка област да тръгват на път подготвени и да спазват правилата за движение

От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..

публикувано на 17.02.25 в 17:22

Ограничават паркирането върху потенциално опасен подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..

публикувано на 17.02.25 в 17:11

Близо 400 вейпа с дрога са иззети във Варна от януари, хванати са и 10-годишни деца

От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност,  съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..

публикувано на 17.02.25 в 16:05