Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Янош Кобор в интервю за Радио Варна: Днес имаме свобода, проблем са парите

| обновено на 07.12.21 в 11:19
Снимка: БНТ

На Никулден от този свят на 78-годишна възраст си отиде легендарният вокалист на още по-легендарната унгарска група OMEGA Янош Кобор. Кобор е съосновател на „Омега“ през 1962 и е единственият, който е неотменна част от групата през всичките години. 

През 1969 издават и първия си албум с авторски песни "10 000 lépés" ("10 000 стъпки"). В него е включена и най-известната им песен "Gyöngyhajú lány" ("Момичето с бисерните коси"), особено известна с това, че музиката е използвана от Scorpions в песента "White Dove", която се превръща и в един от най-големите хитове на немската група.

В български вариант мелодията звучи и в популярния поп фолк казармен химн "Батальонът се строява" в изпълнение на "Южен вятър".

В ефира на Радио Варна през 2017 година фронтменът на „Омега“ разказа в откровен разговор за музиката, феновете, успехите, наградите и чувстват ли се като символ на свободата.

Интервюто с János Kóbor (OMEGA) е излъчено в предаването на Радио Варна  „От другата страна”, с автор и водещ Мартин Николов на 10.12.2017 година.

Как виждаш днес тези 55 години, ако погледнеш назад?

За мен тези 55 години са като един миг. Доста кратко време. Така ми изглеждат. Все едно беше вчера, когато основахме бандата. Но от друга страна, както и да го погледнеш, 55 години са много дълъг период от време. През тях се случиха много неща, както с групата, така и по света. Когато се върнем назад, можем да кажем, че имаме много хубави спомени. Също така онова, което ни се е случило, ни е дало възможността да отбележим 55-годишнината в много добра форма – можем да създаваме нови песни, можем да правим концерти, както през 70-те. Трябва да благодаря на Бог или на някоя божествена сила, за тези възможности.

Има ли нещо, което не успяхте да постигнете за тези 55 години?

Да, разбира се. Има неща, които не успяхме да постигнем през тези 55 години. И това е големият успех. През онези години, за да стане това, трябваше да емигрираме от Унгария и да заминем на запад. Обаче никой от нас не го искаше. Може би ако го бяхме направили, щяхме да сме малко по-успешни. Но както и да е. Удовлетворени сме от постигнатото до момента. Обаче този малък проблем все пак съществува. През 90-те осъзнахме, че можем да променим нещата и заминаването ни на Запад нямаше да е престъпление, както преди това, но през 70-те и 80-те просто нямаше как да стане.

Усещал ли си Омега като носители на свободата за унгарците през комунистическите години?

Да, но не само за сънародниците ми. Най-голямата награда получихме в Москва на един джаз фест. Заради това през 70-те за младежите в бившия СССР OMEGA бяха символ на свободата. По тази причина спечелихме тази най-голяма награда, която партията тогава даваше не точно на истинските джазмени, а на тези, които работеха извън границите на традициите. Това беше причината да се превърнем в символ на свободата за Източните страни.

Днес по-лесно ли е да се създава музика, да разпространявате идеите си след падането на Берлинската стена?

Разбира се, днес свободата е налице. Сега обаче проблемът е друг и това са парите. Без тях възможностите за постигане на целите не са достъпни. Днес успехът се обвързва с икономически параметри. Днес икономическият субект трудно би постигнал успех без пари. Така че не мога да определя толкова лесно, кога ни беше по-лесно да създаваме музика – тогава, когато се борехме срещу правилата и системата или днес, когато вече имаме свобода, но възможностите за една група за договор с издател са почти невъзможни, за разлика от онова време.

Промениха ли се посланията ви?

Разбира се, основният въпрос, който ни вълнуваше тогава беше свободата. Но имаш и много други проблеми. Всъщност тогава не беше чак толкова голям проблем да говорим за свободата. Тогава не създавахме чак толкова много текстове, които да са вдъхновени от ежедневието. Залагахме, както в лириките, така и в музиката на чувствата, емоциите. Така че промяната не беше чак толкова голяма.

Бяхте ли изненадани, когато SCORPIONS направиха кавър на вашата песен „Момичето с бисерните коси”?

Не, защото бяхме се договорили с тях. Говорихме, докато те бяха в Унгария през 1994 година като наши гости. Изнесоха концерта на стадион. И когато ги изпращах до летището, Rudolf Schenker и Klaus Meine ме попитаха, дали е възможно да направят кавър на нашата песен. Съгласихме се и след няколко седмици SCORPIONS направиха „White Dove”. Така че всичко беше законно, без проблеми. И не бяхме изненадани от техните действия. Знаехме, че ще направят кавър на "Омега"

След 55 години в музиката, смяташ ли, че сте получили онова, което заслужавате?

Може би не, за това и продължаваме. Иначе в края на краищата сме доволни и сме благодарни, че сме активни толкова много години. Надявам се, че ще продължаваме напред. Само за пример – когато последния път бяхме в България, бяхме много изненадани, че победителят от един музикален конкурс изпълнява „Момичето с бисерните коси”. И знам, че когато той е пял песента, публиката е пеела с него.

Чувстваш ли неудовлетвореност, когато хората споменават единствено тази песен и кавъра SCORPIONS? Все пак имате повече от 20 издания...

Не, не мисля. Ние сме винаги щастливи, когато някой прави кавър на наша песен. Има и версии на други наши композиции, които други артисти правят. Разбира се най-често това е „Момичето с бисерните коси”. За нас винаги е приятно, че хората, много музиканти, феновете харесват песента. Понякога имаме проблеми с авторските права, но накрая всичко се изглажда, какъвто беше последният случай с Kanye West.

Имаш ли любима чужда версия на песен на OMEGA?

На Скорпиънс. Свършиха много добра работа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30