Техническият университет във Варна се изстрелва в бъдещето. Екип на университета, с ръководител неговия ректор проф. Венцислав Вълчев, изпълнява проект за близо 2 милиона лева по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд. Варненският Технически университет е водещата организация, а партньори са техническите университети в София и Габрово, както и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Заместник-ректорът на ТУ – Варна по научната дейност проф. Тодор Ганчев е координатор на инициативата:
"В тази общност сме обсъждали възможностите за взаимодействие с цел подобряване на висшето инженерно образование, така че идеята не беше спонтанна, това е нещо, което много дълго обсъждахме. Когато се появи тази възможност по програмата за „Наука и образование за интелигентен растеж“, ние всъщност вече се бяхме сплотили като екип, това са хора, с които работим от години. Беше съвсем нормално и закономерно да създадем този проект, в който са обединени четирите големи технически университета, защото освен ТУ – Варна, ТУ – София и ТУ – Габрово, дълго време университетът в Бургас имаше технически профил."
Проектът започна през юли и ще продължи до края на 2023 година. Доц. Емилиян Беков е ръководител на катедра „Електронна техника и микроелектроника“ в Техническия университет във Варна. Той е експерт "Учебна документация" в проекта:
"Ще се разработят четири специалности – първата специалност е за ОКС бакалавър, тя се нарича „Интелигентни транспортни системи“ – отговорник е ТУ-Варна. Другите три са магистърски програми – първата е „Smart cities“ или „Интелигентни градове“, която ще се разработи от Технически университет – Варна, втора магистърска е „Интелигентно производство на електрическа енергия“ и последната магистърска програма е „Интелигентни системи за дома, офиса и медицината“, които ще се разработват основно от ТУ-София."
В Техническия университет във Варна ще бъдат въведени две нови специалности – „Киберсигурност“ и „Изкуствен интелект“. Това според доц. Беков ще допринесе за развитието на сектора в цяла Североизточна България. И още нещо, много интересно и иновативно. Университетите, които си партнират в проекта, ще разработят и въведат съвместни учебни програми и ще издават общи дипломи.
"22-23 ще е първият прием, 23-24 ще е вторият прием. Засега специално за „Интелигентни транспортни системи“ сме се спрели на 30 души редовно и 10 души задочно, докато при магистърските програми те са 12 души редовно и 6 души задочно за целия период на договора. Знанията, които ще получат студентите, първо са в сферата на интелигентните транспортни системи, втората голяма сфера, в която ще получат компетентност, това е „Автомобилна електроника“ и третата важна степен, в която ще получат квалификация – това са „Електрически автомобили“.
Проектът дава много възможности. Една от тях е, че програмите са отворени и за чуждестранни студенти. Помислено е и за развитието на преподавателите в инициативата – те също ще преминат допълнително обучение. Проектът се реализира и с асоциираното партньорство на университети в Румъния, Литва и Германия, което го прави още по-ефективен. Преподаватели от тези висши учебни заведения ще поемат някои от курсовете у нас, а от своя страна техни български колеги и докторанти ще отидат там за повишаване на експертизата си.
Особено важно е, че инициативата на Техническия университет във Варна се приема положително и от студентите. Розалия Кънева е председател на Студентския съвет към висшето учебно заведение:
"Това, което забелязвам, е че при едни такива интересни дисциплини студентите отиват в чужбина. Моето щастие е за това, че вече имаме възможност да се реализираме тук в България. Ние като Студентски съвет организираме много форуми, на които правим много срещи с фирми и те търсят точно такива специалисти, което означава, че ние помагаме и на тях по този начин."
Приемът по тези специалности ще бъде разширяван след края на проекта.
Чуйте целият репортаж в звуковия файл:
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..