Директорът на Варненския археологически музей д-р Мария Манолова бе отличена от Министерството на културата като археолог на годината за 2019. Поради пандемичната обстановка наградите за предходните две години бяха връчени сега. Варненската археоложка получи награда в категорията за годишен принос към развитието на археологията. Според Манолова най-вероятно Министерството на културата е оценило работата й при крепостта Петрич кале в община Аврен. Доцент Валери Йотов също бе номиниран, но за цялостен принос в областта на археологията за 2020 година. Най-престижното археологическо отличие обаче бе връчено на проф. Людмила Дончева от БАН.
Право да правят номинации имат различни институции, сред които регионалните музеи, Асоциацията на българските археолози и БАН, а арбитър е Министерството на културата, което обобщава мотивите и излъчва победителите.
"Радвам се, че колегите са оценили всичко това, което се прави на Петрич кале. То е свързано не само с усилията за проучване, но и за социализация на обекта", смята Манолова. По думите й самият обект е изключително предизвикателен и много интересен, защото е един от малкото паметници на север от Стара планина, обитаването на който е почти без прекъсване от римската епоха до средата на 15 век. Прекъсването е само за периода от 7 до 9 век., което е характерно за всички обекти на север от Стара планина. За работата си при Петрич кале Мария Манолова разказа още пред Светлана Вълкова
Всички колеги бяха впечатлени от откритото и от начина, по който е запазен обектът с много здрави градежи и изключителна архитектура от римския и ранновизантийския период. Находките са много разнообразни и богати.
Най-впечатляващата находка?
Трудно ми е да определя най-впечатляваща находка. От гледна точка на архитектурата това е южната кула, която е първопричината да бъде номиниран екипът на Петрич кале. Тя е почти изцяло запазена, първият етаж е съхранен напълни, частично съхранен е вторият етаж. Трудно може да се види такова нещо особено в Североизточна България.Има запазена мраморна маса, керамични съдове, накити, части от снаряжения и въоръжения, монети.
До каква степен е социализиран обектът?
Парадоксалното е, че обектът все още не е социализиран, няма инфраструктура и указателни табели, но е много посещаван. Най-малкото причина за това е прекрасната природа и гледката от скалата. От тази година община Аврен се ангажира по-сериозно за урегулиране на обекта. Създадена бе комисия, която ще определи режима и границите на обекта, дейностите, които могат да се извършват там, и тези, които са недопустими. Това ще позволи на общината да кандидатства по проекти за социализирането. Публика и посетители той вече има.
Варненският музей има още един номиниран археолог.
Да. Доцент Валери Йотов беше номиниран за цялостен принос в археологията за 2020 година. Това е най-престижната награда, която професионален археолог може да получи в България. Това е и най-оспорваната награда. Валери Йотов беше високо оценен от колегите. В тази категория кандидатстват всички най-големи учени в областта на археологията и тя беше дадена на един безспорен капацитет и най-добрият учен в тази област проф. Людмила Дончева. Но Валери Йотов беше един сериозен конкурент.
Цялото интервю с Мария Манолова можете да чуете в звуковия файл.От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..