Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раждането вкъщи отдавна не е тема табу

Раждането вкъщи отдавна не е тема табу. Срещу него и в негова защита има много изследвания и изказвания. Едни го защитават, други – категорично го отричат. Световната статистика сочи, че на 1000 родилки, четири предпочитат да родят в домашни условия. С годините все повече млади двойки предпочитат да си останат у дома. Според официалната информация докато през 2010 десет бебета са се появили в домашни условия, днес – поне 30 жени раждат вкъщи. Според законодателството обаче на тези раждания не може да присъства медицински персонал.

Започваме следващия материал с условието, че раждането вкъщи не е за всеки. И много добре трябва да бъдат преценени рисковете.

"Разбирам, че това не е обществено приет вариант. И със сигурност не бих го препоръчала на всеки. Но за нас това беше много добро решение. Много сплотяващо семейството ни решение."

Това е Кристина Чакърова. Със съпруга й имат три деца. Две се раждат в родилно отделение. Третото, Мария, се появява в домашни условия.

"Това се случи миналия април. Знаете каква беше ситуацията миналия април. Никой не знаеше какво точно ни предстои. На нас, обаче, ни предстоеше раждане. В болницата нямаше вариант за допускане на бащата. Моите предишни раждания винаги са били с мъжа ми до мен. Докторът, на който имах пълно доверие за спокойното протичане на нещата, също замина извън България. И така лека-полека ние започнахме да обмисляме варианта да си останем вкъщи."

И го правят. Решават, че третото им дете ще се появи на бял свят там, където живеят. Раждането на малката Мария минава безпроблемно. А самото раждане протича във вана с топла вода.

Завършваме с думите на Кристина Чакърова, че раждането вкъщи не е за всеки. И това не трябва да е първото решение, когато решите, че искате бебе.

Повече чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15
Провадия-Солницата

Търсят работници за разкопките в Провадия-Солницата

На първи август ще започне 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. Поради тази причина в момента от Историческия музей в Провадия обявиха, че търсят работници за работа на обекта . Работници се наемат за месеците август и септември, като работното време е от 6.30 часа до 14.00 часа, с..

публикувано на 18.07.24 в 09:20

Варна отбелязва с общоградско честване 187 години от рождението на Васил Левски

С общоградско честване във Варна ще бъдат отбелязани 187 години от рождението на Васил Левски.  Церемонията по полагане на венци и цветя, съпроводена с военен ритуал, ще се проведе на 18 юли от 9 часа на паметника на Апостола в Алеята на Възраждането в Морската градина, съобщиха организаторите от Община Варна.  Съорганизатори на събитието са..

публикувано на 18.07.24 в 07:00