Историята на Мира Стефанова е колкото тъжна, толкова и вдъхновяваща. Мира е от ромски произход. Родом е от добричкото село Царевец, израснала е в семейство с много деца. Когато навършва 7 години майка й умира и за нея се грижат различни близки. Мира е искала да ходи на училище и на 10 години я записват в първи клас, но образованието й се свежда само до там, защото никой не се занимава с нея.
Омъжва се на 15 години с мечтата, че семейството ще я спаси от несигурността в живота й. Малко след това ражда двете си деца. Но бленуването за по-добър живот бързо изчезва, защото Мира осъзнава, че в ромската махала нищо не се променя. След време се разделя с мъжа си неприемайки този начин на живот, който я ограничава вкъщи – неграмотна и безработна. Започва да търси начин да се образова.
Мира е на 23 години, когато се записва да учи в първи клас отново. Сега е на 32 години и е ученичка в 10 клас самостоятелна форма на обучение в Професионалната гимназия по автотранспорт в Добрич.
Междувременно приема християнството, което е само една от много причини да бъде изгонена от семейството си. Близките й заминават да работят в чужбина. Мъжът й взема двете деца и повече от 8 години тя не ги е виждала. Това е най-голямата й мъка. Но Мира се надява, че някой ден децата й ще се гордеят с нея.
Днес Мира вече има и работа. Наета е от екипа на Обединеното училище „Добри Войников” в село Победа на длъжността образователен медиатор, за да бъде връзката между ромските семейства и училището и да обяснява защо е важно децата първо да се образоват, а след това да създават семейства.
Всяка събота и неделя Мира посещава родители и деца в пет села. Помага им във всичко, от което имат нужда. Голяма част от всичките тези дейности, Мира осигурява от собствените си средства, а когато няма търси от различни дарители.
Миналата година за Коледа е раздала около 100 якета и други подаръци. За тази Коледа подаръците за децата от Мира и нейните дарители отново са готови и този път това са 75 чифта зимни обувки и много други изненади.
Мира мечтае да има шофьорска книжка, за да може да посещава децата по-лесно. А децата виждат в нея своя спасителка, майка и приятелка. Тя е и доброволец към център „Амалипе“ от 7 години. За благотворителната дейност, която Мира извършва, често търси съдействие и от организация „Форум за жени“ от Варна.
Тя е един от петимата финалисти в конкурса на център „Амалипе“ за голямата награда „Образователен медиатор на годината“. Всеки, който иска да я подкрепи може да го направи, като хареса снимката й на страницата на център „Амалипе“ в интернет. Победител ще е този, чиято снимка е събрала най-много харесвания и коментари.
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..