Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Варна е преизпълнила приходната част на бюджета от местни данъци и такси

Община Варна е преизпълнила приходната част на бюджета за 2021 г. от местни данъци и такси със 120,29%, съобщиха от дирекция „Местни данъци“.

Планираните приходи от местни данъци и такси са 115 млн. лв., като изпълнението е малко над 138 млн. лв. или с 20,29% повече от планираните за годината. Спрямо същия период на 2020 г., при планирани 120,6 млн. лв., приходите са 116 млн. лв. Налице е значителен ръст в приходите от местни данъци и такси в размер на 22 394 035 лв. за 2021 г., спрямо 2020 г.

При планирани 32 млн. лв. за 2021 г. данък върху недвижимите имоти, постъпленията за периода са близо 37 млн. лв., което е с 15.50% повече от планираните за годината. 85% е събираемостта от текущия облог за 2021 г., което е с 4.69% повече от 2020 г., съобщават още от ресорната дирекция.

Въпреки негативните ефекти на пандемията, се отбелязва засилен интерес за покупката на имоти. В резултат на увеличения брой на сделки в сектора, се отбелязва ръст в приходите от придобиване на имущество. При планирани 30 млн. лв. за 2021 г. данък при придобиване на имущество при дарение и възмезден начин, постъпленията за периода са 40,6 млн. лв., което е 35.45% повече от планираните за годината.

При планирани 21,7 млн. лв. за 2021 г. данък върху превозните средства, постъпленията за периода са 22,6 млн. лв., което е с 4.14% повече от планираните за годината. 75.49% е събираемостта от текущия облог за 2021 г., което е с 2.59% по-висока от 2020 г.

Тенденция на растеж на фона на възстановяването от последиците от COVID пандемията  се наблюдава и в приходите от туристически данък. При планирани 2,5 млн. лв. за 2021 г. постъпленията от туристически данък за периода са 2,8 млн. лв., което е с 13.12% повече. Спрямо същия период на 2020 г. при планирани 4,2 млн. лв. приходите са 1 540 096 лв. Наблюдава се ръст с 1 287 845 лв. на приходите през 2021 г., спрямо 2020 г. 89,49% е събираемостта от текущия облог за 2021 г.

При планирани 28 млн. лв. за 2021 г. такса битови отпадъци, постъпленията за периода са 33,2 млн. лв. или с 18.74% повече от планираните за годината. 86.04% е събираемостта от текущия облог за 2021 г., което е с 4.53% по-висока от 2020 г.

През 2021 г. отчетените приходи от лихви за просрочени задължения от местни данъци и такси са в размер на 4 905 239 лв. Ръст се наблюдава и в приходите от глоби и санкции. В тази връзка през 2021 г. те са в размер на 32 085 лв., а през 2020 г. са 26 495 лв. 

Стимулира се ползването на внедрените електронни административни услуги. През електронната система на Държавна агенция за електронно управление се подават искания за издаване на административни услуги, декларации по ЗМДТ и искания за предоставяне на информация към ЧСИ и институции. През 2021 г. приходите от административни услуги са в размер на 705 707 лв., а през 2020 г. са 609 873 лв., които са с 95 834 лв. повече.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Журналистът Ангел Петров: Част от подхвърлените хипотетични искания на Русия целят да всеят паника

Днес се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. " Този конфликт и начинът, по който реагира на него целият свят, показаха, че трябва да се разделим с илюзиите си за това, че редът, установен след Втората световна война, е нещо трайно. Путин напомни, че тези граници, които са се установили, и нормите, които сме приели,..

публикувано на 24.02.25 в 18:15

Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“

Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..

публикувано на 24.02.25 в 17:05
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..

публикувано на 24.02.25 в 16:30
Министър-председателят Росен Желязков

Росен Желязков: Внасяме проектобюджета в Народното събрание още днес

Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание.  Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет.  Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..

публикувано на 24.02.25 в 16:28
Снимката е илюстративна

Кметство "Одесос" с 50 предложения за бързи ремонти

С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър.  По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

"Математика за всички": Да се анализират причините за ниските резултати на учениците след пети клас

Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..

публикувано на 24.02.25 в 16:01

Украинците във Варна отбелязаха третата година от началото на войната

Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..

публикувано на 24.02.25 в 15:32