Какво е общото между австрийските железници, градския транспорт в София, най-голямата верига лаборатории, таксиметрови компании у нас и в Европа, курорта Албена, лондонския крафт бирен фестивал?
Общото е бъдещето, което вече е част от настоящето в завладяващия ни дигитален свят, и Варна, откъдето изгрява една от най-добрите финтех компании. В днешно време животът е на скорост, с пълни обороти се развива и финтех индустрията, която предлага иновативни решения за лесно управление на средставата и бизнеса ни през телефона и улеснява всекидневието ни.
"Финтех индустрията се развива, защото това е правилното време. Технологиите вървят нагоре изключително бързо, а те позоволяват много хора да имат достъп до иновативни финансови услуги", казва търговският директор на myPOS - компанията, която в последната година се нареди сред топ 5 иноваторите във финтех индустрията у нас, предлагайки решения за малкия и средния бизнес (но не и за крайния потребител) - Стефан Станков.
"Основните предимства на технологиите ни са, че не караме бизнеса да чака за парите си", допълва Станков, защото "за да имаш пълен контрол над бизнеса си, трябва да имаш контрол на средствата си, а при нас това става за няколко секунди. Няма един размер услуги, който да пасва на всички и всеки.
Понастоящем myPOS работи на няколко десетки пазари. Всеки от тях има своите специфики - регулации за откриване на сметки, управление, законови изисквания, манталитет... В това се крие и предизвикателството, пояснява още Станков.
"Отминава времето, в което трябва да ровиш по джобовете си, за да събереш пари за такси. Дори таксиметрови компании вече използват смарт телефони, които се превръщат в ПОС терминал. Клиентите стигат до там, че се разплащат само с изваждане на своята банкова карта или телефон. Все повече бизнеси в България се ориентират към финтех, защото са убедени в предимствата. Обикновеният потребител също предпочита да знае движението на парите си и да плаща бъзро и лесно, с карта или с телефона си", казва Станков.
Дори и по-консервативната банкова система вече започва да се възползва от иновациите.Трансформира се и психологическата нагласа на българина "да пипне банкнотите и да чуе шума на парите". Пандемията, така да се каже, побутна и институциите да търсят финтех решения. Все повече услуги са дигитализирани, слагаме край на опашките, пестим време.
„Допреди няколко години тази резистентност към иновациите беше силно изразена, но все пак живеем в Европа, която става все по-отворена. Българите пътуват, може и да сме консервативни, но сме любознателни, гледаме какво правят съседите.“
Повече за иновациите във финансовите услуги и цялостното "пътуване" в тази сфера на малкия и среден бизнес може да чуете в звуковия файл.Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
Снимка: БГНЕС На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..
Българската православна църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление (Йордановден). На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху..
6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..