Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки сам си преценя, защото всеки знае мене си

През 2021-ва първо бяха делата, а после думите

Снимка: Архив

Преценям, антиваксър и изчегъртване са най-употребяваните думи на 2021-ва. Това показа широко проучване, проведено на платформата за грамотност „Как се пише?“.

След тях с броени гласове разлика оспорваната битка за третото място загубиха ваксина и зелен сертификат. В челната десетка влизат още промяна, избори, бустерна доза, Харвард и чекмедже.

Журито, което отся 10-те най-популярни думи,  беше съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова – доктор по български език, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналист и писател, Константин Вълков – програмен директор на „Дарик радио“, и Доротея Николова – учител по български език и литература и журналист.

С Веселина Седларска разговаря Светлана Вълкова:

Вече са ясни трите най-употребявани думи за 2021- ва година. Да се върнем обаче един етап назад. Вие бяхте в журито, което отся десетте думи, от които бяха избрани три. Как се случи това?

Доста хора си помислиха, че ние сме определяли думите, за които трябва да гласуват. Първо, в платформата "Как се пише" хората предлагаха думи на годината. От тези много думи бяха избрани 30. Ние членовете на журито получихме тези 30 думи, които бяха подредени по реда на избирането им и трябваше да отличим 10 от тях, които да предложим на хората за гласуване. Ние самите гласувахме и добавихме малко тежест към 10 думи и те се оказаха най-често избираните. Така че нямаше голямо противоречие между журито и публиката. Десетте думи бяха предложени и от тях се избраха три. Доста се чудехме дали думата да е една, както обикновено се случва, но годината беше с толкова много лица и събития! Решихме, че една дума не може да определи тази година и се спряхме на три.

Преценям, антиваксър и изчегъртване са победителите. За какво говори всяка една от тях?

Думата преценям беше обект на дълго обсъждане, защото тя не е в речника.

Но съществува в живота ни.

Тя съществува особено в социалната мрежа. Една част от хората я употребяват, защото си мислят, че това е книжовна дума, което говори за сриване на езиковата грамотност, а другата част започнаха да я повтарят с ирония, за да подиграват употребяващите я. А това много напомня на целия ни живот напоследък. Това са две групи, които се карат и надсмиват една над друга. Преценям е много показателна за живота ни през миналата година, защото ние не можем лесно да се обединяваме в голяма общност, която да застане зад една истина. Много често у нас всяка коза е за свой крак. Ние си позволихме да преценяме неща, за които нямаме никаква компетентност. Да кажем ваксините. Тази дума е много показателна за живота ни и въпреки че тя не е книжовна, аз очаквах, че тя ще е в тройката. Не очаквах да е на първо място с 42 процента, но така се получи. Аз мислех, че антиваксър ще е на първо място. Изчегъртване спечели третото място в битката с ваксина и зелен сертификат.

Т.е желанието за промяна не е толкова силно, колкото разделението...

Аз го тълкувам по друг начин. Ние гледаме с една дистанция към собствения си живот и проблеми. И негативното надделя, защото и трите думи са негативни. Но и нашият живот миналата година не беше много позитивен и обърнахме поговорката да звучи така: "По думите ще се познаем". Първо бяха делата, а после думите.

Смятате ли, че тези думи ще продължат да са важни и през тази година?

Не. Днес толкова бързо се случват нещата, че още сега може да се появи една нова дума, която може да ритне думата преценям и да завземе цялата социална мрежа и да започне за говори повече за нас, отколкото тази насмешка "Всеки сам си преценя", която аз продължих така: "Всеки сам си преценя, защото всеки знае мене си". Съвсем да стане ясно колко сме я закъсали с грамотността си!

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Веселина Седларска можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05