Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Категоризация на хижите

Хижа „Семково“
Снимка: БГНЕС

Категоризацията ни хижите е една от задачите за 2022 година, за която ще настоява членът на Инспектората на БТС Ивайло Мирчев. Според него отдавна връзката между туристическите дружества и Българския туристически съюз е прекъсната. От тук и проблемът за това как се управляват хижите и как се предлагат услугите в тях. Според него правилникът за вътрешния ред в местата за настаняване не се спазва. Всеки един хижар, който наема хижа от дадено дружество, защото дружествата стопанисват тези места за подслон, налага свои правила, които противоречат на идеята на организираното туристически движение. По този начин правилата навсякъде са различни, а те трябва да бъдат уеднаквени.

Трябва да бъде направено ясно разграничение на видовете хижи, защото те се намират на различна надморска височина, категоричен е Ивайло Мирчев.

"Високопланински, планински и равнинни. Равнинните хижи са в Източна Стара Планина, Източни Родопи - те могат да се зареждат много лесно, до тях има лесен достъп с автомобили и те не могат да се приравняват като условия и възможности за стопанисване като например хижа "Иван Вазов", която се снабдява с животинска сила. Или като хижа "Рай" и т.н. Едно от важните неща е да се направи категоризация на хижите по отношение на тяхното местоположение, което е много важно."

Ивайло Мирчев пояснява, че мнението на хижарите няма да се взема под внимание, защото те са наематели. Една хижа се преотстъпва за стопанисване от БТС на туристическо дружество. Лошата практика е дружеството да отдава хижата на трети лица, които нямат понятие от пешеходен туризъм и туристическа етика.

"И хижите се превръщат в едни банкетни зали, което не е редно. Мнението на хижарите може да се потърси в съвсем друг битов аспект. Те не могат да дават мнение, защото мнението е записано ясно в правилника за вътрешния ред на хижите. Хижите са места за социален туризъм и основният акцент върху тях трябва да бъде нощувката на туристите. В хижите не е задължително да има кухня. Всяка една хижа, която предлага кухня, трябва да предлага ниско бюджетно изхранване."

Скандалите с хижари са постоянни, но и с туристите, които в много голяма част не спазват правилата за посещение в хижи.

Повече за идеята хижите да бъдат категоризирани чуйте от Ивайло Мирчев от БТС в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Малките жестове

Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..

публикувано на 17.02.25 в 17:00

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20