За мнозина месец януари е най-подходящото време за подхващане на нова спортна дейност, други пък използват студеното време като извинение да си стоят повече на дивана под завивка. Независимо какво ще изберем, от Американската кардиологична асоциация съветват как да пазим здравето си, когато температурите падат, писа електронното издание "МедикълЕкспрес".
"Всъщност тренировките в студено време имат някои предимства - когато не трябва да се борите с горещина и влага, може да спортувате по-дълго в студеното време, а това означава, че ще изгаряте повече калории. Това е и чудесен начин да си набавите нужния витамин Д от слънчевата светлина, което може да помогне и за подобряване на настроението", каза д-р Джон Озбърн, основател и директор на кардиологични клиники в Далас, Тексас.
"Изследвания сочат, че тренировките също укрепват имунитета в студа и сезона на грипа, което може да е важно и при справяне с евентуална инфекция COVID-19", добави той.
Озбърн каза, че ако не можем да спортуваме на открито, множество онлайн ресурси могат да помогнат за съставяне на спортна програма у дома. Можем също така да се посещават спортни зали и дори да се разхождаме в моловете, ако сме взели подходящи мерки за защита от COVID-19.
Кардиологът дава няколко съвета и предупреждения, ако решим да спортуваме на открито или се заемем да разчистим колата, затрупана под дълбок сняг.
Освен добре познатите опасности от студеното време като премръзване или опасни условия за шофиране, трябва да отчитаме и сърдечно-съдовите рискове. Студът предизвиква свиване на кръвоносните съдове и стесняване на коронарните артерии, което може да доведе до повишаване на кръвното налягане и да увеличи риска от сърдечни удари и инсулти.
"Натоварващи дейности като ходене в дълбок сняг или изриване на снега с лопата може да натовари сърцето по начин, с който хората не са свикнали", казва Озбърн и още: "Сърцата ни трябва да работят още по-усърдно в студеното време, за да поддържат здравословна телесна температура".
Ето някои съвети как сърцето да се поддържа в добра форма в студените месеци:
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..