Павлина Аенска е сватбен фотограф от Варна. “Не снимам това, което виждам, снимам това, което усещам. Снимането на сватби възприемам като празник на любовта на двама влюбени в техния специален ден. Там съм, за да създавам красиви истории с обич към хората. Това е моята страст. Аз съм художник, запален по фотографията и вярвам, че не става въпрос “просто” за красиви снимки, а и за запазване на ценни и интимни моменти, които, ако не са заснети, даже не бихме забелязали“. Така описва своята работа фотографката, която е категорична, че не трябва да бъде изпуснат нито един миг от тържеството на любовта.
Светлана Вълкова: Кога се насочи към фотографията?
Още в Художественото училище във Варна, още там имахме последните години начална фотография. Още от този момент бях силно впечатлена, но нещата така се развиха, че 20 години по-късно започнах да се занимавам.
Светлана Вълкова: Но не единствено със сватбена, може би трябва да кажем и семейна фотография. Снимаш по-широк спектър от житейски събития.
Много обичам да снимам семейства, които очакват бебе, бебета. Всяка област от фотографията за мен е много интересна и се старая всичко да се получава хубаво.
Любомир Бенковски: Кога започна да се занимаваш професионално с фотография?
В началото започнах първо само в студио. Снимах благотворително, за да трупам все пак някакъв опит в комуникацията с хора, защото фотографията в една много голяма част е и психология. Докато не успееш да придобиеш смелост, да отпуснеш хората отсреща, снимките не ти се получават. Затова правех всичко възможно да снимам повече, да трупам опит.
Любомир Бенковски: Доколко сватбената фотография се различава от друг тип снимане?
Светлана Вълкова: Според мен това е цяла философия.
Доста е различно, защото се следи много стриктно графикът, времето, а ако има закъснение, а това често се случва, става доста напрегнато. Аз знам за себе си, че не трябва да има момент, който да пропуснеш от празника. Дори търся неща, които самите младоженци и гостите им не забелязват.
На коктейл ангажиментите са различни, там снимаш всеки поотделно, храната.
Светлана Вълкова: Колко време отнема?
Снимала съм и малки сватби, но съм имала и сватби по 13-14 часа.
Любомир Бенковски - Бенджи: Понякога твои близки казвали ли са ти: „Ела ми на сватбата, ама си вземи и фотоапарат да направиш няколко кадъра“.
Има такива хора, които снимат любителки, но мои близки никога не са ме молили. Не ми се е случвало. По-скоро ми казват: "Не си вземай апарата!".
Светлана Вълкова: Сама ли снимаш цялата сватба, това е къртовски труд?
Много често снима сама. Но когато събитието е по-голямо, имам страхотни помощници. С Павлина Говедарова сме страхотен екип и се забавляваме, и мисля че си вършим работата чудесно.
Светлана Вълкова: Имаш ли сватбено облекло?
Всеки, който присъства, трябва да има, за жалост не винаги е така. Ако не са облечени подходящо и влизат в кадър, това никак не е приятно. Много ми се иска и на мен да си облека рокля, но не ми е удобно. Гледам да съм с риза и панталон.
Любомир Бенковски - Бенджи: Казват за фотографите, че са хора с чиста душа, но с мръсни колене.
Така е.
Светлана Вълкова: Какви моменти задължително трябва да присъстват в една сесия?
Сесията е само част от цялото събитие. Самата сватба е репортажно заснемане. За мен е задължително да присъства любов. Много искам да виждам интимност между партньорите, родителите също са много важни.
Любомир Бенковски - Бенджи: Ти се опитваш да пресъздадеш духа на сватбата, като избягваш тези подредените и нагласени кадри.
Нещото, които винаги правя, е да заснема детайлите. Опитвам се да ги правя по-интересни, по-различни, отколкото окото е свикнало да ги вижда.
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..
Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов. България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..