Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чайка или гларус? Отговаря историкът Теодор Роков

5
След миг ще е високо, високо
Снимка: Галена Ковчазова

Знаете ли, че... в природата няма птица гларус. Всъщност "гларус" е побългарен вариант на гръцката дума "гларос" / γλάρος - морска птица, чайка. Латинското наименование на рода морски птици Larus / "ларус" – чайки, произлиза от думата на старогръцки език λάρος / "ларос". Любопитно е да се отбележи, че освен "морска птица, чайка" също така тя означава и "простак, някой, който вика, крещи". Колко точно описва поведението на тези този вид птици! Най-разпространени по българското крайбрежие, а от немного отдавна и във вътрешността на страната са сребристата чайка (Larus argentatus) и жълтокраката чайка (Larus cachinnans ponticus). Много често тези едри видове са наричани неправилно "гларуси", а представителите на по-дребните видове като буревестника (Larus canus) са наричани "чайки". Както се пее в припева на любимия на цяла България шлагер "Бургаски вечери", написан от бургаския поет-стругар Иван Ванев във Варна: "Там е зеленият свят на мълчанието, чайки и гларуси там не летят". Темата изследва историкът Теодор Роков, уредник на Музея за нова история във Варна, който гостува в предаването "Новият ден".

Думата "гларус" първоначално се е употребявала в гръкоезичната среда на крайбрежното население по Южното Българско Черноморие. Тя обаче навлязла бързо в ежедневието. В заповед №152 от 1910 г., издадена от кмета на Община Бургас се определят мерки за ограничаване популацията на птица с това име: "Гражданите да употребяват всички възможни средства, за което и общинското управление ще направи от своя страна потребното, да се пробиват снесените яйца на птици, наречени "Гларoси", за да не се излюпят. Да развалят и гнездата, защото те извършват пакости върху сградите, крякат силно сутрин, унищожават малки пиленца и пр." "Гларус" става име, а изображението на летяща чайка - емблема на акционерното дружество, взело на концесия Атанасовското езеро за добив на сол през 1922 г. Същото птиче име носят народен хор и ремсистка организация, съществували в Бургас през периода 1920-1940 г.

Името "Гларус" навлиза в жаргонния език на варненци по-късно в сравнение с Бургас. Българското черноморско крайбрежие на север от Стара Планина е било доста до късно тюркоезична зона. Самата дума "чайка" е с тюркски (не турски!) произход. Освен морска птица тя означава и лека морска лодка с платно - каик, чаик, шайка. Разпънатото бяло платно на фона на морската шир се е асоциирало с крилете на този вид морски птици. Постепенно в българския език "чайка" се налага над "гларус" като официалното име на този вид морски птици. Показателно е, че през 20-те и 30-те години на ХХ в. във Варна са функционирали бирария и пивница-ресторант с името "Чайка". В брой 83 от 15 април 1933 г. на варненското списание "Морски ратник" е публикуван разказът "Разноцветните гларуси" с автор Тодор Ангелов.

През 60-те години в курортен комплекс „Златни пясъци“ е построен хотел „Гларус“, а в началото на 70-те във Варна е завършен квартал "Чайка". Малко по-късно по варненските плажове се появява нов вид „гларуси”. Това обаче е една друга история...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30