След като ковид кризата откри нови хоризонти за биткойн от 2020 г. насам, цената на криптовалутите се покачи неколкократно до рекордни нива. А пазарната капитализация в даден момент надмина 3 трилиона долара. Една от причините за възхода бе задаващата се инфлация, а биткойн се очерта като подходящ подслон за инвеститорите, поради това, че при него инфлация не може да има. Но как ще се отрази на криптовалутите кризата в Украйна?
Когато през 2014 г., след нахлуването в Крим, САЩ забраниха на американците да правят бизнес с руски банки, разработчици на нефт и газ и други компании, ударът по руската икономика беше бърз и огромен. Икономисти изчислиха, че санкциите, наложени от западните държави, струват на Русия 50 млрд. долара годишно.
Оттогава световният пазар на биткойн и други цифрови активи се разрасна значително. Цената на биткойн и на криптовалутите се изстреляха до небесата, а общата им пазарна капитализация достигна 3 трилиона долара.
Във вторник администрацията на Байдън въведе нови санкции срещу Русия във връзка с конфликта в Украйна, целящи да осуетят достъпа ѝ до чуждестранен капитал. Според експерти обаче руските субекти се готвят да смекчат някои от най-лошите последици, като сключват сделки с всички по света, които желаят да работят с тях. Според тях тези субекти могат да използват дигитални валути, за да заобиколят контролните точки, на които разчитат правителствата - основно парични преводи от банки - за да блокират изпълнението на сделките.
"Русия е имала много време да обмисли тази конкретна последица", казва Майкъл Паркър, бивш федерален прокурор, който сега ръководи практиката за борба с прането на пари и санкциите във вашингтонската адвокатска кантора Ferrari & Associates. "Би било наивно да се мисли, че те не са се погрижили точно за този сценарий."
Санкциите са едни от най-мощните инструменти, с които Съединените щати и европейските държави разполагат, за да влияят върху поведението на държави, които не смятат за свои съюзници. По-специално Съединените щати могат да използват санкциите като дипломатически инструмент, тъй като доларът е световната резервна валута и се използва за разплащания по целия свят. Но американските правителствени служители все повече осъзнават потенциала на биткойн да намали въздействието на санкциите.
За да приложи санкции, правителството съставя списък с хора и предприятия, които неговите граждани трябва да избягват. Всеки, който бъде хванат да контактува с член на списъка, е заплашен от големи глоби. Но истинският ключ към всяка ефективна програма за санкции е глобалната финансова система. Банките по света играят важна роля в прилагането на санкциите: Те виждат откъде идват парите и къде са насочени, а законите за борба с изпирането на пари изискват от тях да блокират транзакции с организации, които са под санкции, и да докладват на властите за това, което виждат. Но ако банките са очите и ушите на правителствата в това пространство, експлозията на цифровите валути ги заслепява.
През октомври 2020 г. представители на руската централна банка заявиха пред московски вестник, че новата "цифрова рубла" ще направи страната по-малко зависима от САЩ и ще може по-добре да се противопоставя на санкциите. Тя ще позволи на руските субекти да извършват трансакции извън международната банкова система с всяка държава, която желае да търгува с цифрова валута.
Русия би могла да намери желаещи партньори в други държави, обект на американските санкции, включително Иран, които също разработват цифрови валути, подкрепяни от правителството. Китай, най-големият търговски партньор на Русия както по отношение на вноса, така и по отношение на износа, според Световната банка, вече пусна своя собствена цифрова валута на централната банка. Лидерът на страната, Си Дзинпин, наскоро описа отношенията на Китай с Русия като такива, които "нямат граници".
Развиващата се система, при която централните банки директно обменят цифрови валути, създава нови рискове, казва Яя Фануси, сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, който е проучил въздействието на биткойн върху санкциите. "Намаляването на силата на санкциите на САЩ идва от система, в която тези национални държави могат да извършват транзакции, без да минават през глобалната банкова система."
В началото на февруари независими наблюдатели на санкциите съобщиха на Съвета за сигурност на ООН, че Северна Корея използва криптовалути, за да финансира ядрената си програма и програмата си за балистични ракети, според Ройтерс. (Говорител на постоянната мисия на Норвегия в ООН потвърди съществуването на доклада, който все още не е публикуван). През май консултантската фирма Elliptic описа как Иран използва приходите от добив на биткойни, за да компенсира ограниченията в способността си да продава петрол заради санкциите.
Руските субекти, на които са наложени санкции, биха могли да приложат своя собствена стратегия за избягване на санкциите, като използват атаки с цел получаване на откуп. Наръчникът за действие е ясен: Хакер прониква в компютърни мрежи и блокира цифрова информация, докато жертвата не плати за освобождаването ѝ, обикновено в криптовалута.
Мотоциклетист е катастрофирал на главен варненски булевард след полицейско преследване. Водачът не се е спрял на подаден му сигнал от униформените, след което е започнала гонитба, уточняват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. На завой мъжът, управлявал мотора – 33-годишен варненец, е паднал от превозното си средство, което се е ударило в..
Учителката на втора група от филиал 2 на Детска градина №4 „Теменужка“, срещу която в началото на този месец имаше сигнали за нарушения, е освободена от работа. От вторник, 26 ноември, учебното заведение е с нов директор, като настоящият сам е подал молба за напускане на поста си. Разследват затваряла ли е учителка деца в чекмедже в детска..
Една от хипотезите за развоя на поредния опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание е депутатите да проявят смирение и разум и да съставят кабинет, защото най-важното е как ще бъде конструиран бюджетът и кой ще го сглоби. Това коментира за Радио Варна политологът Сергей Петров минути преди началото на парламентарното заседание днес...
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран, припомня БНР. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС -..
В периода 18.11.2024 - 22.11.2024, от 8:30 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Долни чифлик - част от ул. Ботевска, ул. Осогово, ул. Мусала, ул. Люлин, ул. Витоша, ул. Рила, електрозахранени от ТП 11. В периода 18.11.2024 -..
Утрото в петък ни посреща със студено, но тихо и спокойно време. Във Варна тази сутрин е 1 градус, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 72%, а атмосферното налягане е 1014 хПа, почти колкото средното за месеца. По-студено е в Добрич , където е минус 2 градуса. Отрицателни са температурите и в Карнобат и Шумен, където..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..