Съгражданката ни Гергина Георгиева навърши 101 години на 4 март. В навечерието на празника на жената заместник-кметът Димитрин Димитров поздрави рожденичката, като й пожела здраве и бодър дух. Преживяла много, леля Гергина посрещна гостите с усмивка и позитивизъм. Разказа за трудности, но и за щастието да си обграден с много внуци, правнуци, праправнуци. Днес се вълнува от това, което става в близка Украйна. Там е останал бащата на трите й дъщери. Рецептата й за дълъг живот е силна вяра в Бог, в себе си и в доброто.
Родена на 4 март 1921 година в село Фрикацей, Тулчанско, на 18 години среща съпруга си – украинец, след време съдбата ги разделя. При размяната на населението между Северна и Южна Добруджа в резултат на Крайовската спогодба от 1940 г. между България и Румъния се заселват в Дропла, с това, което са можели да вземат.
Имотни и безимотни сме били, важното е да се работи – казва баба Гергина: „Обедняхме, като се преселихме. Заселихме се първо в село Дропла. Като дойдохме тук, животът ни започна наново. Имаше едно голямо помещение. Всички преселници там бяхме наредени, докато ни разпределят да дадат – според имота им…
Житейската си история разказва дъщеря и Марина, която се грижи за нея: „Моят баща е украинец. Когато са се преселвали, са се разделили с намерението да отидем в Украйна, Измаил. И той е от голямо семейство – пет братя, две сестри. Гледат да отидем и ние – семейство е оставил все пак. И като решил да идва тука, на границата не го пуснали, защото сестра му, от немотия и глад, взела една крина зърно, и той заради нея влязъл в затвора. Казали му – ти си затворник, границата е затворена за тебе и тъй сме останали тука.“
След повече от 30 години животът и поднася изненада, среща баща си (1972) в Кишинев по време на една екскурзия. Много лесно се разпознават: „Беше една незабравима среща, защото съм копие на баща си. Като тръгнахме да се връщаме, едните ме дърпат насам, другите …“ – развълнувана е 79-годишната Марина.
Пътят на баба Гергина преминава и през село Тригорци, после в Балчик, занимавала се е с кухненска работа. За дъщеря и тя е повече от 24 карата злато, диамант, защото: „Това е рядкост да достигнеш тези години…“
А как се постига това дълголетие – споделя самата тя с молитвеник в ръка: „Един, който е най-горе, Той ми помага – Всевишният. Той знае как съм прекарала и какво съм правила. На заем съм взимала, връщала съм, честна съм била. Никого не съм ощетила в работата си. И с имане, и с нямане – аз съм се задоволявала.“
След годините на трудности, днес столетничката се радва на широка гледка към балчишкия залив и съзерцава корабите, където може да е и един от внуците и – капитан. Миналата година заедно празнуват общо 135 години.
За атаката на Путин над Украйна тя недоумява: „Защо убиват честния народ, нека се създават деца и живите да се уважават – това е най-красивото. Да няма омраза, обиди, всички сме равни на земята, която храни всички ни“.
Чуйте още в репортажа на Албена Иванова:14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...