Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ключът към дълголетието е вярата и добротата – вярва 101-годишната Гергина в Балчик

Нека се създават деца – това е най-красивото

Съгражданката ни Гергина Георгиева навърши 101 години на 4 март. В навечерието на празника на жената заместник-кметът Димитрин Димитров поздрави рожденичката, като й пожела здраве и бодър дух. Преживяла много, леля Гергина посрещна гостите с усмивка и позитивизъм. Разказа за трудности, но и за щастието да си обграден с много внуци, правнуци, праправнуци. Днес се вълнува от това, което става в близка Украйна. Там е останал бащата на трите й дъщери. Рецептата й за дълъг живот е силна вяра в Бог, в себе си и в доброто.

Родена на 4 март 1921 година в село Фрикацей, Тулчанско, на 18 години среща съпруга си – украинец, след време съдбата ги разделя. При размяната на населението между  Северна и Южна Добруджа в резултат на Крайовската спогодба от 1940 г. между България и Румъния се заселват в Дропла, с това, което са можели да вземат.

Имотни и безимотни сме били, важното е да се работи – казва баба Гергина: „Обедняхме, като се преселихме. Заселихме се първо в село Дропла. Като дойдохме тук, животът ни започна наново. Имаше едно голямо помещение. Всички преселници там бяхме наредени, докато ни разпределят да дадат – според имота им…

Житейската си история разказва дъщеря и Марина, която се грижи за нея: Моят баща е украинец. Когато са се преселвали, са се разделили с намерението да отидем в Украйна, Измаил. И той е от голямо семейство – пет братя, две сестри. Гледат да отидем и ние – семейство е оставил все пак. И като решил да идва тука, на границата не го пуснали, защото сестра му, от немотия и глад, взела една крина зърно, и той заради нея влязъл в затвора. Казали му – ти си затворник, границата е затворена за тебе и тъй сме останали тука.“

След повече от 30 години животът и поднася изненада, среща баща си (1972) в Кишинев по време на една екскурзия. Много лесно се разпознават: „Беше една незабравима среща, защото съм копие на баща си. Като тръгнахме да се връщаме, едните ме дърпат насам, другите …“ – развълнувана е 79-годишната Марина. 

Пътят на баба Гергина преминава и през село Тригорци, после в Балчик, занимавала се е с кухненска работа. За дъщеря и тя е повече от 24 карата злато, диамант, защото: „Това е рядкост да достигнеш тези години…“

А как се постига това дълголетие – споделя самата тя с молитвеник в ръка: Един, който е най-горе, Той ми помага – Всевишният. Той знае как съм прекарала и какво съм правила. На заем съм взимала, връщала съм, честна съм била. Никого не съм ощетила в работата си. И с имане, и с нямане – аз съм се задоволявала.“

След годините на трудности, днес столетничката се радва на широка гледка към балчишкия залив и съзерцава корабите, където може да е и един от внуците и – капитан. Миналата година заедно празнуват общо 135 години.

За атаката на Путин над Украйна тя недоумява: „Защо убиват честния народ, нека се създават деца и живите да се уважават – това е най-красивото. Да няма омраза, обиди, всички сме равни на земята, която храни всички ни“.

Чуйте още в репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15