Световният ден на метеорологията се отбелязва на 23 март, официалната тема тази година е „Ранно предупреждение и ранно действие. Хидрометеорологична и климатична информация за намаляване на риска от бедствия“. С тази тема се подчертава, че за намаляването на щетите от природни бедствия е важна не само текущата информация за атмосферните процеси, но и климатичните анализи на дългогодишни данни за околната среда.
Голям скок в развитието и автоматизацията на процесите и измерванията при изготвянето на прогнози, отчита варненският филиал към Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ през последните две години. Това каза за Радио Варна директорът на филиала във Варна Иван Иванов. Филиалът има зона на отговорност от 8 области в Източна България. На територията на тези области работят 105 служители на основен трудов договор и още около 150 наблюдатели, които са на допълнителен трудов договор.
Автоматизацията на метео станциите беше първата ни амбиция, защото бяхме много изостанали в това отношение, но тя вече е факт, коментира състоянието на метео службите в района Иван Иванов. В областта на прогнозата има достатъчно информация с която днес разполага синоптикът, било сателитна или цифрови модели, наземна информация, обаче, откъм специалисти нещата куцат, каза още той и допълни:
„Много малко хора се обучават за метеоролози, дори в момента за цялата страна мисля, че има само двама души, които се обучават във физическия факултет.“
Проблемът е в липсата на високо квалифицирани специалисти, които ги няма и това беше желанието ни НИМХ да останем към Министерството на образованието, защото учените и младите хора може би щяха да бъдат повече привлечени, ако сме към образователното министерство, където да имат възможност за растеж, докато сега сме в някакво „тематично министерство“ и не е същото, коментира още Иванов. Започналата автоматизация в системата е нещо много хубаво, но тя води със себе си и нуждата от специалисти, а ние имаме само трима инженери, на които ще е трудно да се справят с огромните единици компютърна техника, каза още Иван Иванов. В новите автоматични станции живачните барометри все още стоят, допълни той.
Днес българските синоптици искат да достигнат етап, в който могат да правят прогноза в рамките на час-два напред. За това е нужно специално обучение и да разполагат със специална информация от която се нуждае корабоплаването във Варненския залив при маневрите на кораби. Целта е когато се знае, че ще има влошаване на времето, метео службата да може да я подаде няколко часа преди самото явление, за да се избегнат проблеми.
В Световният ден на метеорологията пожеланието на Иван Иванов към колегите му:
„Пожелавам на всички да не се отказват, да продължават да работят, да идват нови хора, които да са влюбени в нашата работа и нашата професия. Между другото повечето от хората започват работа при нас на младини и се пенсионират при нас, не се отказват. Някак си се влюбват в нашата работа, защото е интересна и искам тази тенденция да продължава.“
Националният институт по метеорология и хидрология – филиал Варна организира дни на отворените врати на 22 и 23 март 2022 г. във връзка с професионалните си празници - международните дни на водата и на метеорологията. Ще бъде отворено за посещения от 9.30 до 16.00 часа на адрес: Варна, местност „Свети Никола“ 10 в Морската градина.
Учителката на втора група от филиал 2 на Детска градина №4 „Теменужка“, срещу която в началото на този месец имаше сигнали за нарушения, е освободена от работа. От вторник, 26 ноември, учебното заведение е с нов директор, като настоящият сам е подал молба за напускане на поста си. Разследват затваряла ли е учителка деца в чекмедже в детска..
Една от хипотезите за развоя на поредния опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание е депутатите да проявят смирение и разум и да съставят кабинет, защото най-важното е как ще бъде конструиран бюджетът и кой ще го сглоби. Това коментира за Радио Варна политологът Сергей Петров минути преди началото на парламентарното заседание днес...
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран, припомня БНР. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС -..
В периода 18.11.2024 - 22.11.2024, от 8:30 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Долни чифлик - част от ул. Ботевска, ул. Осогово, ул. Мусала, ул. Люлин, ул. Витоша, ул. Рила, електрозахранени от ТП 11. В периода 18.11.2024 -..
Утрото в петък ни посреща със студено, но тихо и спокойно време. Във Варна тази сутрин е 1 градус, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 72%, а атмосферното налягане е 1014 хПа, почти колкото средното за месеца. По-студено е в Добрич , където е минус 2 градуса. Отрицателни са температурите и в Карнобат и Шумен, където..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..