Един месец от започването на военните действия в Украйна се навършват днес. Месец, в който България трябваше да се подготви за посрещането на бягащите украински граждани, да изясни стъпките по установяването на техния статут и начините за финансова и административна подкрепа на стотиците доброволци, които се заеха с нелеката задача по настаняването на идващите от Украйна предимно жени и деца. С увеличаването на броя на бежанците се увеличават и нуждите, които те имат – някои са с хронични заболявания и имат необходимост от медикаменти и лекарско внимание, други искат да започнат работа, а децата им градина или училище. Всички тези техни права се гарантират от директивата за временна закрила, за която те трябва да се регистрират. Как и с какви темпове се случва това в област Добрич провери нашият кореспондент там Мая Щърбанова.
26 февруари - журналисти са извикани на границата при Дуранкулак, за да посрещнат първите автобуси с български и украински граждани, пристигащи от Одеса. На граничния пункт е и зам.-министърът на транспорта Владимир Върбанов. Журналистите чакат в продължение на повече от половин денонощие, след което, съвсем случайно автобусите се появяват по време на живите включвания на телевизиите.
02 март – журналистите отново са извикани на границата, този път, за да посрещнат заедно с министъра на външните работи Теодора Генчовска автобуси, пристигащи от Киев. Отново след повече от половин денонощие чакане автобусите влизат на българска територия по време на живите включвания на националните телевизии.
07 март – журналистите са на границата при Дуранкулак, за да посрещнат два автобуса с членове на семействата на украински служители в съдебната им система, в присъствието на главния прокурор Иван Гешев. Този път, за щастие, автобусите не биват принуждавани да спират, за да бъдат снимани от камерите, а продължават към крайната си цел – база на Прокуратурата, където да отдъхнат след дългия и уморителен път.
Ден по-късно правителството обявява, че са готови с подготовката и от петък, 11 март на граничните пунктове ще се издава документ за временна закрила според европейската директива, въведена в действие за първи път в историята. В същия ден, петък, на границата има разположени празни фургони, които не са оборудвани с мебели, техника и подготвени служители.
От следващия ден достъпът на медиите до граничния пункт и заснемането става само след получаване на разрешение от Министерски съвет.
Междувременно хиляди бежанци от Украйна вече са намерили подслон, храна и всичко останало, от което се нуждаят, благодарение на доброволци и десетки благотворителни акции, организирани в цялата страна. Държавата излиза с брифинг относно подготовката си за посрещането на бягащите от войната в Украйна и уверява, че всичко се движи по план, независимо че ситуацията е сложна.
Четири дни след очакваното стартиране на системата за документ за временна закрила министър-председателят Кирил Петков посети Граничния пункт Дуранкулак и обяви:
Реалността – до днес, по данни на Граничната полиция на пункта при Дуранкулак регистрация за временна закрила е издадена на 637 украински граждани. До вчера Дуранкулак продължаваше да е единственото място за издаване на документа. Затова и хотелиерите в област Добрич бяха принудени да извозват хората до граничния пункт и да чакат цял ден на опашка. За хаоса говори доброволецът на БЧК Георги Георгиев.
Управителят на хотел в Кранево Христо Стилиянов, настанил в базата си 140 украински граждани, повечето от които деца.
Срокът, поставен от правителството за издаването на документи за временна закрила за украинците, за които тя да може да плати на хотелиерите по 40 лв. на ден, е 31 март. Най-простата сметка показва, че за тази процедура, при нашите възможности, ще са необходими месеци, а не оставащата седмица. Мнението на двама хотелиери от Балчик – Симеон Господинов и Христо Желев.
Междувременно пристигат и първите сметки за ток, а парите от Министерството на туризма се очаква да започнат да се изплащат в най-добрия случай около 20 април. От Енерго Про заявиха че разсрочване на плащанията би било възможно, само след подадена молба от страна на даден хотел и след евентуалното й одобрение. В противен случай сроковете трябва да се спазят.
Очертава се и следващ проблем, отнасящ се до тръгването на украинските децата на училище и детски градини, тъй като те трябва да получат липсващите според българския календар ваксинации, разбира се и намиране на свободни места за тях. Това от своя страна ще забави и възможността на техните майки да започнат работа, за да си осигурят финансова независимост.
И докато доброволците, неправителствените организации, хилядите българи, отворили сърцата и домовете си за бягащите от войната, създадоха чудеса, така че хора по улиците да няма, към тях започнаха да се присъединяват и самите украинци. Такъв е случаят и на Екатерина Виталиевна, дошла в България от Въйжгород, жена, която всеки ден намира начин да е на границата при Дуранкулак и да помага на своите сънародници.
Седмица преди крайния срок за регистрация на желаещите временна закрила пунктове отвориха и в РПУ на Балчик, Каварна, Шабла и КК Албена. Дали капацитетът им ще е достатъчен, времето ще покаже. Предстои да видим и дали единичните случаи засега, при които хотелиери са заявили желание базите им да бъдат освободени, няма да се превърнат в тенденция.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и Константин..
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..
Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..