Нали се сещате за обобщението, което се прави винаги в края на календарна година: за водещата реплика на отминалия период, за популярни думи и фрази, оглавили класацията в търсачките?
Големият шанс за първото тримесечие е на страната на основополагащата реплика „Момент, бе!“, съчетала изнервеност на един човек с необходимост на множество хора да получат хляб и зрелища.
Преди това, в една мартенска вечер, зрелищата бяха поети заедно с вечерята и с късното питие за лека нощ. Не се спирам на темата за кого съответната мартенска нощ е била лека и за кого не, а имам предвид, че интересът към зрелищата си е чиста човещинка.
И репликата „Момент, бе!“ е квинтесенция на дълъг период. Единият прави крачка напред, другият е разтревожен, публиката плакне очи в суматохата на събитията и се появява телцето на информацията – онази от кафенета, форуми и седенки. В началото телцето е крехко и неясно, после постепенно заяква, защото в краткия му житейски път всеки добавя по нещичко от себе си, украсява, гримира, дооформя, дооцветява, придава визията, в която той самият предпочита да вярва. И информацията се оказва обрасла с дълга, гъста, бухнала коса от несъществуващи детайли и не е много трудно човек да се обърка, да се припознае.
Тогава?
Всеки се оказва със собствено мнение, в което няма нищо лошо, стига въпросното мнение да се основава на потвърдени факти, преди напористо да отвори вратата на публичното пространство и да се хвърли в яростен двубой с противоположната гледна точка.
Но... „Момент, бе!“.
Животът е цветен, динамичен и повърхностен от гледна точка на кръчмарска информацията. Бързаме да не пропуснем нещо по пътя, преодоляваме каквото ни падне и изобщо няма време да търсим фактите, а какво остава да се интересуваме кои думи са свързани с тях и кои са си просто човешки фантазии и подмятания. Така във форумното кафе пространство се заформя яростна битка между мнения, предположения, думи.
Учтивите преглъщат културно, дори когато са по-близо до истината, но възпитанието им пречи да бъдат резки в тона и в термините. Хората от другия тип, колкото повече не знаят, толкова по-уверени се чувстват в категоричните си изявления.
И така репликата „Момент, бе!“ се превърна в заглавие на панаир.
За децата панаирът е увеселително място, където въртележката те понася в един прекрасен свят, после се люлееш до изтощение, викаш, смееш се и оставяш сладоледа да се разтече по брадичката ти, защото мигът е фантастичен, денят е великолепен и ти си обгърнат от неповторимо щастие.
После?
Животът променя значението и панаирът се превръща в много шум, дюдюкане и олелия, с които обикновено някой иска да се спаси от нещо, да привлече на своя страна повече привърженици и да се окъпе в любов... Е, не чак всенародна, но колкото повече, толкова повече.
Животът променя значения.
И постепенно с годините панаирът преминава от забележително и очаквано увеселение, в също толкова очаквана изложба на мостри, където се надяваме да сключим добри търговски сделки, а накрая се превръща в зрелище, което поглъщаме с вечерята. Или не го правим? Въпрос на избор.
Лично аз предпочитам проверени факти. Предпочитам също любими песни, хубави книги, разговори с близки хора и приятели и всички онези прекрасни неща, които добавят стойност към живота.
Определено предпочитам тях пред яростните кръчмарски двубои, превърнати в панаири от хора, които носят страха като значка на ревера... Панаири, от които нищо не следва.
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..