След 13 години прекъсване Националната олимпиада по орнитология на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) се завръща. Олимпиадата цели да събуди интереса към птиците и природата във възможно най-голям брой млади хора. Насочена е към ученици от 5 до 8 клас от цялата страна. Участието в олимпиадата е безплатно.
Състезанието ще се проведе в два кръга. За участие във втория кръг ще бъдат поканени първите 20 ученици, показали най-добър резултат от първия. Те ще бъдат информирани лично от организаторите. За победителите от финалния кръг ще има специални награди, подкрепящи интереса към орнитологията.
Първият кръг ще се проведе на 16 април 2022 г. от 10:00 до 18:00 часа в рамките на 75 минути в удобно за участниците време в платформата Kyoso.
Желаещите да участват трябва да се регистрират от 1 до 14 април 2022 г. на следния линк: https://platform.kyoso.tech/hub.
Инструкции за регистрация в платформата Kyoso HUB и записване за участие в олимпиадата по орнитология може да намерите тук. В платформата може да се запишете и за подготвителен тест, на който всеки може да провери знанията си за птиците и да добие ясна представа какво ще представлява олимпиадата.
Всички желаещи могат да се подготвят с помощта на следната препоръчана литература:
I. Актуален списък на птиците установени в България и техните официални научни наименования: http://www.bunarco.org/files/docs/1612354626_568.pdf
II. Определител на птиците от сайта на БДЗП
III. Литература от онлайн библиотеката на БДЗП: „На среща с птиците в България, „Помагало за ловеца: Птици", „Помагало за определяне и опазване на птиците в горите, „Пътеводител на Бургаските влажни зони за любителите на птиците и езерата”, „Помощ на властелина на бурите”, „Животът на лешоядите”, „Сигурни зимовища за червеногушата гъска”
IV. Онлайн издание на Червена книга на България.
Олимпиадата по орнитология е една от най-значимите образователни дейности на БДЗП. Провеждана в периода от 1999 г. до 2008 г. с подкрепата на регионалните структури на Министерството на образованието и науката и с участие от над 10 000 ученици от цялата страна. Опитът през годините показва, че отличените ученици във финалните кръгове продължават да развиват своите интереси в сферата на биологията и природозащитата. Някои от победителите от предишните издания вече са изявени учени и специалисти в своята област, с редица значими успехи в опазването на природата, многобройни научни публикации и национални и международни признания и награди.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..