Сериозни щети нанесе земетресението от 4 април тази година на църквата „Света Петка” в провадийското село Манастир, каза за Радио Варна кметът на селото Николай Стоянов. Храмът „Света Петка” е строен и осветен през 1885 година, досега са правени само частични ремонти. За Великденските празници ще остане заключен, защото според експерти е опасно влизането в него, а местните жители се притесняват, че ще останат без църква, защото няма откъде да се вземат пари за ремонт.
При последното преброяване на населението стана ясно, че в момента в село Манастир живеят около 450 души, но повечето често са зад граница, за да изкарват прехраната си, разказа кметът Николай Стоянов. Преобладаващо е българското население, следвано от жители от турски произход, роми, а отскоро и копанари. Хората са свикнали да ходят на църква, особено по празници, когато от Провадия идва свещник, споделя Стоянов. Сега Църковното настоятелство се събира, за да реши какво ще прави оттук нататък – надяват се на финансова подкрепа от Варненската митрополия и община Провадия, но опасенията са, че ще трябват много пари.
Сред пострадалите от земетресението са и 6 къщи на местни жители, с напукани стени и мазилки, каза още кметът на Манастир. Собствениците са подали опис на щетите до община Провадия, но дали ще получат финансова помощ и каква, кметът не можа да каже. Щети има и по още една сграда, която е пристройка към кметството.
Иначе в селото има още един проблем, който мъчи хората от години – 300-метров пътен участък от главния път, който при последния ремонт по проект преди няколко години е останал недовършен. Досега това беше най-големият ни проблем, защото редовно жителите на селото чупят колите си, когато преминават по него, потърпевши са и всички, които минават по същия път, който свързва Провадия през Манастир с Девня и Варна, коментира Стоянов.
Проблем от години е и липсата на обхват на трите мобилни оператори в централната част на селото. Налага са местните жители да отиват в единия от двата края на населеното място, за да говорят по телефона или да ползват мобилните данни на личните си апарати, обясни Стоянов. Многократно е информирал за този проблем, но без резултат досега.
Навремето в селото е имало основно училище, но преди няколко години сградата е продадена, а след това съборена и сега на нейно място има една поляна, разказа още кметът. Все още работи детската градина, която има само паднала мазилка от последното земетресение, но Стоянов смята, че ще могат с пари от община Провадия да оправят щетата. Без щети е сградата на читалището.
Сега кметът и Църковното настоятелство ще трябва да решат как да възстановят църквата „Света Петка”.
Вече е обявена банкова сметка за набиране на средства. Тя е публикувана във фейсбук групата Бъдеще за с.Манастир /обл.Варна/.
Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов. Той призовава шофьорите да карат..
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..