Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затвориха църквата в с. Манастир след силното земетресение

11
Църква "Света Петка", с. Манастир
Снимка: кметство Манастир

Сериозни щети нанесе земетресението от 4 април тази година на църквата „Света Петка” в провадийското село Манастир, каза за Радио Варна кметът на селото Николай Стоянов.  Храмът „Света Петка” е строен и осветен през 1885 година, досега са правени само частични ремонти. За Великденските празници ще остане заключен, защото според експерти е опасно влизането в него, а местните жители се притесняват, че ще останат без църква, защото няма откъде да се вземат пари за ремонт.

При последното преброяване на населението стана ясно, че в момента в село Манастир живеят около 450 души, но повечето често са зад граница, за да изкарват прехраната си, разказа кметът Николай Стоянов. Преобладаващо е българското население, следвано от жители от турски произход, роми, а отскоро и копанари. Хората са свикнали да ходят на църква, особено по празници, когато от Провадия идва свещник, споделя Стоянов. Сега Църковното настоятелство се събира, за да реши какво ще прави оттук нататък – надяват се на финансова подкрепа от Варненската митрополия и община Провадия, но опасенията са, че ще трябват много пари.

Сред пострадалите от земетресението са и 6 къщи на местни жители, с напукани стени и мазилки, каза още кметът на Манастир. Собствениците са подали опис на щетите до община Провадия, но дали ще получат финансова помощ и каква, кметът не можа да каже. Щети има и по още една сграда, която е пристройка към кметството.

Иначе в селото има още един проблем, който мъчи хората от години – 300-метров пътен участък от главния път, който при последния ремонт по проект преди няколко години е останал недовършен. Досега това беше най-големият ни проблем, защото редовно жителите на селото чупят колите си, когато преминават по него, потърпевши са и всички, които  минават по същия път, който свързва Провадия през Манастир с Девня и Варна, коментира Стоянов.

Проблем от години е и липсата на обхват на трите мобилни оператори в централната част на селото. Налага са местните жители да отиват в единия от двата края на населеното място, за да говорят по телефона или да ползват мобилните данни на личните си апарати, обясни Стоянов. Многократно е информирал за този проблем, но без резултат досега.

Навремето в селото е имало основно училище, но преди няколко години сградата е продадена, а след това съборена и сега на нейно място има една поляна, разказа още кметът. Все още работи детската градина, която има само паднала мазилка от последното земетресение, но Стоянов смята, че ще могат с пари от община Провадия да оправят щетата. Без щети е сградата на читалището.

Сега кметът и Църковното настоятелство ще трябва да решат как да възстановят църквата „Света Петка”. 

Вече е обявена банкова сметка за набиране на средства. Тя е публикувана във фейсбук групата Бъдеще за с.Манастир /обл.Варна/.



Снимките са на кметство Манастир


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тахов и фермерът Иван Янъков

Земеделският министър: Всички селскостопански производители, засегнати от пожарите, ще получат подкрепа

Всички селскостопански производители, засегнати от пожарите в района на Воден и в цялата страна, ще получат подкрепа. Това заяви земеделският министър Георги Тахов в Болярово, където се срещна със стопани от района, предаде БНР-Бургас.  До две седмици на базата на констативни протоколи ще бъде ясно какви финансови средства ще са необходими за..

публикувано на 23.07.24 в 17:33

До 2 август се очаква да се възстанови маршрутът на автобусна линия №10

До 2 август се очаква да се възстанови уличната настилка по бул. „Христо  Смирненски“ в участъка от ул. „Прилеп“ до ул. „Карамфил“, включително и маркировката за постоянна организация на движението, съобщиха от Община Варна. Това ще даде възможност за възстановяване на градския транспорт по линия №10.  Такъв ангажимент поеха пред кмета на Варна..

публикувано на 23.07.24 в 16:39

Софийски градски съд: Община Варна никога не е ставала собственик на 29 % от акциите на Пловдивския панаир

Софийският градски съд (СГС) излезе с решение по делото, водено за акциите на Пловдивския панаир. Столичните магистрати определиха за нищожно решението, с което Варненският общински съвет апортира акциите на Общината от Международния панаир в Пловдив в дружеството "Пълдин Туринвест".  Община Варна никога не е ставала собственик на 29 % от акциите..

обновено на 23.07.24 в 16:37

Петима български евродепутати - избрани за председатели и заместник-председатели на комисии

Парламентарните комисии избраха своите председатели и заместник-председатели за мандат от 2,5 години. Петима са българските евродепутати, които заемат тези позиции. Илхан Кючук  бе избран за председател на Комисията по правни въпроси, а  Емил Радев - за неин заместник-председател. Цветелина Пенкова е новият заместник-председател на Комисията по..

публикувано на 23.07.24 в 16:24

16 случая на морбили са регистрирани в две варненски села

16 случая на морбили са регистрирани във варненските села Блъсково и Синдел преди седмица, като за цялата страна случаите са само два. Това съобщи за Радио Варна доктор Ана Баева, началник отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Цифрата е сериозна, като се има предвид, че заболяването е силно заразно, допълни д-р Баева. Три от..

публикувано на 23.07.24 в 16:07

В Балчик започна раздаването на 6 500 домови табели

Малко над 250 са раздадените домови табели от общо близо 6 500, изработени по проект за град Балчик и вилната зона. Табелите с номерацията за всеки дом са с размер 18 на 18 см, изработени са от метални плоскости и имат нужните отвори, за да бъдат лесно монтирани на ограда или входна врата. Всеки собственик на имот може да посети Информационния център в..

публикувано на 23.07.24 в 14:47

82 години от гибелта на Вапцаров отбелязаха във Варна

82 години от гибелта на Никола Вапцаров бе отбелязана днес във Висшето военноморско училище във Варна.  Церемонията се състоя пред паметника на поета в Морското училище.  "Името на Вапцаров традиционно се свързва с вярата. Ние, завършилите Морското училище във Варна, продължаваме да пазим ревностно вапцаровото наследство. Именно..

публикувано на 23.07.24 в 14:35