Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красен Станчев:

Банковият надзор е причина за търсене на свои хора в БНБ

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС


В средата на февруари стартира процедурата за избор на нов управител на Българската народна банка, след като през юли миналата година изтече мандатът на Димитър Радев. Новият управител ще трябва да внесе предложения за наследници на двамата подуправители, чиито мандати също изтекоха. Гуверньорът на БНБ ще управлява централната банка в продължение на 6 години. Според икономиста Красен Станчев това, което се случва в момента с избора на управител на БНБ, е тревожно.

Как ще коментирате оттеглянето на Андрей Гюров от надпреварата за  гуверньор на БНБ и очаквате ли другият кандидат за поста Любомир Каримански да последва примера му?

От "Продължаваме промяната" се опитаха да намерят някакъв модус, по който да се вземе по-широко обосновано решение. Те казаха, че очакват същия жест и от "Има такъв народ". ИТН обаче не са по тези жестове.

Отговаряте лаконично. Кое е най-важното качество за управител на БНБ, освен диплома по финанси и банково дело?

Управителят на БНБ трябва да има опит от кризисни ситуации в България и в чужбина, както и доверие на международни финансови институции - Европейската централна банка, другите европейски банки, Международния валутен фонд и Световната банка..

Можете ли веднага да посочите човек у нас, който отговаря на описаните от вас качества, или трябва да го търсим в институциите навън?

Половината от сегашния управителен съвет отговаря на тези условия. Има и хора, които са работили в чужбина - в МВФ и в Световната банка, които са със същите качества.  Имам студенти, които са спасявали няколко страни в много тежки ситуации - Румъния и Украйна - така че не е проблем намирането на хора.

Трябва ли да има нова процедура за управител на БНБ?

Да. Аз предполагам, че ще се стигне до нова процедура, която да не бъде кратка.  Хората трябва да имат по-дълъг период на подготовка, защото не могат да напуснат работа веднага. Иначе няма проблем сегашният управителен съвет да изпълнява функцията си неограничено дълго време.

Влизането в Еврозоната ли е най-голямото предизвикателство пред следващия управител на БНБ?

Най-голямото предизвикателство във вътрешен план е разпределението на средствата от резерва, когато България влезе в Еврозоната. Резервът е 102% от масата пари в обращение, в момента между 43 и 45 милиарда. Второто предизвикателство е регулирането на банките в много трудна обстановка, включително и от гледна точка на разплащателна система. И трето - в страни, подобни на България като Литва, Латвия и Естония, държавният дълг спрямо БВП се разшири много бързо. В Естония по-малко, но в другите две страни се удвои, т.е. много е важно да се запази здравословната парична политика и след влизането ни в Еврозоната, което е най-големият проблем. Условието на стабилност на Еврозоната не се спазва от по-голямата част от членовете на Еврозоната, т.е.16 от 19 не го спазват. България трябва да е като тези три страни,  което е много трудно.

А фалитът на КТБ не насочва ли, че е необходим по-ефективен банков надзор, защото предишният очевидно е проспал необслужваните кредити на банката на Цветан Василев?

Фалитът на КТБ означава, че е имало политическо влияние върху Централната банка. Политиците са предпочитали да управляват като с Политбюро. Другите банки, знаейки какви са привилегиите на КТБ, не са имали много вземане-даване с нея. Затова системата запази завидна стабилност, но повдигна въпроси - как протича надзорът и какъв е статутът на банките, които са местна собственост и се управляват като еднолични търговски дружества. Банковият надзор е причина за тази упоритост при търсенето на свои хора в управителния съвет или като гуверньор на Централната банка.

Т.е. назначението не бива да е политическо, а да се даде път на професионалистите, за да не се повтори подобен фалит.

Изводът с историята с КТБ е стрес тестовете. Ако допълним критериите за избор, то лица, свързани с малки местни банки, не са най-подходящите за управление на Централна банка.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00