Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев:

Банковият надзор е причина за търсене на свои хора в БНБ

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС


В средата на февруари стартира процедурата за избор на нов управител на Българската народна банка, след като през юли миналата година изтече мандатът на Димитър Радев. Новият управител ще трябва да внесе предложения за наследници на двамата подуправители, чиито мандати също изтекоха. Гуверньорът на БНБ ще управлява централната банка в продължение на 6 години. Според икономиста Красен Станчев това, което се случва в момента с избора на управител на БНБ, е тревожно.

Как ще коментирате оттеглянето на Андрей Гюров от надпреварата за  гуверньор на БНБ и очаквате ли другият кандидат за поста Любомир Каримански да последва примера му?

От "Продължаваме промяната" се опитаха да намерят някакъв модус, по който да се вземе по-широко обосновано решение. Те казаха, че очакват същия жест и от "Има такъв народ". ИТН обаче не са по тези жестове.

Отговаряте лаконично. Кое е най-важното качество за управител на БНБ, освен диплома по финанси и банково дело?

Управителят на БНБ трябва да има опит от кризисни ситуации в България и в чужбина, както и доверие на международни финансови институции - Европейската централна банка, другите европейски банки, Международния валутен фонд и Световната банка..

Можете ли веднага да посочите човек у нас, който отговаря на описаните от вас качества, или трябва да го търсим в институциите навън?

Половината от сегашния управителен съвет отговаря на тези условия. Има и хора, които са работили в чужбина - в МВФ и в Световната банка, които са със същите качества.  Имам студенти, които са спасявали няколко страни в много тежки ситуации - Румъния и Украйна - така че не е проблем намирането на хора.

Трябва ли да има нова процедура за управител на БНБ?

Да. Аз предполагам, че ще се стигне до нова процедура, която да не бъде кратка.  Хората трябва да имат по-дълъг период на подготовка, защото не могат да напуснат работа веднага. Иначе няма проблем сегашният управителен съвет да изпълнява функцията си неограничено дълго време.

Влизането в Еврозоната ли е най-голямото предизвикателство пред следващия управител на БНБ?

Най-голямото предизвикателство във вътрешен план е разпределението на средствата от резерва, когато България влезе в Еврозоната. Резервът е 102% от масата пари в обращение, в момента между 43 и 45 милиарда. Второто предизвикателство е регулирането на банките в много трудна обстановка, включително и от гледна точка на разплащателна система. И трето - в страни, подобни на България като Литва, Латвия и Естония, държавният дълг спрямо БВП се разшири много бързо. В Естония по-малко, но в другите две страни се удвои, т.е. много е важно да се запази здравословната парична политика и след влизането ни в Еврозоната, което е най-големият проблем. Условието на стабилност на Еврозоната не се спазва от по-голямата част от членовете на Еврозоната, т.е.16 от 19 не го спазват. България трябва да е като тези три страни,  което е много трудно.

А фалитът на КТБ не насочва ли, че е необходим по-ефективен банков надзор, защото предишният очевидно е проспал необслужваните кредити на банката на Цветан Василев?

Фалитът на КТБ означава, че е имало политическо влияние върху Централната банка. Политиците са предпочитали да управляват като с Политбюро. Другите банки, знаейки какви са привилегиите на КТБ, не са имали много вземане-даване с нея. Затова системата запази завидна стабилност, но повдигна въпроси - как протича надзорът и какъв е статутът на банките, които са местна собственост и се управляват като еднолични търговски дружества. Банковият надзор е причина за тази упоритост при търсенето на свои хора в управителния съвет или като гуверньор на Централната банка.

Т.е. назначението не бива да е политическо, а да се даде път на професионалистите, за да не се повтори подобен фалит.

Изводът с историята с КТБ е стрес тестовете. Ако допълним критериите за избор, то лица, свързани с малки местни банки, не са най-подходящите за управление на Централна банка.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00