Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компенсации за рибарите заради опасността от мини в Черно море

Възможни са квоти за улов на осем вида риби

Риболовният сектор ще получи възможност за европейско финансиране и през новия програмен период 2021-2027 година. Това стана ясно по време на организираната от Сдружение "Черноморски изгрев" дискусия за бъдещето и преспективите пред морския риболов в България. На срещата присъстваха представители на бранша, Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и научните институти.

Рибарите, които са преустановили временно дейността си заради опасността от мини в Черно море, ще получат финансови компенсации, съобщи на форума Стоян Котов, директор на Дирекция "Морско дело и рибарство" към Министерството на земеделието.

"Приветстваме тези компенсации, а също и мерките в помощ на сектора заради COVID кризата. Към момента има ефективно спиране на риболовната дейност", поясни Димитър Димитров от Сдружение "Черноморски изгрев".

Изплащането на компенсациите ще започне най-рано през есента.

Дискусията във Фестивалния и конгресен център продължи повече от 4 часа, а темата, която сериозно разбуни духовете в залата беше за предстоящите ограничения и мерки за управление на основните видове, които са обект на стопански риболов. Една от възможните мерки е квоти за улов на цаца, хамсия, сафрид, барбуна, меджит, рапани, бяла акула и други.

Михаела Велинова от Общата политика в областта на рибарството към ЕК представи подробна информация за състоянието на запасите в Черно море и какви препоръки се дават от научните органи за всеки един от основните видове риба. Евентуалните мерки притесняват рибарите и това се видя ясно по време на дискусията.

"Квотите притесняват рибарите, но те не са толкова страшни. Те позволяват повече механизми за опазване и за добра търговия. Сред другите мерки, които предизвикват притеснение са промяна на риболовни уреди и намаляване на минималните размери на улов за различните видове", коментира Димитър Димитров.

На форума присъства и заместник-министъра на земеделието Стефан Бурджев, който изслуша внимателно тревогите и притесненията на сектора и увери, че държавата ще направи всичко възможно за да помага.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48
Черноморски бутилконос делфин (афала) - Tursiops truncatus ponticus

Повече от 80 делфина са загинали в мазутния разлив в Черно море

Повече от 80 мъртви делфина са открити в зоната на мазутно замърсяване в Черно море, съобщи агенция "Интерфакс", като цитира директора на Научно-екологичния център за спасяване на делфини „Делфа“ Татяна Белей. Центърът е установил 84 делфина, чиято смърт е настъпила след 15 декември, когато два танкера (от типа Волгонефт, повечето от..

публикувано на 08.02.25 в 08:19