Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Данаилов от "Съзнателна планета": Разполагаме с критично малко време, за да спасим почвата

Кампанията "Спасете почвата" е опит да се насочи общественото внимание към проблема

Снимка: consciousplanet.org

"Спасете почвата" е световно движение, чиято основна цел е разрешаване на почвената криза. За това се работи по три направления: изместване на светоното внимание върху умиращата ни почва; вдъхновяване на около 3,5 милиарда души (60% от световния електорат) да подкрепят политики в полза на подхранването и поддържането на почвите; задвижване на промени в държавната политика на 193 държави за увеличаване и поддържане на органичното съдържание на почвите до минимум 3-6%.

В основата на "Спасете почвата" е индийският активист и мотивационен лектор Садгуру. Причината да приеме спасяването на почвата като своя мисия са тревожните данни за състоянието на тази жизненоважна екосистема. Според Организацията към ООН по храните и земеделието около 52% от земеделските почви в света вече са деградирали, а един акър обработваема земя се превръща в пустиня всяка секунда. Прогнозите показват, че ако не направим значителни промени в начина си на живот и в земеделието, ще имаме плодородна почва за още около 60 години и след това ни очаква безпрецедентна продоволствена и екологична криза.

Кирил Данаилов е доброволец към глобалното гражданско движение "Съзнателна планета", което популяризира кампанията "Спасете почвата" по целия свят. Причината да се включи е състоянието на почвата по цялото земно кълбо и кратките срокове, които имаме, за да запазим възможността да отглеждаме храна и да съхраним живота на планетата такъв, какъвто го познаваме.

Защо е важно да спасим почвата?

87% от живота на планетата пряко произлиза от почвата. Но тъй като повечето от процесите, които протичат в нея, са скрити за нас, не можем да си дадем сметка за огромното ѝ значение. А 70% от сушата на планетата е заета от обработваема земя, така че всичко е в ръцете на земеделците. Нашата идея е чрез промени в законодателството на максимален брой държави да направим земеделската дейност по-щадяща почвите, за да се спре и обърне тенденцията за по-нататъшно влошаване на техните качества в световен мащаб. За това, обаче, е необходимо информиране и промяна в съзнанието на гласоподавателите, от които зависят тези политики.

На 19 април обиколката на Садгуру премина и през София. Кой всъщност е той?

Имах честта да бъда сред организаторите на събитието в столицата. Атмосферата в залата беше неописуема - това е изживяване, което ще помня цял живот. Направи ми впечатление големият интерес към темата от младите хора, което е доста обнадеждаващо. Садгуру е йоги, визионер, автор на два бестселъра. Поставя началото на екологично движение преди 24 години в Индия, когато ООН предупреждава, че една от основните реки в Южна Индия - Кавери, е напът да пресъхне. Благодарение на инициативата на Садгуру в района са засадени 64 милиона дръвчета и благодарение на това реката е почти възстановена. "Спасете почвата" е нещо като продължение на тези негови инициативи.

Целия разговор с Кирил Данаилов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57