Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Математиката - най-трудна за учениците от V до X клас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Математиката е най-трудният предмет за учениците от V до X клас. По-малките определят като сложни също история и география, а по-големите – физика и химия. Това показват резултатите от електронната анкета сред учениците, организирана от Министерството на образованието и науката (МОН) във връзка с прегледа на учебните програми от I до X клас, съобщават от МОН.

В проучването на доброволен принцип и анонимно участваха 5200 деца. Част от тях - 2184 ученици, бяха достигнати чрез директна кореспонденция с ученическите съвети в училищата. 3016 ученици се включиха благодарение на Националния съвет на децата към Държавната агенция за закрила на детето.

Учениците изразиха мнението си за отделните предмети по степента на трудност за научаване, необходимостта и смисъла от придобитото знание, практическата приложимост и метода на преподаване.

Като най-смислена петокласниците и шестокласниците възприемат дисциплината „Човекът и природата“. Независимо че определят за най-сложна математиката, те смятат, че тя развива мисленето. Въпреки това не са убедени, че ще им е полезна в живота.

Децата от V и VI клас трудно приемат прехода от „Човекът и обществото“ към двата отделни учебни предмета „География“ и „История“. Очевидна е необходимостта от засилване на синхрона в учебните програми между двете дисциплини в тези класове. Подобен проблем има и в VII клас при разделянето на „Човекът и природата“ на „Химия“ и „Физика“. Инвестициите в създаване на STEM кабинети, проектното обучение и работата в групи биха помогнали за преодоляване на тези трудности.

Гимназистите (VIII-X клас) масово не осъзнават практическата полза от знанията по математика, български език и литература и физика. Те намират за важни и полезни географията и чуждите езици. Учениците с успех под много добър 5.20 по-трудно разбират смисъла на изучаваното в училище.

Учениците от първи гимназиален етап най-често искат материалът да бъде разглеждан чрез практически примери и реални житейски ситуации, необходимо им е и повече време за упражнения, особено по математика.

Гимназистите признават опитите на своите учители да представят учебния материал по разнообразен начин, за да бъде възприет по-добре, включително чрез използване на образователни платформи. Едновременно с това, също като по-малките, те отчитат като сериозен дефицит липсата на работа в групи и недостатъчното време за разбиране и затвърждаване на новите знания. Учениците рядко са ангажирани в проектни дейности по предмети с голям брой часове като български език и литература и математика. Почти всички отчитат необходимостта от повече упражнения.

Работни групи към МОН преглеждат учебните програми по всички общообразователни предмети, изучавани от I до X клас. Част от този процес са проучванията на мненията на учители, ученици и родители. /БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненец отива на финал на световната купа по приготвяне на паеля във Валенсия

Варненецът Ник Тодоров отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. С това той си осигурява заслужено място в топ 12 по приготвяне на паеля в света.  До последния кръг стига, след като успява да пребори конкуренция от над 40 души от 25 държави. Успява да привлече симпатиите на потребители в..

публикувано на 19.08.24 в 14:00

Лятно кино във варненските квартали от 20 август

Варненци и гости отново ще гледат Кино под звездите. Емблематичният формат ще обиколи варненските квартали през следващите 10 дни с най-доброто от българското кино. За девети път почитателите на седмото изкуство ще се насладят на прожекции на открито, като този път организаторите са подбрали нови и атрактивни български филми. Филмовият маратон започва..

публикувано на 19.08.24 в 12:25

Монголия: между традиция и модерност

Монголия е непокорна, дива и изпълнена с екзотична красота. Туризмът в тази държава е изключително добре развит, а хората ревностно пазят и до днес традициите си. Те спят в юрти, чиито врати винаги са обърнати на юг. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Наскоро той се върна от мястото - дом на невероятни природни чудеса, за да ни разкаже за..

публикувано на 19.08.24 в 09:25

Преградиха тротоар с метална верига

Тротоар с в центъра на Варна е преграден с метална верига, захваната с катинари за близките пътни знаци. За случая на ул. "Ангел Кънчев" 10 в редакцията ни сезираха пешеходци, чийто път ежедневно минава оттам и веригата се явява препятствие за тях. "Когато някой им спре пред гаража има си институции - да се обърнат към тях. Това ограждение е..

публикувано на 19.08.24 в 09:06

Макети на самолети, танкове и кораби във Варна

Макети на самолети, танкове, автомобили, кораби и много други може да разгледат любителите на моделизма в залата на Учебния музей към Археологическия музей във Варна.  Традиционната годишна изложба на местния Модел клуб беше подредена през почивните дни. Участници от цялата страна се включват в инициативата, която се провежда за 14-а..

публикувано на 19.08.24 в 09:00
146 години от Шипченската епопея

Национални чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея

Националните чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея и 90-годишнината от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка започват днес и ще продължат до 27-ми август . В програмата са предвидени разнообразни събития- конкурс за рисунка на тема „Паметникът на свободата“, национално състезание за ученици, изложби, представяне на книги..

публикувано на 19.08.24 в 07:40

Успението на Свети Йоан Рилски честваме на 18 август

Православната църква празнува успението на Свети Йоан Рилски Чудотворец, почитан като небесен покровител на българския народ. Най-обичаният роден светия е живял между 9-и и 10-и век. Животът му на отшелник в Рила планина е образец на духовно съвършенство. Роден е в село Скрино̀ в Осоговската планина, недалеч от град Бобошево, във втората..

публикувано на 18.08.24 в 10:13