Трудно се случват промените за по-добър живот в българското село, но не е невъзможно да се направят такива, смята кметът на провадийското село Манастир Николай Стоянов. Той си е поставил 4 основни задачи да изпълни докато е кмет на селото и вече е успял с първите две – сложил е камери за видео наблюдение и кражбите рязко са спрели, възстановил е обществената тоалетна в центъра, а сега предстои да направи останалите две – ремонт на парка и изграждане на екопътеката до местната забележителност Кара пещера в района на Скалния манастир.
Българските села нямат бюджет и за всичко, което се прави в тях се отпускат пари от бюджета на общината към която са. А общинските бюджети никога не са достатъчни за всички села. Така всеки селски кмет чака реда си. Или взема нещата в свои ръце – както е решил да направи Николай Стоянов.
Знае, че пари за ремонт на парка няма да получи и започва да търси спонсори. Така се надява, че скоро ще възобнови парка в центъра на селото, в който самият той е играл като дете, защото е родом от Манастир. Паркът е голям и в него все още е запазена сцената, на която преди години дори са били прожектирани филми през лятото. Кметът е планирал да ремонтира падналата ограда, да сложи пейки, да окоси тревата, да стегне сцената и местните жители да се събират като едно време в делник и в празник. Не знае колко ще струва всичко, но е задействал обновяването да стане чрез спонсори и всеки да помогне с каквото може. Именно чрез спонсорство е успял да възстанови обществената тоалетна.
В ход е и обещанието му да възстанови екопътеката до местната забележителност Кара пещера в района на Скалния манастир. По-голямата част от пътеката е посипана с чакъл, но остават още около 100 метра, които трябва да се довършат. Изчакват от община Провадия да осигурят транспорт, за да се свърши работата. Скалният манастир е много известна забележителност и през лятото почти всяка седмица в центъра на селото спират автобуси, които возят туристи до пещерата, разказа за Радио Варна кметът на Манастир Николай Стоянов.
Не е лесно да си кмет, отговаря Стоянов и допълва, че не би се кандидатирал за втори мандат.
"Оказа се, че няма как да угодиш на никого в селото. Като угодиш на един, други двама са ощетени."
Разговорът с него чуйте в звуковия файл:
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..