Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВСУ „Черноризец Храбър“ е домакин на конференция по проблемите на кръговата икономика

Снимка: Сияна Спиридонова

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ днес е домакин на конференция по проблемите на кръговата икономика. Конференцията се провежда в рамките на проект „Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн BSB-CIRCLECON - BSB 1021“ по съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство „Черноморски басейн 2014-2020“.

Още за срещата, чуйте от репортажа в прикачения звуков файл:

По време на конференцията бяха представени резултати от проведени регионални проучвания за управление на отпадъците и потенциала за развитие на кръговата икономика в България, Гърция, Украйна, Грузия и Турция. Проучванията са изготвени от партньорите в проекта от петте държави. Те представляват регионални оценки и изследвания, съсредоточени върху текущото състояние на управлението на отпадъците и кръговата икономика, както и върху тяхното управление на местно, регионално и национално ниво.

"В различните държави ние видяхме и различни картини на ситуацията, както по отношение на отпадъците, което е един от показателите, по които се следи степента на съответствие със заложените индикатори, така и по отношение на рециклирането, и на други предизвикателства. Това, което България генерира като битови отпадъци на глава от населението намалява в последните години, което е една позитивна тенденция, въпреки че ние имаме една от най-високите стойности на глава от населението в Европейския съюз.", обобщи в интервю за Радио Варна доц. д-р Ралица Жекова - преподавател във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" и ръководител на Регионалната агенция за предприемачество и иновации.

По индикатора вторични суровини и тяхното рециклиране България е сред държавите с най-ниски стойности, поясни още доц. Жекова.

Обръщение към участниците в срещата днес направи и Джордж Кремлис, почетен директор на ГД „Околна среда” на Европейската комисия.

Проектът „Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн" е интересен с това, че държавите, които участват в него - България, Гърция, Украйна, Грузия и Турция, от една страна са с различни проблеми, с различни приоритети в развитието, но всички те осъзнават важността и необходимостта от запазването на Черноморския регион с цялото му биоразнообразие и чистота на водата. Това каза за Радио Варна деканът на факултет "Международна икономика и администрация" доц. д-р Елеонора Танкова, която е и водещ на конференцията днес.

Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" е създател на първата в България интердисциплинарна магистърска програма „Кръгова икономика“, подкрепена от Генерална дирекция "Околна среда“ на Европейската комисия. Обучението цели повишаване на административния капацитет в прехода от линейна към кръгова икономика. Магистърската програмата е предназначена за подготовка и обучение на студенти, ръководители и експерти с професионални интереси и отговорности в областта на екологията, ефективното използване на ресурсите и устойчивото развитие на регионите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30