Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение “Малките големи”: Нека заедно изградим първия коткодом в Балчик!

| обновено на 27.05.22 в 14:00

През последните две години седем доброволци успяхме да спасим от улицата и да намерим домове на над 150 котки, както и на десетки кучета. Всичко това стана изцяло доброволно, без финансиране от фирми или институции, в свободното ни от професиите време. Всичко тръгна от една фейсбук страница, която направихме, където искахме да заострим вниманието към проблема с многото улични котки в България. Страничката е Fluffy Paws of Bulgaria. Сега сме готови за следващата крачка и искаме да направим един уютен коткодом в Балчик. Имаме сграда, но инвестицията да я ремонтираме и обзаведем е голяма. Ще сме много благодарни, ако намерите възможност да подпомогнете нашето начинание - било то като го споделите, или като ни дарите скромна сума. Имаме отскоро и DMS. Това споделя председателят на сдружение „Малките големи“ Петър Захариев.

През този месец очаквахме да имаме първия временен дом за котки в Балчик, докъде стигна сдружение „Малките големи“ в тази си кауза?

Доближаваме се до възможността да сбъднем една истинска мечта - наша, ваша, на клетничетата в района на Варна и Добрич, макар много от вас да са наясно, че приемаме и имаме животинки от цялата страна. Та, след няколко усилени месеци на работа, нерви, документация, срещи и пак работа - имаме готова сграда за нашия коткодом.
След като вече имаме хубави прозорци, дори пердета, имаме разрешение от Общината за тази дейност, имаме двор, който вече е ограден, прокарани са вода и ток, сградата е измазана отвън и отвътре, сложихме плочки, тоалетна и мивка... мечтаем за навес на двора, кучешки колибки и да покрием целия двор с мрежа тип "птичарник", за да може на двора да пускаме нашите космати, мяукащи обитатели от време навреме на разходка и игри.
Мечтаем за място, където животинките ни да чакат спокойно и сигурно своето осиновяване, да имаме местенце за бебета и малки котенца, за бебета кученца кошарки, за майки, за възстановяване на кастрирани, за наблюдение на оперирани, за големи здрави котки, за такива на лечение или за инфекциозно болни, които трябва да са отделени в самостоятелни помещения. Не желаем затворени животни, стремим се към максимално домашна обстановка, за да може когато прекрачат вашия дом, котаците да са напълно свикнали.

 За какво събирате средства и как да ви подкрепим?

Можете да ни подкрепите чрез дарение на средства или материали за нашия нов коткодом. Имаме нужда от голям списък с котешки мебели - купи, хранилки, тоалетни, разбира се, храна и пясък постоянно, драскалки, катерушки, играчки, къщички, легълца... каквото ви хрумне.
За нас е ежедневие да предоставяме на спасените от нас изстрадали животинки максимален комфорт и уют, те често са минали през ужасни неща и изисква доста време, докато се успокоят, социализират и бъдат готови за вашия дом... освен нашите грижи и обич се нуждаят и от истински дом с игри и забавления, удобства, с които създават своите домашни навици. Стараем се да им ги даваме, макар че ни е доста трудно - няма доброволци, няма средства често, поемаме все нови и нови случаи, много котенца чакат с месеци осиновяване, имаме постоянни болни обитатели, които никой не желае, попадаме на изхвърлени новородени, на малтретирани малки и големи, на нуждаещи се от операции, физиотерапия и т.н. И после трябва да социализираме и да накараме котето да има доверие в най-лошия бозайник - човекът... е, успяваме с много усилия и често с ваша помощ.
 
На какви случаи се натъквате в работата си?

Сблъскваме се с животни, минали през насилие, травми, и се изисква време да бъдат готови за осиновяване. Екипът ни е малък и е само от доброволци, а отнема доста време да социализираме животинката, да има доверие на най-лошия бозайник - човекът. Колкото и нескромно да звучи, до момента сме постигнали добри резултати, въпреки че работим от две години.
Мога да дам два доста тежки примера. За кученцето Бъки от Балчик, гледано по ужасен начин. От малко е било вързано със сезал на врата, вместо с каишка, така е растяло, а примката е ставала все по-тясна. Кученцето получава мозъчен отток, жестоки болки, беше несоциално, недоверчиво. Но успяхме да го измъкнем от условията и да го лекуваме. В крайна сметка намерихме страхотен дом за Бъки, той е изцяло здраво и социализирано куче.
Друг пример е котката Топчица – ударена с лопата и парализирана. Препоръчваха ни евтаназия, но успяхме да я оперираме. И сега Топчица движи предни и задни лапи по свое желание, успява да стои седнала, ежедневно е на физиотерапия. Надяваме се, че скоро ще видим Топчица да върви и тича сама.
За съжаление не всички случаи са толкова успешни. Грижихме се близо  половин година за кучето Джеки, блъснато от кола. Беше със счупен гръбнак, научихме го да се движи на количка, но въпреки многото грижи, организмът му не издържа.
Благодаря за помощта до момента на всички и се надяваме с общи усилия да продължим да работим и помагаме на много такива животинки. 

Чуйте повече в звуковия файл:

По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15