Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Марцианопол - животът в древния град" или как се става римски легионер за ден

| обновено на 19.07.22 в 16:10

Поредно издание, за първи път само в рамките на ден, на античния фестивал "Марционопол - животът в древния град", ще има на сцената на античния амфитеатър в древната римска колония, днес Девня. Езически ритуали, гладиаторски боеве, пазар на роби - понякога далеч по-образовани от днешното поколение, надбягване с легионерско снаряжение влизат в това издание на фестивала. 

Мястото е в близост до Музея на мозайките в Девня. Входът е свободен.

Няколко реанакторски групи от България и Румъния ще участват в деня на фестивала - 23 юли, каза за Радио Варна един от организаторите Любомир Любомиров.

Малко хора знаят, че Марцианопол, кръстен според легендата на сестрата на император Траян - Марциана, е всъщност един от най-важните градове в някогашната Римска империя, изграден около карстовите т.нар. Девненски извори. Всъщност Марк Улпий Траян е един от най-успешните римски император, останал в историята със огромното си строителство и впечатляващите победи. 

Под неговото управление Римската империя е с най-голяма територия, но по-важното е, че Траян остава в историята като мъдър и умерен владетел. Всеки е чувал за Траяновата колона в Рим - нейно пълно копие (с разгъвки на всяка от сцените - бел.а.) има и в Националния исторически музей на Румъния в Букурещ, или за прохода Траянови врата. Името на император Траян обаче се свързва със построяването на Античния театър в Пловдив.

"Според Константин Иречек името на победителя на даките Траян придобива толкова гръмка известност между славяните, че той е причислен към славянските богове. В апокрифи като "Ходене на Богородица по мъките" е записано, че в числото на боговете езичниците смятат и хора като „Троян, Хърс, Велес и Перун“ и е налице забележка, че Троян бил „цар“ в Рим", разказва Любомиров.
Траян или Троян, царят с магарешки или кози уши от народната приказка, е митологичен персонаж в южнославянския фолклор. 

Макар да звучи невероятно, в Марцианопол, разположен предимно под сегашния девненски кв. "Река Девня", е намерено в началото на XX век едно от най-големите в света съкровища от сребърни монети. Техният брой е повече от 100 хиляди, а повечето са сечени именно в античния Марцианопол.

Градът е бил и столица и на римската провинция Долна Мизия, сочат още историческите извори.

Изненадата в това издание на "Марцианопол - животът в древния град" е демонстрацията на "битката за Марцианопол", както и фокусирането върху легионерския живот. Разбира се, няма да бъде пропусната и една от най-любопитните атракции - пазарът на роби, вкл. на тъщи, допълва Любомир Любомиров. 

За първи път обаче в днешна България ще има възтановка на римска сватба - с истински младоженци, на които им предстои да сключат граждански и църковен брак след по-малко от три седмици.

Повече за живота в античния Марцианопол, пресъздаден през 2022 г. може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НАП и Агенция „Митници“ с общи усилия срещу хазартната и наркотичната зависимост

Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“ обединяват усилията си за превенция и противодействие на хазартната и наркотичната зависимост. Двете приходни агенции сливат кампаниите си, насочени към подрастващите, като общата инициатива остава под надслов „Не сте сами“, съобщиха от Агенцията, цитирани от БГНЕС.  Кампанията „Не сте сами“ е..

публикувано на 15.08.24 в 18:54

Продължават преговорите между “Булгаргаз” и „Боташ“

Представители на “Булгаргаз” ЕАД и турската компания „Боташ“ проведоха пореден кръг от преговори по отношение на сключеното Споразумение между двете търговски дружества, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Във връзка с Решението на Народното събрание, с което на министъра на енергетиката беше възложено да предоговори Споразумението, с цел запазване..

публикувано на 15.08.24 в 18:19
Илиан Илиев

Илиан Илиев за званието почетен гражданин на Варна: Тази награда е за труда на всички в "Черно море"

Селекционерът на националния отбор по футбол на България Илиан Илиев е един от шестимата удостоени тази година със званието почетен гражданин на Варна. Той получава признанието за изключителните му заслуги към футбола и спорта, за доказания му професионализъм и за постигнатото историческо второ място на ПФК „Черно море“ в елитното първенство...

публикувано на 15.08.24 в 17:00
УКВ

Ден на отворените врати на ветрохода "Калиакра"

До 19 часа днес граждани и гости на Варна могат да видят баркентината "Калиакра", акостирала на Морска гара-Варна. Поводът за деня на отворените врати, обявен от Български морски квалификационен център, е във връзка с празника на Варна, 15 август, предаде Maritime.bg.  През 2024-а се отбелязват 40 години от издигането на националното знаме на..

публикувано на 15.08.24 в 16:55
Президентът Румен Радев

Румен Радев е подписал указ за обнародване на промените в ЛГБТ закона

Държавният глава Румен Радев е подписал указа за обнародването на промените в Закона за предучилищното и училищното образование, с което е изразил отношението си към тях, предаде БНР.  Това се посочва в прессъобщение от прессекретариата на президента в отговор на отправени въпроси за това какво отношение ще вземе държавният глава относно..

публикувано на 15.08.24 в 16:41

"Храна за размисъл" гостува във Варна и разказва чрез традиционни ястия историите на бежанците у нас

Кампанията "Храна за размисъл" на Агенцията на ООН за бежанците гостува на Варна навръх празника на града.  Специалният камион, в който ястията от кампанията се приготвят на място, е във Варна през целия ден. Там той продължава да разказва историите на бежанците в България чрез универсалния език на храната. Варненци и гостите на празника на града имат..

публикувано на 15.08.24 в 14:15

Тържествена архиерейска литургия в Катедралния храм и издигане флага на Варна (СНИМКИ)

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан поздрави в словото си имениците и всички варненци с празника на града в препълнения Катедрален храм "Успение Богородично" в морската столица. "Този празник  е цялата радостна тайна на тази смърт, която се разкрива пред нас и се превръща в наша собствена радост. Н ейната смърт, както и..

публикувано на 15.08.24 в 13:15