Юни. И ето го лятото: пъстро, забавно, усмихнато. Ухае на море и протяга топла пясъчна длан, за да успокои забързания ритъм. Предлага весели компании, планове за ваканции, време за жадувани пътувания и рисува онези забележителни залези, които сякаш не поставят романтична точка на деня, а превръщат целия сезон в една огромна порция щастие. Тя започва с изгрев през юни и завършва с последния септемврийски плаж. Лято – безкраен празник.
Разбира се, за да бъдем адекватни на излъчването му, още на входа, отваряме гардероба и изкарваме пред него една трудоемка и изключително продължителна сесия, в рамките на която трябва да подберем правилните дрехи. По стара женска традиция това начинание е обречено на провал, независимо от старанието и енергията, които влагаме в него.
Не разбирам как дрехи, които три сезона не са мърдали от гардероба, успяват да отеснеят.
После се налага дълъг и изтощителен шопинг. А след него, отново по стара традиция, се оказва, че при толкова нови попълнения в гардероба, пак нямаме какво да облечем, нали момичета?
Впрочем в такива моменти един деликатен и несигурен гласец вътре в мен не спира да повтаря, че условието лятото да е хубаво не е никак сложно: просто трябва да се научим да правим разлика между похапване и поплюскване... И тогава всичко си идва на мястото. Не се ядосваме на гардероба, не страдаме, че при толкова натрупани парцали все няма какво да облечем и се концентрираме върху най-важното: да бъдем доволни от сезона, от хората и от себе си.
Няма нужда да дефинирам разликата между похапване и поплюскване. Само да кажа, че не бива да навлизаме и в другата крайност: в името на красотата елегантно да отпиваме по глътка вино, а в същото време гладно и с настървение да фиксираме всички порции, които сервитьорите носят на съседни маси. При мен няма такава опасност, но за всеки случай подсещам вас и ще ви кажа защо. Няма да забравя коментара на един познат, който обясняваше, че жена му трябва да изглежда така, че да му се иска да я схруска, а не да я нахрани.
Такива ми ти летни работи.
Какво още следва през лятото?
Казахме: много пътувания.
Ако се движим с автомобил, важно е да улучим пътя. Вярно: много пътища са построени по фън шуй – да няма нищо право, гладко и спокойно, но ако се постараем, все ще намерим вариант.
В случай, че се доверяваме на таксиметров превоз, от изключително значение е да изкараме късмет и водачът да има приблизителна яснота за районите на града и адресите в него. Иначе е малко странно да попаднеш в непознат град и шофьорът на таксито да вдигне безпомощно рамене и да каже: „Къде е този адрес? Добре. Показвайте ми пътя! Аз ще карам“.
В случай, че сме избрали да пътуваме със самолет, преди време установих, че трябва да имаме готовност да чакаме самолета много по-дълго, отколкото да летим с него. А най-дълго да чакаме багажа. Но това е друга история...
Така че, ето го лятото!
Ще бъде шарено, приятно и забавно .
От нас се иска само да го приветстваме, да вдъхнем очарователното му морско ухание и да се усмихваме. Защото, както казват класиците на доброто настроение: „Всеки път, когато се усмихваме, убиваме по един малък, злобен микроб“.
И продължаваме напред - още по-силни, летни и симпатични.
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..