Пандемията накара много хора да предпочетат да променят коренно начина си на живот и от големия град да заживеят на село.
Най-честитят отговор, който получаваме когато попитаме някой защо е предпочел селото е, че там е по-хубаво, по-тихо и далеч по-спокойно от града.
Готовите къщи в селата са най-търсени предимно от млади семейства. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова.
Едно от доказателствата за засиления интерес към имотите в по-малките населени места е село Левски в Община Суворово.
„Търсенето надвишава в пъти предлагането в последно време. На седмица идват поне двама-трима човека, които търсят да закупят имот, който не се предлага в сайтовете за обяви и от агенции“, коментира кмета на селото Кирил Иванов. Негова основна цел е да подобри живота в село Левски за да привлече повече млади хора.
Много млади варненски семейства щурмуват авренското село Царевци след настъпването на пандемията.
„Имахме свободни близо 18 къщи в селото, но те се изкупиха за отрицателно време от млади семейства от Варна“, каза кметът Младен Манолов.
Засиленият интерес се наблюдава и на фона на поскъпването на селските имоти и най-вече на къщите, поясни брокерът Юлия Хвърчилкова.
„Цените на имотите в близките до Варна села се увеличиха осезателно напоследък. С доста по-ниски темпове растат цените на по-отдалечените от града селски имоти“, каза Хвърчилкова.
„Ако допреди 2020 година човек имаше възможност да купи хубава къща за четиричленно семейство в рамките на около 50 000 евро, то сега това е невъзможно. Цените достигат до около 60-70 000 евро, че и повече“, поясни още брокера.
Най-често се търсят къщи с ток и канализация, които почти не се нуждаят от ремонт. Те са и по-скъпи, според Хвърчилкова.
Въпреки повишения интерес към селските имоти в последните години, много често очакванията се разминават с реалността, смята Юлия Хвърчилкова.
„Повечето хора тръгват да си купуват имот на село с мисълта за постоянно живеене. Но много често докато пребивават в имота, някои неудобства ги карат да балансират с градския имот“, поясни експерта.
Оттук се откроява и тенденцията, хората да си купуват селска къща, в която да живеят само през топлите месеци или да посещават през почивните дни. Като „спирачка“ за целогодишното живеене на село при някои е лошата понякога инфраструктура, липсата на добре уреден транспорт, на училища и детски градини, на водоснабдяване и канализация и не на последно място интернет.
„Повечето хора, които се изнасят към селата, работят дистанционно и отличната интернет връзка им е изключително важна“, коментира Хвърчилкова.
Едно от селата, които имат проблем с телекомуникациите е вълчидолското село Калоян. Хората там често се сблъскват с липсата на обхват на телефоните и на добра интернет връзка. Въпреки това, Калоян остава привлекателно село за желаещите да избягат от големия град.
„За последната една година тук се закупиха около 6-7 къщи. Когато идват да търсят къща, често хората питат дали имаме ромско население“, коментира кметът Николай Николов.
Според Юлия Хвърчилкова сигурността също е сред водещите критерии за нейните клиенти, които искат да си купят селска къща, защото често тези къщи остават необитаеми през зимните месеци и тогава са чест обект на недоброжелатели.
От чужденците, най-висок интерес към селата във Варненско проявяват германците.
„Много германски студенти, които учат в университетите във Варна остават очаровани от града, но най-вече от красивата природа в селата и съветват свои приятели да се преместят тук“, сподели още Юлия Хвърчилкова.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
След пикa при цените на хранителните продукти в България през пролетта, от юни насам се наблюдава запазване на равнищата. Това се дължи на добрата реколта от зърно у нас и по света, която успокои цените на пшеницата, царевицата и фуражите , каза за Радио Варна председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. "..
Срещаме Ви с един млад и успешен варненец - шампионът по плуване и студент по медицина в Медицинския университет Антоний Моралийски. Той е състезател по плуване в КПС "Астери" и е носител на множество отличия от държавни първенства и различни турнири, а преди броени дни триумфира в 82-то издание на маратона "Галата-Варна". В предаването "Новият ден" в..
Статуя от бронз на стария капитан трябваше да бъде поставена на Морска гара в Деня на Варна. Художественото оформление на Ансамбъла е поверено на скулптора Венцислав Марков. Инициатор е к.д.п. Борислав Георгиев Арнаудов, председател на УС на Фондация „Старият капитан разказва“. Всичко е готовото по отношение на скулптурната..
Първа постaновка на професионална сцена в България на мюзикъла „Красавицата и звяра“, създаден по анимационния филм на Дисни, а след това и по едноименния игрален филм. Според историята на мюзикъла, най-голямото предизвикателство е било пренасянето на героите от филма на сцената с живото изкуство. Режисьор на мюзикъла е Петко Бонев, а диригент..
На Община Варна ще бъде наложена санкция от 3 до 10 000 лева заради кризата с боклука. Това каза Ерджан Себайтин, директор на РИОСВ-Варна. Най-големи нарушения в сметопочистването са констатирани в районите "Одесос" и "Приморски". Поискали сме от община Варна да ни се предостави информация на какво се дължи това замърсяване в града. Това каза в..
Рисунки, скулптури и различни инсталации на морска тематика могат да бъдат видени в изложбата "Blow" или "Духай" на варненския артист и художник Калоян Илиев-Кокимото. Експозицията е подредена в алтернативното младежко пространство за култура "РеБонкърс" във Варна. Още на входа посетителите могат да чуят шум от морски вълни. Той идва от видео с..
Интервю с Matthew Tuck (BULLET FOR MY VALENTINE) BULLET FOR MY VALENTINE са банда от Уелс, която се събира през 1998 година. Групата става част от метъл сцената на Кардиф, дебютът й „The Poison” е позлатен. BULLET FOR MY VALENTINE имат няколко награди на „Kerrang!” и „Metal Hammer”, а през 2021 издадоха и седмия си албум, едноименен, който само..
Сезонът край морето започна за Клиниката на д-р Емилова . Много от пациентите постъпват, за да се възстановят след коронавирус. Постковид синдром – така медиците наричат хроничното заболяване, което..