Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременният политически лидер е мотивиран от лични интереси, според учител от Варна

2
Александър Иванов
Снимка: Д.Дончева

Политическото лидерство е тема, която е вълнувала човечеството и ще продължава да го вълнува, смята Александър Иванов, учител по философия в Хуманитарната гимназия във Варна. По неговите думи в момента светът търпи много сериозни трансформации в това, че съвременните лидери не изпълняват и не изпълват съдържанието на самото понятие „лидер“. Александър Иванов е от онези млади преподаватели, които извън учебните часове поставят социално значими теми пред своите ученици – като тази за политическото лидерство и какъв трябва да бъде съвременният лидер в политиката.



Наблюдаваме хора, които са мотивирани от задни подбуди и от личните си интереси, а това не представлява истинският лидер, коментира той. По неговите думи лидерът трябва да бъде вдъхновяващ, да е ориентиран към хората и да ги води към по-добро. А в съвременното политическо пространство и в лидерството като цяло, хората по-скоро се ползват от дивидентите на това, че изпълняват тази социална роля, отколкото да допринасят за обществото.

В последните 30-сет години у нас много рядко сме виждали политически лидер, който да излиза от рамката на това да изпълнява личните си интереси и да бъде обвързан с множество кръгове, да цели лична облага и да използва псевдо-националистична риторика, смята още учителят.

Относно корупцията, той смята, че тя не е само в политиците, а в мисленето на българина и ако не се изкорени от там и сегашните ученици не осъзнаят, че трябва да имат чист ум и да допринасят за обществото, в което живеят, трудно би могло да се получи да живеем в добро общество и в добра държава.

А ето какво мислят Радина Атанасова, Мирослав Стоянов и Денис Ялнъзов, ученици от десети клас, възпитаници на Александър Иванов.



Съвременният лидер трябва да бъде комбинация между Стамболийски и Ляпчев, изрази мнение Радина Атанасова. Според нея съвременните политици искат само пари и не се стремят да подобрят живота в държавата.

Нужна е справедлива система и корупцията да изчезне, е на мнение Мирослав Стоянов.

Съвременният политически лидер трябва да бъде учен и образован човек, по възможност да познава теориите на философията и историята, защото човек, който ги познава, е склонен да взима по-добри решения в своето управление, сподели мнението си Денис Ялнъзов. На въпроса защо български историци не искат да стават политици, той отговори: “Защото политиката е мръсна игра и те го осъзнават и не искат да се залавят за това нещо и да си цапат ръцете.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бутан - страната с министерство на щастието

Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш..

публикувано на 10.07.24 в 15:57

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00