Политическото лидерство е тема, която е вълнувала човечеството и ще продължава да го вълнува, смята Александър Иванов, учител по философия в Хуманитарната гимназия във Варна. По неговите думи в момента светът търпи много сериозни трансформации в това, че съвременните лидери не изпълняват и не изпълват съдържанието на самото понятие „лидер“. Александър Иванов е от онези млади преподаватели, които извън учебните часове поставят социално значими теми пред своите ученици – като тази за политическото лидерство и какъв трябва да бъде съвременният лидер в политиката.
Наблюдаваме хора, които са мотивирани от задни подбуди и от личните си интереси, а това не представлява истинският лидер, коментира той. По неговите думи лидерът трябва да бъде вдъхновяващ, да е ориентиран към хората и да ги води към по-добро. А в съвременното политическо пространство и в лидерството като цяло, хората по-скоро се ползват от дивидентите на това, че изпълняват тази социална роля, отколкото да допринасят за обществото.
В последните 30-сет години у нас много рядко сме виждали политически лидер, който да излиза от рамката на това да изпълнява личните си интереси и да бъде обвързан с множество кръгове, да цели лична облага и да използва псевдо-националистична риторика, смята още учителят.
Относно корупцията, той смята, че тя не е само в политиците, а в мисленето на българина и ако не се изкорени от там и сегашните ученици не осъзнаят, че трябва да имат чист ум и да допринасят за обществото, в което живеят, трудно би могло да се получи да живеем в добро общество и в добра държава.
А ето какво мислят Радина Атанасова, Мирослав Стоянов и Денис Ялнъзов, ученици от десети клас, възпитаници на Александър Иванов.
Съвременният лидер трябва да бъде комбинация между Стамболийски и Ляпчев, изрази мнение Радина Атанасова. Според нея съвременните политици искат само пари и не се стремят да подобрят живота в държавата.
Нужна е справедлива система и корупцията да изчезне, е на мнение Мирослав Стоянов.
Съвременният политически лидер трябва да бъде учен и образован човек, по възможност да познава теориите на философията и историята, защото човек, който ги познава, е склонен да взима по-добри решения в своето управление, сподели мнението си Денис Ялнъзов. На въпроса защо български историци не искат да стават политици, той отговори: “Защото политиката е мръсна игра и те го осъзнават и не искат да се залавят за това нещо и да си цапат ръцете.“
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...