Полуавтономен космически робот за реанимация са проектирали студенти от Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров” и Медицинския университет във Варна. С тази идея те са участвали в конкурса на Европейската космическа агенция на тема „Студентски аерокосмически предизвикателства „.
Проектът на варненските студенти е класиран сред 10-те най добри от общо над 100 идеи на младежи от цяла Европа.
Функциите на робота са да оказва първа помощ и да реанимира космически турсит в беда. Антон Атанасов, първокурсник, специалност „Киберсигурност” във ВВМУ и с Бора Доган- първокурсник, специалност медицина от МУ-Варна разказаха за идеята си.
Разговор на Даниела Стойнова с Антон Атанасов и Бора Доган:
Модулният робот, базиран на изкуствен интелект, автоматично изпълнява най-често срещаните медицински манипулации и така може да замести медицинския персонал в космолета, например. На туристите се поставят лепенки с малки устройства, които следят техните жизнени показатели и предават информацията на робота. От пасажерите се изисква единствено да помогнат за по-бързото му пристигане. След това той е способен автоматично да намери венозен път и да инжектира медикаменти, да направи сърдечен масаж или да извърши интубация с гъвкава тръба и помпа.
Веселка Радева - ръководител на планетариума с морска обсерватория във ВВМУ и ръководител на студентския клуб, споделя, че са наистина интересни проблемите свързани с космическата медицина. Успехът на българските студенти е наистина значим, защото в конкурса взимат главно участие магистри и докторанти, докато варненският отбор се състои от студенти от 1 до 4 курс. Проектът предизвиква огромно впечатление и коментарите на журито са, че съдържа в себе си идеите и разработките на 5 други проекта.
Интервю на Даниела Стойнова с Веселка Радева - ръководител на планетариума с морска обсерватория във ВВМУ:
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионал абиблиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..