Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврото се държи като гръцка драхма

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС


Лошата парична политика на Европейската централна банка /ЕЦБ/ е причина за първи път от 20 години еврото да се изравни с долара. Това коментира пред Радио Варна Стоян Панчев, директор на Експертния клуб за икономика и политика и председател на Българското либертарианско общество.

„Разпуснатата парична политика зависи от твърде задлъжнели страни като Италия, Гърция, Испания... В последните месеци ФЕД /централната банка на САЩ, контролираща долара/ започна да вдига лихви и да намалява покупка на активи. Подобни действия водят до скок в цената на всяка валута. От друга страна ЕЦБ все още не е вдигнала лихвите. Наблюдава се спад в покупката на активи, но не е чак толкова голям, че да произведе ефект.”

-  С какъв процент се очаква да бъде вдигнат лихвеният процент от ЕЦБ – с 0.25 или 0.50?

-  Предвид това, че инфлацията се движи твърде бързо, не бих изключил да е с 0.50. Първоначалната идея беше 0.25. Високата инфлация в САЩ вероятно ще накара ФЕД да вдигне още повече лихвите там. Ако скокът в лихвите в Европа е твърде малък спрямо този в Щатите, още повече ще се разтвори дупката между еврото и долара, т.е. еврото ще поевтинее още повече, защото лихвите са основен елемент от цената на една валута спрямо останалите. 

-  Застрашени ли са обаче спестяванията ни, предвид факта, че сме във валутен борд и левът е вързан за еврото. Това, че еврото е надолу, означава ли, че и левът върви надолу?

-  Да, означава, че ако искаме да купуваме от САЩ ще става по-скъпо за нас. Когато сме част от този голям паричен блок Европейски съюз /ЕС/, дори и да не бяхме във валутен борд, нашите валути щяха да се обезценяват спрямо долара. Това става в Полша и в Унгария. Необичайното в този случай е, че еврото, което е базирано на германската марка, в момента по-скоро се държи като италианска лира или гръцка драхма. Обикновено валути като германска марка или швейцарски франк винаги са успявали да се държат по-добре от долара. Днес не могат да го направят, заради общия контрол на еврозоната.

-  Стив Ханке съветва да държим спестяванията си в лева. При фиксиран курс към еврото няма ли математически да се получи същият резултат?

-  Левът не може да се обезцени спрямо еврото. Ако имаме дългосрочни спестявания, не е много добре да ги държим в която и да е валута, а да потърсим друг тип активи. Златото е опция, която за момента изглежда доста по-стабилна и би била стабилна, независимо какво би се случило с другите валути. Дори доларът да тръгне надолу, ще имаме злато, което се покачва. Ако държим дългосрочни спестявания, трябва да мислим за нещо различно от валута, а ако ще е във валута, няма смисъл да е нещо различно от лева, освен, ако не решим, че искаме да си купим долари.

-  Защото доларът сега е във възход.

-  Да, и вероятно еврото ще спадне още спрямо долара. Очаква се настъпваща рецесия в Европа и в САЩ, което може да предизвика обръщане на тези процеси. В следващите 5-10 години валутите и инфлацията ще вървят нагоре-надолу,  и няма да има голям икономически ръст. Маневрирането в тази ситуация е доста трудно.

-  Казвате, че дългосрочната инвестиция е добре да бъде в лева, а при теглене на кредит, същата ли е препоръката ви?

-  Моят съвет - винаги да е в лева. Проблемът с теглено на кредити сега е, че ако има повишаване на лихвите, тегленето на кредит ще става по-скъпо за тези, които тепърва ще теглят, както и за тези, които вече са изтеглили кредит. Трябва да бъдем внимателни какво се случва с кредитите в България, ако все пак ЕЦБ реши поне малко да вдигне лихвите, за да задържи цената на еврото спрямо долара.

-  Ако търсим краткосрочни печалби, можем ли да заложим на щатската валута?

-  Да, в момента имаме паритет долар–евро, но прогнозите са, че еврото може да падне с допълнителни 10%.

-  Съществува зависимост, че когато доларът се качва, цената на петрола пада. Може ли да очакваме понижение на цената на бензина у нас?

-  Цената на петрола наистина върви надолу и има възможност тази тенденция да се види на колонките на бензиностанциите. Мисля, обаче, че ще е сложно, защото очакваме в Европа да влезе в сила забрана за руски петрол, което може да доведе до затруднени доставки за някои части на стария континент. Това може допълнително да вдигне цените на петрола, да има откъсване на европейския пазар от американския, както е в Газа, например. Не е съвсем сигурно, че ще получим по-евтино гориво по бензиностанциите.

-  Ако еврото продължи своята посока надолу, възможно ли е България да отдалечи своята перспектива за еврозоната? Румъния вече отложи членството си за 2029 година.

-  Технически не би трябвало да ни създаде проблем. Смятам, че сега не е подходящ момент да сменяме паричната система. Валутният борд работи относително добре в обстановката, която е генерално неприятна за всички валути. Факт е, че еврозоната преминава през най-тежката валутна криза от целия свят – най-висока инфлация за последните 40 години, най-висока инфлация в Германия от създаването на Бундесбанк, този паритет евро-долар, който никога досега не се е случвал. Датите 1 януари 2024 или 2025 година със сигурност не са подходящи за присъединяване в еврозоната. От „Файненшъл таймс” казват, че докато Хърватска влиза в еврозоната, пазарните играчи бягат от нея. Смятам, че не e подходящо заедно със Загреб да влизаме в еврозоната, когато всички големи икономически играчи бягат от нея, когато еврото се срива и когато имаме най-високата инфлация от последните десетилетия.

Интервюто с икономиста Стоян Панчев чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10