Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Великова, която редовно почиства 3D макета на Морската градина

Какво се случва след откриването на културна забележителност? Кой и как поддържа запазването й на въздействието на вятър, дъжд и слънце, но също от вандалски актове? Повод и пример за този въпрос ни даде варненката Ирина Великова, която репортер на Радио Варна видя да почиства релефната карта с всички забележителности от историческото ядро на Морската градина, до входа на парка срещу Слънчевия часовник. Правя го на добра воля, защото е нещо наистина уникално за Морската градина и когато го видиш в окаян вид е просто жалко за града. А толкова хора се спират до релефната карта и й се радват, сподели Жекова. Тя разкри, че е майка на автора на произведението Кристиян Иванов. Когато е свободен и той участва в почистването, разказа Великова. Най-често чистим рисунки по корпуса (вж.снимки). Хора ме поздравяват за това, което върша, каза още тя. Макетът беше открит преди три години за Деня на Освобождението на Варна-27 юли. Той е уникален за България с това, че освен информация на български и на английски език, има и на брайл, в помощ на хората със зрителни увреждания. От тогава привлича вниманието на жителите и гостите на Варна целогодишно.

Поддръжката на забележителностите и културните паметници в един град е белег за уважението на местните към създателите им. Но когато градът е туристически, като Варна, и посещаван от хора от цял свят, опазването и почистването на забележителностите е белег най-вече за отговорното му управление.

Релефната карта включва 3D макетни изображения на 28 обекта, разположени в и около Морската градина – сред които Алеята на възрожденците, Фестивалният и конгресен център, Природонаучният музей, Военноморският музей, Летният театър, Дворецът на културата и спорта, Обсерваторията, Делфинариумът, Зоопарка. Важен акцент в композицията ще бъдат личността на създателя на Морската градина на Варна Антон Новак и на тогавашния кмет на Варна Михаил Колони, който поставя идеята за направата на Морска градина и по чиято покана австрийският възпитаник идва във Варна.

Проектът е по идея на Кристиян Иванов, студент по архитектура във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и той успя да го реализира преди три години с лични средства, но и с финансовата подкрепа на университета и общината.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18

Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж

На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..

публикувано на 21.11.24 в 07:14

Нова година в Тунис и Египет излиза по-евтино от някои хотели в зимните ни курорти

Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..

публикувано на 21.11.24 в 08:20