Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плеяда от звезди очаква филмовия фестивал във Венеция

Гаел Гарсия Бернал, Пенелопе Крус и Едгар Рамирес, звездите на "Шпионската афера "Оса""
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От Пенелопе Крус и Кейт Бланшет до Катрин Деньов и Тимъти Шаламе - множество звезди се очакват на 79-ия филмов фестивал във Венеция, където режисьорите Дарън Аронофски, Алехандро Инариту и Лука Гуаданино ще се борят за "Златен лъв" за най-добър филм. Общо 23 филма ще се състезават на това събитие, което ще се проведе от 31 август до 10 септември, и което има за цел да бъде "отворен прозорец към света", заяви художественият директор Алберто Барбера по време на онлайн представянето си, като осъди задържането на трима режисьори в Иран.

Един от тях, Джафар Панахи, който излежава шестгодишна присъда за "пропаганда срещу режима", ще се състезава с филма "Kherst Nist" ("Мечките не съществуват"). Тази година Франция е особено добре представена с пет филма в конкурса: "Les enfants des autres" на Ребека Злотовски с Виржини Ефира ("В състояние на благодат"), каза Барбера.

Френският сценарист и режисьор Флориан Зелер е избрал Хю Джакман, Лора Дърн и Антъни Хопкинс за британската продукция "Синът", адаптирана по едноименната му пиеса за отношенията между баща и син. Тази година няма да липсват звезди на червения килим на Лидо с изглед към морето: испанската актриса Пенелопе Крус се снима в италианския филм "Необятност" на Емануеле Криалезе, а австралийката Кейт Бланшет играе диригент на оркестър в "TAR" на Тод Фийлд.

На фестивала ще се завърне и американският режисьор Дарън Аронофски с филма "Кит" по пиеса с участието на Брендън Фрейзър. Друго голямо име е мексиканецът Алехандро Инариту, който ще представи "много личен" филм, според Барбера: "Бардо, фалшивата хроника на някои истини".

Дългоочакваният "Bones and all" /"Кости и всичко останало"/на италианския режисьор Лука Гуаданино включва холивудски актьорски състав - от Тимотей Шаламе до Клое Севини. Британката Тилда Суинтън ще участва във филма на Джоана Хог "Вечната дъщеря", а Колин Фарел ще бъде главният герой във филма на Мартин Макдона "Банши от Инишерин". Очаква се филмът на Андрю Доминик "Блондинка", вдъхновен от Мерилин Монро, с Ана де Армас в главната роля и Адриен Броуди, да предизвика интерес.

Активизмът на художничката фотограф Нан Голдин ще бъде в центъра на филма на Лора Пойтрас "Цялата красота и кръвопролитие", посветен на скандала с опиоидите в САЩ. "Бял шум" на Ноа Баумбах с Адам Драйвър и Грета Гервиг в главните роли ще има честта да открие конкурса във Венеция. Тази година журито на фестивала се председателства от американската актриса Джулиан Мур, както и от френската режисьорка Одри Диван и носителя на Нобелова награда Казуо Ишигуро.

Както винаги, фестивалът ще бъде белязан и от многобройни извънконкурсни събития, като например представянето на документалния филм на Джанфранко Роси "In Viaggio" ("На пътешествие"), създаден от снимки на посещението на папа Франциск по света. Сблъсъците от войната ще достигнат до Лидо с два документални филма: "Свобода в огъня: битката за свобода на Украйна" на Евгений Афиневски и "Сватовницата" на Бенедета Арджентиери за британка, която е вербувана за групировката "Ислямска държава".

Френската актриса Изабел Юпер, която редовно присъства на червените килими, ще присъства в паралелната секция "Хоризонти" с "Синдикалистът" на Жан-Пол Саломе, а силно противоречивият Оливър Стоун ще представи документалния си филм "Nucléaire". Друга френска звезда, Катрин Деньов, ще получи почетен "Златен лъв".

Фенките ще имат възможността да се порадват на очакваното пристигане на британския поп феномен Хари Стайлс, който се появява заедно с Крис Пайн в "Не се тревожи, скъпа", психологически трилър на Оливия Уайлд.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кърсти Ковънтри е първата жена-президент на МОК

Зимбабвийката Кърсти Ковънтри е новият президент на Международния олимпийски комитет (МОК). 41-годишната двукратна олимпийска шампионка в плуването бе избрана на 144-тата сесия на МОК в Олимпия, Гърция още на първи тур с 49 гласа от валидни 97 бюлетини. Тя е първата жена, която е избрана за президент на най-голята спортна организация в света и..

публикувано на 20.03.25 в 18:31

ОбС-Варна се събира извънредно утре, гласува заем за "Градски транспорт"

Общинският съвет във Варна се събира утре – 21 март 2025 г., на извънредно заседание, което ще започне в 9:30 часа в зала „Пленарна“ на Общината. В  проекта за дневен ред  е включена една-единствена точка. Съветниците ще решат дали да дадат съгласието  „Градски транспорт“ да изтегли заем. Предложената за гласуване сума е в размер на 3 млн. лева. Ако..

публикувано на 20.03.25 в 17:05

Организация ще подпомага двойки с репродуктивни проблеми във Варна, търси варианти и за оборудване на клиниките с ембриоскопи

Нова варненска фондация ще помага на двойки с репродуктивни проблеми. Организацията ще се погрижи и за повишаване на информираността по темата. Това каза председателят на "Сърце за двама" Мариела Иванова.  Тя посочи, че основно подкрепа ще бъде предлагана на кандидати за асистирана репродукция, които не изпълняват всички критерии на Националния фонд...

публикувано на 20.03.25 в 16:20

WWF с кампания за Часът на Земята на 22 март

Фокусът на кампанията е състоянието на влажните зони. В Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени, вкл. и в България.  Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на..

публикувано на 20.03.25 в 16:13

Възстановяват панорамния път Варна - Златни пясъци с европари

За възстановяването на панорамния път Варна – Златни пясъци, в участъка на свлачище „Трифон Зарезан“, Община Варна ще търси европейско финансиране. За инвестицията са заложени 19,5 млн. лева. Проучвания за ремонта са направени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството през 2015 година. Не се предвижда укрепване на свлачището в..

обновено на 20.03.25 в 14:49

Отхвърлиха предложението на кмета за вдигане на някои общински такси

Финансовата комисия към Общински съвет – Варна отхвърли предложението на кмета за промени в Наредбата на Общински съвет – Варна за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Става дума за измененията, които бяха приети от местния парламент през януари, но областният управител проф. Андрияна Андреева ги..

публикувано на 20.03.25 в 14:30

Протест срещу насилието на животни в Провадия утре

В 11 и 30 часа е насрочен протест срещу насилието на животни. Хората се събират още в 11 часа пред Съдебната палата. Предвижда се мирно шествие. То ще премине през града до Общинския детски комплекс. Николай Камбуров сподели повече в разговор с Валерия Василева:

публикувано на 20.03.25 в 14:14