Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациентски организации: Все едно нямаме Министерство на здравеопазването

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пациентски организации и лични лекари подкрепят идеята PCR и антигенните тестове да бъдат върнати към общопрактикуващите медици и да бъдат безплатни за пациентите по определени критерии. В позиция до медиите от организацията „Заедно с теб“ посочват, че след като от 1 април тази практика е отменена, е възникнал проблем с навременната диагностика и лечение на коронавирусните инфекции.  

Всекидневно се наблюдава увеличаване на случаите на коронавируса, а Варна е с най-голяма заболеваемост в цялата страна. Повишението се потвърждава и от д-р Светлин Митев, който е личен лекар и председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз:

"Последните седмици станаха доста. Официално са по-малко от тези, които реално са болни. Тъй като протича като обикновена вирусна инфекция не винаги хората са притеснени. Разбира се, съветът ми е да спазват съответните мерки за изолация и да се ограничат контактите им, но нямаме винаги сигурно потвърждение", казва д-р Митев.

По думите на медика половината от пациентите му с ковид синдроми отказват да се тестват. Според д-р Митев, ако отново може да издават направления за безплатни тестове, голяма част от хората ще си правят изследвания.

От пациентските организации „Заедно с теб“ предлагат безплатните PCR и антигенни тестове да важат само за териоторията на страната за изписване на необходимото лечение. Пенка Георгиева от организацията обясни, че са необходими нормативни промени и затова настояват ръководството в оставка на Министерството на здравеопазването да действа бързо:

"Това е обществено здраве, не е само личния казус на гражданин еди-кой си, това е запазване на общественото здраве. Този национален център по обществено здраве и анализи, който е структура на Министерството на здравеопазването и работят над 200 души, на които вие и ние им плащаме заплатите като данъкоплатци, нищо не работят. Те къде са да направят един анализ, да кажат ето предстоят, очакваме това и това. Нищо, все едно нямаме министерство на здравеопазването."

Цената на PCR тест в лаборатория е 90 лева, а бързият антигенен тест е с различна цена в отделните лаборатории, но най-често 15 лева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шведската прокуратура за инцидента с "Вежен: Лошо време, дефекти на оборудването и пропуски на екипажа

Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море, предаде БНР. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Разследването е установило, че именно една от котвите на..

публикувано на 03.02.25 в 19:55

От "Възраждане" раздаваха листовки във Варна, като протестна демонстрация срещу глобени техни доброволци

От ПП "Възраждане" раздаваха листовки и вестника си на кръстовището на Червения площад ( пл. "Съединение"), а актът бе форма на протестна демонстрация срещу наложени глоби на доброволци на партията от общинската администрация, правили същото през почивните дни. Това обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, предаде репортер на Радио Варна...

публикувано на 03.02.25 в 18:55

Кметът на Варна Благомир Коцев представи годишния отчет за изпълнението на управленската програма

Кметът на Варна Благомир Коцев представи Годишен отчет за изпълнението на Програмата за управление през мандат 2023-2027 г. Документът е изготвен в изпълнение на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и обхваща периода на първата година от мандата.    В Програмата за управление основна философия е..

публикувано на 03.02.25 в 18:08
архив

Започва подмяна на старите корозирали стълбове, повечето са на над 40 години

Очаква се доставката на 50 стълба за улично осветление, с което да започне поетапната подмяна на остарелите и корозиралите съоръжения във Варна, съобщават от общинската администрация. По предварителни данни на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ над половината от общо около 40 000 стълба за улично осветление са много стари - на по 40-50..

публикувано на 03.02.25 в 18:00

От ПП "Възраждане" искат среща с кмета на Варна заради наложени два акта на доброволци за агитация

Председателят на партия "Възраждане " Костадин Костадинов и общински съветници от партията поискаха среща с кмета на Варна Благомир Коцев заради наложени два акта на доброволци на формацията, разпространявали през миналата седмица агитационни материали и вестници на организацията.  Според тях са нарушени правата им, защото в никоя друга община не..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Шефът на МБАЛ „Света Анна": Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна са силно преувеличени

Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна и региона -  МБАЛ „Света Анна – Варна“, до момента са силно преувеличени. Това, уви, не пречи винаги да се намират хора, групи, организации, които да поддържат традицията и шумно да прогнозират затварянето на болницата. Това казва в своя позиция изпълнителният директор на болницата д-р..

публикувано на 03.02.25 в 16:48
Паметникът на арх. Дабко Дабков в центъра на Варна

Започна премахването на незаконни рекламни табели в центъра на Варна

В някои от районите на Варна вече е започнал демонтажът на нерегламентирано поставени рекламни съоръжения, съобщават от общинската администрация. В район „Одесос“ шест екипа от служители на дирекцията за контрол на обществения ред са извършили над 160 проверки на Първи микрорайон. Обстойно са проверени централните булеварди „Осми приморски полк“, „Цар..

публикувано на 03.02.25 в 16:47