Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Сарандев: Най-добрият апарат е този, който имаш в момента, когато трябва да снимаш

На 19 август отбелязваме Световния ден на фотографията. Датата е избрана неслучайно. Именно на 19 август през 1839 година е направено официалното представяне на фотографския процес от Луи Дагер пред Френската академия на науките и изящни изкуства. Тогава академията признава фотографията като част от изящните изкуства.

Първата успешна фотографска снимка е от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Той експонирал 8 часа при силна слънчева светлина, а за фотографска плака използвал полирана калаено-оловна плочка.

Днес снимането е много по-лесно. С едно копче на камерата на телефона и можем да запечатаме някой спомен или да си направим селфи. Докато повечето хора го правят за удоволствие или за някой друг лайк повече във Фейсбук, то има и такива, които се занимават професионално с фотография. Сред тях е фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев, който в предаването "Новият ден" обясни каква е разликата между фоторепортера и фотографа.

"Най-съществената разлика е, че ние като фоторепортери нямаме право да манипулираме снимките. Можем да го правим в изключително малки граници. Контраст, кроп, позасилване на цветове и дотам. Нямаме право да махаме бенки примерно, дефекти по кожата или хора от дадена снимка. Случвало се е да ме молят да го правя, но отговорът ми винаги е бил "не". Ние не създаваме, а регистрираме. Регистрираме събития", категоричен беше Сарандев.

Той започва да се занимава професионално с фотография преди 12 години.

"През 2010 година, бяха ми махнали сливиците. Две седмици не можех да говоря и се чудех какво да правя. Докато се ровех в интернет, реших да си купя фотоапарат. Тогава бяха големите протести в Катуница. Реших да отида. Снимах и ми хареса. От тези протести е може би една от най-крадените ми снимки", спомни си Румен Сарандев. Иначе за първи път фотоапарата той "хваща" докато е в детската градина.

"Дядо ми имаше един апарат марка "Зенит". Тогава го взех и започнах да снимам наред другите деца. Не знам какво съм снимал, но после се оказа, че май и лентата е скъсана", разкри Сарандев.

Според него фотографията се е променила много с навлизането на технологиите и особено при снимането със смартфони. Но, по думите му, нито един смартфон не може да замени професионалния апарат.

"Най-добрият апарат, който имаш е този, който имаш в момента когато трябва да снимаш", коментира фоторепортерът на Радио Варна.

Неговите репортажни снимки са му донесли и немалко награди.

"Така ли? (смее се). Винаги съм казвал за наградите, че това е стимул, който те кара да продължиш да работиш по-усилено. Не говоря за финансово или материално изражение. Това е признание от гилдията", коментира Румен Сарандев. Той каза, че Варна е благодатна за снимане, а с другите фотографи от морската столица винаги си помагат.

Не се сети за някой виц за фотограф и каза, че знае вицове, но не и за фогографи.

Навръх Световния ден на фотографията, Румен Сарандев пожела на своите колеги да са щастливи и на фокус.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Румен Сарандев в "Новият ден":


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00