Местната инициативна група Балчик – Генерал Тошево е част от международния проект „Кажи сирене! Балканско сирене“. На 2 септември Белият град бе домакин на Фестивал на сиренето – освен уникалните сирена с дъх на билки от Добруджа, присъстващите представители на други МИГ-ове от България и Румъния се запознаха с карта на маршрута на сиренето в Добруджа, обединяваща освен кулинарните, но и културните обекти.
Празникът да стане традиционен – пожела в приветствието си изпълнителният директор на МИГ Балчик – Генерал Тошево Росица Попова: „Целта на проекта е да издири малки семейни овце-, краве- и козеферми, които произвеждат сирене и кашкавал за домашни нужди, но могат да захранват магазинната и ресторантьорска мрежа. Идеята е да срещнем производителите с потребителите на тяхната продукция с фокус традиционното българско сирене. Да брандираме и популяризираме нашето балканско сирене“, заяви тя.
Красен Русев от сдружението за културен туризъм „Еврика“ разказа, че са издирили 15 производители на домашно сирене, които за периода на проучването са намалели на 12. Няколко са причините за това – здравословни проблеми, напреднала възраст, липса на купувачи и др. „Това е безценно национално богатство и част от нашата българска идентичност“ – категоричен е той и трябва да се пази. Екипът на проекта е издирал и записал 45 интересни, стари и уникални рецепти със сирене, подходящи за ресторантьорите. „Така и туристите ще бъдат доволни от менютата със стари и забравени рецепти, хората ще си продадат продукцията, а обществото ще ползва този феномен – сиренето. Ние трябва да стъпим на тази традиция и да я разширим. Този празник на сиренето предлагам да бъде подкрепен на други места“ – убеден е Русев. На 13 септември подобно събитие се предвижда в Троян, а до няколко месеца – и в Генерал Тошево.Картата за Добруджа с маршрута на сирената съдържа няколко селища, маршрутът е 100 км в едната посока и толкова в другата, обясни Русев.
Пътят на сиренето започва от село Оброчище в козефермата на Неделчо Русев и средновековен двуобреден религиозен храм „Свети Атанасий; насочва се към село Сенокос, при семейната овцеферма на Димитър Димитров; преминава през емблематичното добруджанско село Дъбовик, където пазят жива паметта за Дора Габе; село Росен - овцефермата на Пенка и Панайот Василеви. Следващата точка от маршрута е село Кардам и мандрата за бутикови сирена. На 6 км след Кардам е Йовково - селото от „Чифликът край границата“, където е живял Певецът на Добруджа Йордан Йовков. Малко след като излезете от Кардам за Генерал Тошево вляво табела насочва към козеферма на Никола и Иванка Василеви. Истинска забележителност в Генерал Тошево е семейната кравеферма на Стоянка Георгиева.
Обратният път към Балчик отвежда през село Дропла. Отляво ще видите 12 крави порода Абърдийн от кравефермата на Данаил Николов. В селото е възстановен описаният от Йордан Йовков Антимовски хан, за който се вярва, че е бил между Дропла и Змеево – кръстопътят – на юг към крайморския град Балчик, и на запад – към областния център Добрич. Ханът предлага автентична добруджанска кухня и е любимо място за разкази и спомени от излетите на местната ловна дружинка.
Когато в края на своето пътешествие се върнете отново в Балчик, може да посетите Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“, където да дегустирате вино в някоя от неговите винарни.
Рецепти: супа от зелени домати и тулум сирене; чушки със сирене на шиш; качамак със сирене; юфка с три вида сирене; пълнени патладжани със сирене и със сирене и кашкавал; гювече със сирене и зеленчуци; селска манджа със сирене и чушки;, лозови сарми със сирене и булгур; лозови сарми със сирене и грозде; пастирска салата с три сирена; тиквички със сирене и кашкавал; пълнени люти и нелюти чушлета със сирене; миш-маш; смокини с козе сирене; Десерти:чийзкейк с боровинки/тиква, дюля, рачел; пържено сирене с мед, орехи и сусам; добруджанска пита и баница със сирене и др.
Чуйте повече в звуковия файл:Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..
Световен ден за борба с диабета отбелязваме днес по инициатива на Международната федерация за борба с диабета от 1991 г. През 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 г. При диабет..
Денят преди Коледните пости /15 ноември/ е последният ден, в който може да се блажи - т.е. да се яде месо, яйца, млечни продукти. Днес са Рождественските Заговезни - последният ден, в който може да се яде месо преди 40-дневния Рождественски пост (коледни пости), от утре, 15 ноември. Преди Рождество Христово вярващите християни постят, за да се..
Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той. Да си подводен фотограф крие и своите..
На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура..